Zapytania
0

0

Koszyk

Kategorie Produktów

Kontakt

Powlekany papier - czy może być eko?

Opakowania papierowe wykorzystywane są przez wielu producentów: są praktyczne, lekkie – a przy tym często wyglądają naprawdę dobrze. Nie bez znaczenia jest też wpływ na środowisko: papier uważany jest za materiał ekologiczny, który może podlegać recyklingowi. Czy tak samo jest jednak w przypadku papieru powlekanego?

Powlekany papier – jak powstaje?

Powlekany papier powstaje w nieco inny sposób, niż papier niepowlekany. Pokrywany jest cienką powłoką, która zmniejsza jego porowatość. Wystarczy dotknąć powierzchni arkusza, by poczuć różnicę: zwykły papier nie jest idealnie gładki, ma swoją fakturę i wyczuwalną chropowatość. Papier powlekany jest wręcz śliski: każdy z nas miał z nim do czynienia, trzymając w dłoniach ulotkę, gazetkę reklamową z supermarketu lub plakat. Na takim papierze kolory wyglądają nieco inaczej, nie nadaje się też do rysowania czy pisania po jego powierzchni – jest to dość mocno utrudnione i niekomfortowe.

Powlekane papiery są mniej porowate. Oznacza to, że atrament drukarski nie wchłania się na nich tak, jak na standardowych papierach. Stąd wynika zauważalna różnica w wyglądzie druku: na niepowlekanym papierze kolory będą nieco bardziej matowe, delikatniejsze i “cieplejsze”. Papier powlekany umożliwia uzyskanie jaskrawych, żywych barw, wysokiego kontrastu i wyraźnych linii. Im bardziej błyszczące wykończenie papieru, tym mniejsza będzie absorpcja tuszu: papiery powlekane mogą być bowiem błyszczące, matowe lub jedwabne, różnią się też stopniem jasności.

Do czego wykorzystuje się powlekany papier?

Papier powlekany najczęściej wykorzystywany jest do produkowania różnego rodzaju materiałów reklamowych, ulotek, okładek i wszystkiego, co wymaga wysokiej jakości druku. Znajdziemy go na przykład w:

  • Gazetkach reklamowych, katalogach i ulotkach
  • Wewnętrznej stronie opakowań jednorazowych
  • Restauracyjnych menu
  • Plakatach
  • Okładkach książek i kalendarzy
  • Teczkach
  • Zawieszkach
  • Zaproszeniach
  • Pocztówkach

Papier powlekany nie nadaje się za to do tworzenia zeszytów, notatników, wnętrz kalendarzy, szkicowników – pisanie i rysowanie na śliskim papierze jest utrudnione i niewygodne.

Czy pakowanie w powlekany papier jest ekologiczne?

Obecnie papier powlekany jest w Polsce najpopularniejszym materiałem drukarskim. Z roku na rok świadomość społeczeństwa w temacie troski o środowisko rośnie – ekologiczne rozwiązania są więc promowane i wdrażane przez coraz więcej firm. Papier powlekany doskonale wpisuje się w ten trend, gdyż surowiec pochodzący z odzysku świetnie sprawdza się jako materiał do jego produkcji. Dzięki temu, że na arkusze nakłada się dodatkową, błyszczącą warstwę, bazowa jakość papieru nie musi być bardzo wysoka – wszystkie niedoskonałości i tak będą ostatecznie niewidoczne.

Papier z odzysku jest środowisku naturalnemu bardzo przyjazny. Jego produkcja trwa krócej, a pozyskiwanie surowca nie wymaga wycinania kolejnych drzew. W procesie produkcyjnym zużywa się też mniej wody, środków chemicznych i energii, niż przy wytwarzaniu papieru “od początku”. Jest to więc rozwiązanie nie tylko ekologiczne – ale również opłacalne. By produkcja papieru z makulatury była możliwa, konieczna jest jednak odpowiednia współpraca całego społeczeństwa. Ludzie muszą dbać o to, by segregować odpady i nie wyrzucać do kontenera na papier śmieci, które nie nadają się do recyklingu. Nie każdy na przykład zdaje sobie sprawę z tego, że opakowania zanieczyszczone pozostałościami jedzenia nie mogą być przetwarzane. Da się jednak zauważyć, że świadomość ludzi w tym temacie stopniowo się zwiększa: być może za jakiś czas papier z odzysku będzie jeszcze tańszy, a jego produkcja ulegnie uproszczeniu.

Powlekany papier – podlega recyklingowi?

Papier sam w sobie jest surowcem, który może podlegać recyklingowi. Zużyte papierowe opakowania można wrzucać do specjalnego kontenera, ograniczając tym samym ilość produkowanych odpadów. W przypadku papieru powlekanego sytuacja wygląda jednak nieco inaczej. Śliskich, powlekanych arkuszy nie można wyrzucać do niebieskiego kontenera (to właśnie tam umieszcza się przeznaczony do recyklingu papier). Warstwa, która go pokrywa, niestety nie jest tworzywem nadającym się do ponownego wykorzystania. Taki papier należy wyrzucać do pojemnika na odpady zmieszane.

Papier powlekany to powszechnie wykorzystywany surowiec. Nie bez powodu: wachlarz możliwości jego zastosowań jest niesamowicie szeroki – ma wiele zalet i pozwala na uzyskanie bardzo wysokiej jakości druku. Choć sam w sobie nie nadaje się do recyklingu, to zdecydowanie jest materiałem ekologicznym. Do jego produkcji można bowiem wykorzystywać makulaturę, minimalizując w ten sposób konieczność pozyskiwania nowych surowców kosztem środowiska.

Udostępnij
Przypnij
Wrzuć
Sprawdź więcej
Kubki 100% BLACK - nowy trend na rynku! Kubki 100% BLACK - nowy trend na rynku! Czarne wewnątrz i na zewnątrz, w wersji jedno i dwuwarstwowej. Dostępna pełna gama rozmiarów.
Trwała elegancja do użytku wewnątrz i na zewnątrz Nasze meble stworzone są do eksploatacji w wymagających warunkach przestrzeni publicznej, w restauracjach i kawiarniach. Każde krzesło, stół czy stołek barowy są wyprodukowane z dbałością o szczegóły wizualne, wytrzymałość i łatwość w użytkowaniu. Wzornictwo naszych mebli jest uniwersalne i podąża za najnowszymi trendami.
Poczuj zieloną moc MATCHY Poczuj zieloną moc MATCHY Chcesz poznać zielony sekret matcha? To delikatny proszek pozyskiwany z drobno zmielonych liści zielonej herbaty, który ma w Japonii wielowiekową tradycję i stanowi serce herbacianej ceremonii. Według której poprzez przygotowanie i degustacje matchy osiągamy wewnętrzny spokój i harmonię.
Popularne produkty
Przejdź do sklepu
Najnowsze posty
Kubki 100% BLACK - nowy trend na rynku!
Trwała elegancja do użytku wewnątrz i na zewnątrz
Poczuj zieloną moc MATCHY
Copyright 2025 - All Rights Reserved WP-Opieka.pl - tworzenie i wsparcie stron internetowych