Zapytania
0

0

Koszyk

Kategorie Produktów

Kontakt

Opłata konsumencka – dyrektywa SUP.
Od 01 stycznia 2024 roku weszły w życie przepisy ustawy wprowadzające w Polsce obowiązek pobierania opłaty konsumenckiej od kubków i pojemników jednorazowych zawierających tworzywa sztuczne.  > Dowiedz się więcej <

Pulpa papierowa – do czego się ją wykorzystuje?

Poszukiwanie ekologicznych rozwiązań, które nie szkodziłyby naszej planecie, prowadzi do wykorzystywania różnych materiałów w celu tworzenia bezpiecznych opakowań. Wśród wielu surowców, branych pod uwagę, znajduje się pulpa papierowa (często określana też mianem pulpy celulozowej), która wcale nie należy do nowości, ponieważ jest z nami już od jakiegoś czasu i świetnie sprawdza się w roli materiału do produkcji opakowań. Niektórzy mogą ją także znać pod nazwą „masa papierowa” (nierzadko jest wykorzystywana przez dzieci na lekcjach plastyki do tworzenia efektownych rzeźb). Nie wszyscy jednak wiedzą, jak powstaje, a także co się z niej wytwarza.

Jak powstaje pulpa papierowa?

Do stworzenia pulpy papierowej potrzebne są kartony, tekturowe opakowania oraz makulatura (niepotrzebne dokumenty, papier, gazety). W pierwszej kolejności odpowiednio przygotowane odpady papierowe trafiają do specjalnego pojemnika, gdzie zostają namoczone w wodzie. Wówczas ulegają rozpuszczeniu, a włókna papierowe stają się podatne na przyjmowanie nowych kształtów. Powstała masa (pulpa papierowa) jest gładka, nie posiada żadnych grudek ani nierówności, co sprawia, że wytworzone z niej rzeczy mogą zachować walory estetyczne.

Co wytwarza się z pulpy papierowej?

Najczęściej z pulpy papierowej wytwarzane są różnego rodzaju opakowania w formie wytłoczek, w łatwy sposób dopasowujące się do kształtów konkretnych przedmiotów. Ich sporą zaletą jest możliwość wykonania dowolnego opakowania (stworzone w ten sposób wytłoczki przylgną do danej rzeczy, dobrze ją zabezpieczając). Wśród nich znajdują się więc:

  • wytłoczki do jaj;
  • opakowania zabezpieczające sprzęty elektroniczne, takie jak telewizory, monitory, tablety, głośniki, telefony, przed uszkodzeniem w transporcie;
  • opakowania zabezpieczające szklane przedmioty i/lub naczynia (butelki, wazony) przed uszkodzeniem w transporcie;
  • zabezpieczenia na czas transportu do elementów mebli, wymagających złożenia.

Opakowania powstające z pulpy papierowej są bardzo lekkie, dzięki czemu łatwo się je przewozi (nie dokładają zbyt wielkiego ciężaru do wagi opakowywanego produktu). Jednocześnie okazują się dość wytrzymałe, elastyczne i dobrze amortyzują wstrząsy, dzięki czemu stanowią doskonałe zabezpieczenie na czas transportu (także dłuższego).

Można również znaleźć rzeczy jednorazowego użytku, takie jak naczynia z pulpy papierowej. Wśród nich ogromną popularność zdobyły talerze papierowe, które często wykorzystujemy podczas grilla lub otrzymujemy razem z ciepłym posiłkiem sprzedawanym w różnego rodzaju barach, a także wieczka papierowe, chętnie wykorzystywane przez różnego rodzaju kawiarnie, serwujące napoje na wynos. Ponadto, z pulpy papierowej wykonuje się jednorazowe miski, sosjerki oraz również cieszące się dużym zainteresowaniem tacki papierowe.

Naczynia z pulpy papierowej – czy są trwałe?

Choć naczynia z pulpy papierowej określane są zwykle jako naczynia jednorazowego użytku (nie umyjesz ich ani pod bieżącą wodą, ani w zmywarce i nie wykorzystasz ponownie), są chętnie wybierane przez właścicieli lokali gastronomicznych, serwujących jedzenie na wynos. Warto jednak wiedzieć, że po wyrzuceniu, nadają się do recyklingu, dzięki któremu będą z nich mogły powstać kolejne opakowania.

