Zapytania
0

0

Koszyk

Kategorie Produktów

Kontakt

Pulpa papierowa – do czego się ją wykorzystuje?

Poszukiwanie ekologicznych rozwiązań, które nie szkodziłyby naszej planecie, prowadzi do wykorzystywania różnych materiałów w celu tworzenia bezpiecznych opakowań. Wśród wielu surowców, branych pod uwagę, znajduje się pulpa papierowa (często określana też mianem pulpy celulozowej), która wcale nie należy do nowości, ponieważ jest z nami już od jakiegoś czasu i świetnie sprawdza się w roli materiału do produkcji opakowań. Niektórzy mogą ją także znać pod nazwą „masa papierowa” (nierzadko jest wykorzystywana przez dzieci na lekcjach plastyki do tworzenia efektownych rzeźb). Nie wszyscy jednak wiedzą, jak powstaje, a także co się z niej wytwarza.

Jak powstaje pulpa papierowa?

Do stworzenia pulpy papierowej potrzebne są kartony, tekturowe opakowania oraz makulatura (niepotrzebne dokumenty, papier, gazety). W pierwszej kolejności odpowiednio przygotowane odpady papierowe trafiają do specjalnego pojemnika, gdzie zostają namoczone w wodzie. Wówczas ulegają rozpuszczeniu, a włókna papierowe stają się podatne na przyjmowanie nowych kształtów. Powstała masa (pulpa papierowa) jest gładka, nie posiada żadnych grudek ani nierówności, co sprawia, że wytworzone z niej rzeczy mogą zachować walory estetyczne.

Co wytwarza się z pulpy papierowej?

Najczęściej z pulpy papierowej wytwarzane są różnego rodzaju opakowania w formie wytłoczek, w łatwy sposób dopasowujące się do kształtów konkretnych przedmiotów. Ich sporą zaletą jest możliwość wykonania dowolnego opakowania (stworzone w ten sposób wytłoczki przylgną do danej rzeczy, dobrze ją zabezpieczając). Wśród nich znajdują się więc:
  • wytłoczki do jaj;
  • opakowania zabezpieczające sprzęty elektroniczne, takie jak telewizory, monitory, tablety, głośniki, telefony, przed uszkodzeniem w transporcie;
  • opakowania zabezpieczające szklane przedmioty i/lub naczynia (butelki, wazony) przed uszkodzeniem w transporcie;
  • zabezpieczenia na czas transportu do elementów mebli, wymagających złożenia.
Opakowania powstające z pulpy papierowej są bardzo lekkie, dzięki czemu łatwo się je przewozi (nie dokładają zbyt wielkiego ciężaru do wagi opakowywanego produktu). Jednocześnie okazują się dość wytrzymałe, elastyczne i dobrze amortyzują wstrząsy, dzięki czemu stanowią doskonałe zabezpieczenie na czas transportu (także dłuższego). Można również znaleźć rzeczy jednorazowego użytku, takie jak naczynia z pulpy papierowej. Wśród nich ogromną popularność zdobyły talerze papierowe, które często wykorzystujemy podczas grilla lub otrzymujemy razem z ciepłym posiłkiem sprzedawanym w różnego rodzaju barach, a także wieczka papierowe, chętnie wykorzystywane przez różnego rodzaju kawiarnie, serwujące napoje na wynos. Ponadto, z pulpy papierowej wykonuje się jednorazowe miski, sosjerki oraz również cieszące się dużym zainteresowaniem tacki papierowe.

Naczynia z pulpy papierowej – czy są trwałe?

Choć naczynia z pulpy papierowej określane są zwykle jako naczynia jednorazowego użytku (nie umyjesz ich ani pod bieżącą wodą, ani w zmywarce i nie wykorzystasz ponownie), są chętnie wybierane przez właścicieli lokali gastronomicznych, serwujących jedzenie na wynos. Warto jednak wiedzieć, że po wyrzuceniu, nadają się do recyklingu, dzięki któremu będą z nich mogły powstać kolejne opakowania. Mimo że takie naczynia są wykonane z włókien papierowych, nie namakają zbyt szybko, dlatego nadają się zarówno do wszelkiego rodzaju napojów, jak i gorących dań. Jeśli kubki będą miały odpowiednio grube ścianki, nadadzą się też do kawy czy herbaty. Można więc powiedzieć, że jak na naczynia jednorazowe, odznaczają się sporą trwałością i, co również ważne, okazują się bezpieczne (nie sposób się nimi skaleczyć, co może się zdarzyć w przypadku naczyń plastikowych).

Czy pulpa papierowa jest ekologiczna?

Pulpa papierowa to jeden z najbardziej ekologicznych materiałów, z jakich wytwarza się opakowania i naczynia jednorazowego użytku. Przygotowuje się ją wyłącznie z odzyskanego papieru (także tektury), czyli z surowca wtórnego. W trakcie całego procesu produkcji nie powstają niebezpieczne ścieki, więc żadne szkodliwe substancje nie przedostają się do środowiska. Duże znaczenie ma też zmniejszona emisja dwutlenku węgla. Opakowania wytwarzane z pulpy papierowej są w stu procentach biodegradowalne, a każde z nich można ponownie poddać recyklingowi. Jeśli nawet opakowanie tego rodzaju zostałoby wyrzucone gdzieś w środowisku naturalnym, po upływie około czterech tygodni ulegnie pełnemu rozkładowi w glebie, dzięki czemu jej nie zanieczyści.
Udostępnij
Przypnij
Wrzuć
Sprawdź więcej
Produkcja opakowań kartonowych – jak przebiega? Jakie są etapy powstawania opakowań kartonowych? Czy jest to złożony proces? Czy produkcja opakowań kartonowych jest w pełni ekologiczna? Zapraszamy do zapoznania się z artykułem!
UniPack wyróżniony po raz kolejny tytułem Gazeli Biznesu!
Tworzywo PCR – czym jest i jak powstaje? Czym jest tworzywo PCR? Dlaczego jest ważne dla środowiska? Jakie są zalety i wady tworzywa PCR i do czego można je wykorzystywać? Jakie jest znaczenie tworzywa PCR w gospodarowaniu odpadami?
Popularne produkty
Przejdź do sklepu
Najnowsze posty
Produkcja opakowań kartonowych – jak przebiega?
UniPack wyróżniony po raz kolejny tytułem Gazeli Biznesu!
Pulpa papierowa – do czego się ją wykorzystuje?
Copyright 2022 - All Rights Reserved