Zapytania
0

0

Koszyk

Kategorie Produktów

Kontakt

Opłata konsumencka – dyrektywa SUP.
Od 01 stycznia 2024 roku weszły w życie przepisy ustawy wprowadzające w Polsce obowiązek pobierania opłaty konsumenckiej od kubków i pojemników jednorazowych zawierających tworzywa sztuczne.  > Dowiedz się więcej <

Sztućce drewniane - dobra alternatywa dla plastiku?

Często spożywasz posiłki “na wynos”, ale jednocześnie jesteś świadomy zagrożenia dla środowiska, jakie niosą ze sobą jednorazowe sztućce i opakowania do żywności? Mamy na to rozwiązanie! Jeszcze kilka lat temu standardowym wyborem, jeśli chodzi o jednorazowe sztućce, były akcesoria wykonane z plastiku. Lekkie, tanie, funkcjonalne – trudno było znaleźć wady tego rozwiązania. Obecnie, jednak kiedy wiadomości o kryzysie klimatycznym słychać ze wszystkich stron, warto z nich zrezygnować. Świetną alternatywą dla plastiku mogą okazać się drewniane sztućce. Jak powstają i czy są w pełni funkcjonalne? Sprawdziliśmy!

Sztućce drewniane — geneza pomysłu na eko-sztućce

Pierwsze drewniane sztućce według wzmianek pojawiły się w Polsce w… średniowieczu i to one były pierwowzorem dzisiejszych sztućców metalowych! Obecnie na co dzień w domu korzystanie z domowej armii metalowych sztućców jest dla nas naturalne, ale mniej naturalne bywa w plenerze. Tymczasem bliskość natury powinna sprzyjać naturalnym, ekologicznym wyborom. Do niedawna spożywanie posiłku na powietrzu bądź na wynos wiązało się z korzystaniem ze sztucznych – najczęściej białych, plastikowych sztućców. Wraz ze zmianą trendów i rosnącą troską o środowisko naturalne, wiele produktów doczekuje się ekologicznych zamienników.

Zarówno prywatnie, jak i w pracy – szczególnie w gastronomii – warto z tego postępu korzystać. Zmiany na rynku jednorazowych sztućców znacznie przyśpieszyły dyrektywy Parlamentu Europejskiego w sprawie odpowiedzialności za środowisko w odniesieniu do zapobiegania i zaradzania szkodom wyrządzonym środowisku naturalnemu. Zawarte w nich wytyczne mają na celu jak najlepsze zarządzanie surowcami przy jak najmniejszym wytwarzaniu śmieci.

Jak powstają drewniane sztućce?

Zarówno drewniane widelce, jak i noże, czy też mieszadełka drewniane i inne rodzaje drewnianych sztućców powstają, jak sama nazwa wskazuje, z drewna. Do ich produkcji jednak najczęściej używa się resztek, których przy pozyskiwaniu drewna na większe produkty zbiera się całkiem sporo. Sztućce takie polerowane są mechanicznie, co pozwala uniknąć chemicznych dodatków. Wykonane są z odnawialnego surowca – drewna co powoduje, że nie szkodzą środowisku, a wręcz mogą je z powrotem zasilić. Noże drewniane, a także pozostałe drewniane sztućce poddawane są specjalnej obróbce, która niweluje rozwarstwianie się materiału, a także zapewnia im przyjemny dla oka wygląd.

Czy drewniane sztućce są w pełni funkcjonalne?

Jedzenie przy pomocy drewnianych sztućców nie zmienia smaku potraw. Noże drewniane, a także widelce czy mieszadełka przeznaczone są zarówno do ciepłych, jak i zimnych potraw. Wyglądają dużo bardziej elegancko podczas okolicznościowych imprez niż wszędobylski plastik. Poza tym wybierając drewniane sztućce, zupełnie odchodzi nam zmartwienie o ilość i jednolitość zastawy przy stole. Znalezienie odpowiedniej liczby sztućców pasujących do siebie bywa nieraz zmorą organizatorów posiłków dla większej ilości osób. Cena drewnianych sztućców również jest znacznie niższa niż klasycznych, nie ponosimy także ryzyka zmartwienia o ich utratę. Ponadto są dużo lżejsze niż metalowe, co znacznie ułatwia ich przenoszenie.

