Zapytania
0

0

Koszyk

Kategorie Produktów

Kontakt

Opłata konsumencka – dyrektywa SUP.
Od 01 stycznia 2024 roku weszły w życie przepisy ustawy wprowadzające w Polsce obowiązek pobierania opłaty konsumenckiej od kubków i pojemników jednorazowych zawierających tworzywa sztuczne.  > Dowiedz się więcej <

W dzienniku ustaw opublikowano rozporządzenia dotyczące stawek opłat wynikających z przepisów SUP

Informujemy, że w dzienniku ustaw opublikowano rozporządzenia dotyczące stawek opłat wynikających z przepisów SUP – przesyłamy w załączeniu.

  1. Opłaty od użytkowników końcowych od kubka i pojemnika będą zgodne z wcześniejszymi propozycjami, czyli:

– 0,20 zł/szt. kubka

– 0,25 zł/szt. pojemnika.

  1. Opłaty na pokrycie kosztów zagospodarowania powstających odpadów z produktów SUP będą wynosiły następująco:

– 0,10 zł/kg w przypadku pojemników na żywność, paczek i owijek, kubków na napoje, pojemników na napoje i lekkich toreb,

– 0,01 zł/szt. w przypadku wyrobów tytoniowych, balonów i chusteczek nawilżanych.

Naliczanie i pobieranie opłat będzie obowiązywać od 01.01.2024r.

Rozporzadzenie w sprawie opłat od użytkowników końcowych_SUP

Udostępnij
Przypnij
Wrzuć
Sprawdź więcej
Plastic Free – czy na pewno? Na przestrzeni ostatnich miesięcy pojawiły się liczne deklaracje produktów „wolnych od plastiku” komunikowane w niektórych przypadkach przez oznaczenia „plastic free”. Rozwiązania te oparte są na tzw. wodnych powłokach dyspersyjnych. Ustalenia jednego z naszych głównych dostawców sugerują, że większość powłok dyspersyjnych dostępnych na rynku zazwyczaj składa się w 60–80% ze spoiw polimerowych, zazwyczaj na bazie akrylu lub poliolefinów. W takich sytuacjach, w szczególności w przypadku kubków papierowych do gorących i zimnych napojów, badanie na obecność plastiku często podważa deklarowaną nieobecność plastiku. W związku z tym zalecamy aby firmy korzystające z takich rozwiązań sprawdzały badania na podstawie, których wystawiane są deklaracje Plastic Free.
Krzesła z serii Paris to absolutny HIT Jest to podstawowy model w ogródkach wielu kawiarnii i restauracji w całej Europie. Nie trudno domyśleć się czemu. Siedziska krzeseł są wzmocnione krzyżowo. Mogą być wyściełane syntetycznym rattanem lub bardzo odpornym materiałem texteline. Ramy krzeseł wykonane są z lakierowanego aluminium co zapewnia trwałość, lekkość i odporność na warunki atmosferyczne.
Opakowania wielokrotnego użytku. Czy na pewno zwalniają z opłaty SUP? W ostatnim czasie wielu producentów opakowań jednorazowych chcąc umożliwić swoim klientom uniknięcie obowiązku wprowadzenia opłat konsumenckich, przeprowadza dodatkowe badania swoich opakowań plastikowych i próbuje zmienić ich funkcję z jednorazowych na wielokrotnego użytku. Zwykle podstawą deklaracji na wielokrotność użycia jest tylko i wyłącznie badanie potwierdzające możliwość wykonania 125 cykli mycia opakowania w zmywarce.   W świetle obecnie obowiązujących przepisów, opisanych poniżej, takie badanie może okazać się nie wystarczające i narażać lokale gastronomiczne na kary administracyjne z powodu nie zastosowania się do przepisów SUP i wynikającego z nich obowiązku pobrania opłaty od klientów końcowych. Do obowiązków każdego przedsiębiorcy należy dostosowanie swojej działalności do obowiązków wynikających z obowiązującego prawa, dlatego w przypadku w uznania przez organ kontrolny, że przedstawione badania są niewystarczające aby  być zwolnionym z obowiązku pobierania opłaty SUP, nie będzie możliwości przeniesienia kary administracyjnej na dostawcę opakowań.
Popularne produkty
Przejdź do sklepu
Najnowsze posty
Plastic Free – czy na pewno?
Krzesła z serii Paris to absolutny HIT
Opakowania wielokrotnego użytku. Czy na pewno zwalniają z opłaty SUP?
Copyright 2024 - All Rights Reserved