Mimo że takie naczynia są wykonane z włókien papierowych, nie namakają zbyt szybko, dlatego nadają się zarówno do wszelkiego rodzaju napojów, jak i gorących dań. Jeśli kubki będą miały odpowiednio grube ścianki, nadadzą się też do kawy czy herbaty. Można więc powiedzieć, że jak na naczynia jednorazowe, odznaczają się sporą trwałością i, co również ważne, okazują się bezpieczne (nie sposób się nimi skaleczyć, co może się zdarzyć w przypadku naczyń plastikowych).

Czy pulpa papierowa jest ekologiczna?

Pulpa papierowa to jeden z najbardziej ekologicznych materiałów, z jakich wytwarza się opakowania i naczynia jednorazowego użytku. Przygotowuje się ją wyłącznie z odzyskanego papieru (także tektury), czyli z surowca wtórnego. W trakcie całego procesu produkcji nie powstają niebezpieczne ścieki, więc żadne szkodliwe substancje nie przedostają się do środowiska.

Duże znaczenie ma też zmniejszona emisja dwutlenku węgla. Opakowania wytwarzane z pulpy papierowej są w stu procentach biodegradowalne, a każde z nich można ponownie poddać recyklingowi. Jeśli nawet opakowanie tego rodzaju zostałoby wyrzucone gdzieś w środowisku naturalnym, po upływie około czterech tygodni ulegnie pełnemu rozkładowi w glebie, dzięki czemu jej nie zanieczyści.

Udostępnij
Przypnij
Wrzuć
Sprawdź więcej
Opakowania wielokrotnego użytku. Czy na pewno zwalniają z opłaty SUP? W ostatnim czasie wielu producentów opakowań jednorazowych chcąc umożliwić swoim klientom uniknięcie obowiązku wprowadzenia opłat konsumenckich, przeprowadza dodatkowe badania swoich opakowań plastikowych i próbuje zmienić ich funkcję z jednorazowych na wielokrotnego użytku. Zwykle podstawą deklaracji na wielokrotność użycia jest tylko i wyłącznie badanie potwierdzające możliwość wykonania 125 cykli mycia opakowania w zmywarce.   W świetle obecnie obowiązujących przepisów, opisanych poniżej, takie badanie może okazać się nie wystarczające i narażać lokale gastronomiczne na kary administracyjne z powodu nie zastosowania się do przepisów SUP i wynikającego z nich obowiązku pobrania opłaty od klientów końcowych. Do obowiązków każdego przedsiębiorcy należy dostosowanie swojej działalności do obowiązków wynikających z obowiązującego prawa, dlatego w przypadku w uznania przez organ kontrolny, że przedstawione badania są niewystarczające aby  być zwolnionym z obowiązku pobierania opłaty SUP, nie będzie możliwości przeniesienia kary administracyjnej na dostawcę opakowań.
Otworzyliśmy nowy showroom! Zapraszamy do świeżo wyremontowanego showroomu! W nowo zaaranżowanej przestrzeni można wygodnie złożyć zamówienie i poczekać na jego odbiór. W międzyczasie można również zapoznać się z licznymi nowościami w naszym asortymencie, zarówno oglądając nowości na półkach jak i pełen asortyment online.
Opłata konsumencka – dyrektywa SUP Od 24 maja 2023 roku obowiązują  w Polsce znowelizowane przepisy ustawy o obowiązkach przedsiębiorców w zakresie gospodarowania niektórymi odpadami z tworzyw sztucznych oraz o opłacie produktowej i rozszerzonej odpowiedzialności podmiotów wprowadzających do obrotu m. in. opakowań jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych. Nowelizacja wynika z implementacji unijnej dyrektywy z 5 czerwca 2019 r., znanej jako dyrektywa SUP.
Popularne produkty
Przejdź do sklepu
Najnowsze posty
Opakowania wielokrotnego użytku. Czy na pewno zwalniają z opłaty SUP?
Otworzyliśmy nowy showroom!
Opłata konsumencka – dyrektywa SUP
Copyright 2024 - All Rights Reserved