Zapytania
0

0

Koszyk

Kategorie Produktów

Kontakt

Opłata konsumencka – dyrektywa SUP.
Od 01 stycznia 2024 roku weszły w życie przepisy ustawy wprowadzające w Polsce obowiązek pobierania opłaty konsumenckiej od kubków i pojemników jednorazowych zawierających tworzywa sztuczne.  > Dowiedz się więcej <

Plastik PLA - czy tworzywo sztuczne może być eko?

Myśląc o ekologicznych rozwiązaniach, zwłaszcza w kontekście jednorazowych, ekologicznych opakowań czy sztućców, zazwyczaj odkładamy na bok plastik, skupiając się na takich materiałach, jak pulpa, papier, drewno czy bambus. Rzecz jasna, tworzywa te są dobrym rozwiązaniem i przy odpowiednim zastosowaniu doskonale sprawdzą się w kontakcie z żywnością – warto jednak nie odrzucać od razu plastiku. Tym bardziej, że na rynku dostępny jest także tzw. bioplastik, jakim jest przykładowo plastik PLA.

Co to jest plastik PLA?

PLA to jeden z bioplastików, czyli tworzyw sztucznych, które produkowane są z surowców roślinnych. Można je podzielić na dwie podstawowe kategorie – bioplastiki trwałe, poddawane recyklingowi, oraz bioplastiki biodegradowalne. Właśnie w tej drugiej kategorii mieści się interesujący nas surowiec.

Tworzywo PLA to inaczej polilaktyd – czyli kwas polimlekowy. Jest to jeden z polimerów naturalnego pochodzenia, który może stanowić doskonałą, ekologiczną alternatywę dla konwencjonalnego plastiku. Wytwarza się go bowiem z roślin – trzciny cukrowej, ryżu, kukurydzy, czy też pestek awokado. Co więcej – tworzywo to nadaje się do kompostowania. Jego rozkład, zależnie od konkretnego surowca oraz warunków, wynosi z reguły od 45 do 90 dni. W porównaniu ze znanym wszystkim sloganem o tysiącach lat rozpadu torebki foliowej, czas ten robi niesamowite wrażenie.

Do jakich pojemników należy wyrzucać plastik PLA?

Polska – podobnie jak wiele innych krajów – nie jest jeszcze gotowa na plastik PLA, jeśli chodzi o przystosowanie infrastruktury do utylizowania tego tworzywa. Wynika to między innymi z faktu, że plastik PLA wymaga ściśle określonych warunków do degradacji – takich, jak właściwa temperatura, odpowiednia ilość światła, wilgotność czy też dostęp tlenu. Idealne warunki można wytworzyć jedynie w przemysłowej kompostowni, te z kolei obecnie są przystosowane przede wszystkim do przyjmowania takich bioodpadów, jak skoszona trawa lub jesienne liście. Oznacza to, że z powodu nie przetwarzania, plastik PLA w Polsce powinien być wyrzucany do odpadów zmieszanych.

Jak wygląda recykling plastiku PLA?

Tworzywo PLA przede wszystkim charakteryzuje się możliwością biodegradacji, wyróżniając się w ten sposób na tle innych tworzyw sztucznych. Oznacza to, że polilaktyd może zostać przez bakterie czy grzyby rozłożony na składniki proste w sposób naturalny. Rzecz w tym, że produkty wytwarzane z PLA można kompostować jedynie w warunkach sztucznych w kompostowniach przemysłowych, w temperaturze powyżej 70°C oraz dużej wilgotności (minimum 70% RH). Tymczasem plastik PLA najczęściej w ogóle nie trafia do takich kompostowni, bo zakłady przemysłowe nie wydzielają go, jako osobnego, czystego tworzywa. W domowym zaciszu z kolei trudno osiągnąć wyżej wymienione warunki, przez co rozkład tego materiału jest albo niemożliwy, albo znacznie utrudniony i trwa o wiele dłużej, niż kompostowanie innych odpadów z kuchni.

Alternatywą dla mechanicznego recyklingu takich surowców, jak plastik PLA, jest jednak recykling chemiczny, w wyniku którego możliwe jest odzyskanie monomerów oraz bloków konstrukcyjnych polimeru. Wadą tego rozwiązania jest jednak generowanie dużej ilości odpadów rozpuszczalnikowych.