Drewniane sztućce są świetną alternatywą dla plastikowych szczególnie dla osób, które dbają o planetę. Piknik, grill, zjazd rodzinny, urodziny dziecka na świeżym powietrzu – to tylko niektóre z pomysłów do wykorzystania drewnianych sztućców. Widelce drewniane oraz inne drewniane sztućce nie generują konieczności wykonania dodatkowej pracy w postaci zmywania sterty naczyń. Jednocześnie nie dokładają się do góry śmieci, które będą wiele lat tkwić na powiększających się śmietniskach. Drewniane sztućce są biodegrodawalne – rozkładają się dużo szybciej i można dorzucić je do kompostu, a więc mogą wrócić, tam skąd pochodzą, czyli do ziemi. Nie musimy się martwić także o skuteczność, ponieważ noże drewniane kroją tak samo dobrze, a może i lepiej. Sprawdź, zamów, a się przekonasz.

Drewniane sztućce – czy mają szansę zastąpić plastikowe?

Zdaniem naukowców, wykonane z drewna sztućce nie tylko mają szansę zastąpić plastikowe odpowiedniki, ale ich stosowanie może się okazać koniecznością. Czy widelce drewniane oprócz różnicy w materiale różnią się czymś od ich nieekologicznych poprzedników? W zastosowaniu na pewno nie. Mieszadełka drewniane mogą z powodzeniem zastąpić nie tylko te plastikowe, ale także metalowe łyżeczki do kawy w lokalach czy domach, co może zmniejszyć choćby zużycie wody, wymaganej do ich umycia. Prowadząc lokal gastronomiczny ekonomiczniej jest kupić produkt w większej ilości. Oferowane przez nas drewniane sztućce dostępne są w mniejszych i większych opakowaniach zbiorczych.

Udostępnij
Przypnij
Wrzuć
Sprawdź więcej
Opakowania wielokrotnego użytku. Czy na pewno zwalniają z opłaty SUP? W ostatnim czasie wielu producentów opakowań jednorazowych chcąc umożliwić swoim klientom uniknięcie obowiązku wprowadzenia opłat konsumenckich, przeprowadza dodatkowe badania swoich opakowań plastikowych i próbuje zmienić ich funkcję z jednorazowych na wielokrotnego użytku. Zwykle podstawą deklaracji na wielokrotność użycia jest tylko i wyłącznie badanie potwierdzające możliwość wykonania 125 cykli mycia opakowania w zmywarce.   W świetle obecnie obowiązujących przepisów, opisanych poniżej, takie badanie może okazać się nie wystarczające i narażać lokale gastronomiczne na kary administracyjne z powodu nie zastosowania się do przepisów SUP i wynikającego z nich obowiązku pobrania opłaty od klientów końcowych. Do obowiązków każdego przedsiębiorcy należy dostosowanie swojej działalności do obowiązków wynikających z obowiązującego prawa, dlatego w przypadku w uznania przez organ kontrolny, że przedstawione badania są niewystarczające aby  być zwolnionym z obowiązku pobierania opłaty SUP, nie będzie możliwości przeniesienia kary administracyjnej na dostawcę opakowań.
Otworzyliśmy nowy showroom! Zapraszamy do świeżo wyremontowanego showroomu! W nowo zaaranżowanej przestrzeni można wygodnie złożyć zamówienie i poczekać na jego odbiór. W międzyczasie można również zapoznać się z licznymi nowościami w naszym asortymencie, zarówno oglądając nowości na półkach jak i pełen asortyment online.
Opłata konsumencka – dyrektywa SUP Od 24 maja 2023 roku obowiązują  w Polsce znowelizowane przepisy ustawy o obowiązkach przedsiębiorców w zakresie gospodarowania niektórymi odpadami z tworzyw sztucznych oraz o opłacie produktowej i rozszerzonej odpowiedzialności podmiotów wprowadzających do obrotu m. in. opakowań jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych. Nowelizacja wynika z implementacji unijnej dyrektywy z 5 czerwca 2019 r., znanej jako dyrektywa SUP.
Popularne produkty
Przejdź do sklepu
Najnowsze posty
Opakowania wielokrotnego użytku. Czy na pewno zwalniają z opłaty SUP?
Otworzyliśmy nowy showroom!
Opłata konsumencka – dyrektywa SUP
Copyright 2024 - All Rights Reserved