W Stanach Zjednoczonych pewien licealista, zafascynowany drukowaniem w 3D, w przypadku którego używa się PLA jako tworzywa, dostrzegł problem dotyczący odpadów i problemów z ich utylizacją. W efekcie w serwisie Kickstarter uruchomiony został Project PLA – inicjatywa, której celem jest pośredniczenie między pojedynczymi osobami, posiadającymi PLA do utylizacji oraz wielkimi, przemysłowymi kompostowniami, które są w stanie poddać to tworzywo degradacji. Jeśli projekt okaże się sukcesem, być może także w Europie doczekamy się podobnych inicjatyw, ułatwiających recykling PLA.

Problemy z utylizacją nowych tworzyw – z czego wynikają?

Jednym z powodów, przez które utylizacja nowych tworzyw jest utrudniona, jest niska świadomość społeczna dotycząca tworzyw ekologicznych. Ludzie nie tylko nie mają pojęcia o istnieniu nowych tworzyw, takich jak plastik PLA, ale także nie wiedzą, gdzie je wyrzucać. Co więcej, samo słowo plastik nie kojarzy nam się ekologicznie, co także wpływa negatywnie na świadomość społeczną, dotyczącą bioplastiku w postaci kwasu polimlekowego.

Trudność w utylizacji plastiku PLA sprawia także fakt, że jest on bardzo podobny choćby do PET, przez co podczas sortowania ręcznego nie sposób odróżnić – a tym samym oddzielić – ich od siebie. Zaletą PLA, zdaniem producentów, jest jego połysk oraz wysoka przezroczystość – ma to jednak konsekwencje w przypadku prób samodzielnego oddzielania tego tworzywa od innych surowców. Możliwe jest to dopiero przy wykorzystaniu sortujących urządzeń optycznych lub skorzystaniu z różnych technik rozdzielania tworzyw sztucznych, takich jak separacja elektrostatyczna, flotacja lub techniki podczerwieni.

Udostępnij
Przypnij
Wrzuć
Sprawdź więcej
Opakowania wielokrotnego użytku. Czy na pewno zwalniają z opłaty SUP? W ostatnim czasie wielu producentów opakowań jednorazowych chcąc umożliwić swoim klientom uniknięcie obowiązku wprowadzenia opłat konsumenckich, przeprowadza dodatkowe badania swoich opakowań plastikowych i próbuje zmienić ich funkcję z jednorazowych na wielokrotnego użytku. Zwykle podstawą deklaracji na wielokrotność użycia jest tylko i wyłącznie badanie potwierdzające możliwość wykonania 125 cykli mycia opakowania w zmywarce.   W świetle obecnie obowiązujących przepisów, opisanych poniżej, takie badanie może okazać się nie wystarczające i narażać lokale gastronomiczne na kary administracyjne z powodu nie zastosowania się do przepisów SUP i wynikającego z nich obowiązku pobrania opłaty od klientów końcowych. Do obowiązków każdego przedsiębiorcy należy dostosowanie swojej działalności do obowiązków wynikających z obowiązującego prawa, dlatego w przypadku w uznania przez organ kontrolny, że przedstawione badania są niewystarczające aby  być zwolnionym z obowiązku pobierania opłaty SUP, nie będzie możliwości przeniesienia kary administracyjnej na dostawcę opakowań.
Otworzyliśmy nowy showroom! Zapraszamy do świeżo wyremontowanego showroomu! W nowo zaaranżowanej przestrzeni można wygodnie złożyć zamówienie i poczekać na jego odbiór. W międzyczasie można również zapoznać się z licznymi nowościami w naszym asortymencie, zarówno oglądając nowości na półkach jak i pełen asortyment online.
Opłata konsumencka – dyrektywa SUP Od 24 maja 2023 roku obowiązują  w Polsce znowelizowane przepisy ustawy o obowiązkach przedsiębiorców w zakresie gospodarowania niektórymi odpadami z tworzyw sztucznych oraz o opłacie produktowej i rozszerzonej odpowiedzialności podmiotów wprowadzających do obrotu m. in. opakowań jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych. Nowelizacja wynika z implementacji unijnej dyrektywy z 5 czerwca 2019 r., znanej jako dyrektywa SUP.
Popularne produkty
Przejdź do sklepu
Najnowsze posty
Opakowania wielokrotnego użytku. Czy na pewno zwalniają z opłaty SUP?
Otworzyliśmy nowy showroom!
Opłata konsumencka – dyrektywa SUP
Copyright 2024 - All Rights Reserved