Zapytania
0

0

Koszyk

Kategorie Produktów

Kontakt

Opłata konsumencka – dyrektywa SUP.
Od 01 stycznia 2024 roku weszły w życie przepisy ustawy wprowadzające w Polsce obowiązek pobierania opłaty konsumenckiej od kubków i pojemników jednorazowych zawierających tworzywa sztuczne.  > Dowiedz się więcej <

Certyfikat FSC na opakowaniach – co oznacza?

Kupując różne produkty, widzimy, że na opakowaniach zamieszczone są różnorodne informacje. Część z nich w postaci słów, część jako symbole w postaci obrazków. Niektóre z nich są szczególnie ważne i niosą informację cenną zarówno dla nas, jak i naszego zdrowia – a także dla środowiska. Tak właśnie jest w przypadku certyfikatu FSC. Czym on jest i co oznacza certyfikat FSC? Postaramy się znaleźć na to pytanie odpowiedź w poniższym artykule.

Co to jest certyfikat FSC?

Certyfikat FSC to międzynarodowo uznawane odznaczenie, które umieszczane jest na produktach w postaci znaku towarowego. Znak ten jest świadectwem, że produkt pochodzi z surowca uzyskanego z lasu posiadającego certyfikat. Można znaleźć go zarówno na produktach drewnianych, np. na meblach, książkach, instrumentach muzycznych, a także opakowaniach papierowych, np. tackach na przekąski czy kubkach, jak i produktach pochodzenia leśnego – jak kauczuk, syrop klonowy czy orzechy brazylijskie. Litery FSC to pierwsze litery pochodzące od słów Forest Stewardship Council, co w tłumaczeniu na język polski oznacza Radę Zarządzania Lasami. 

FSC to międzynarodowa organizacja non-profit, która opiera się na członkostwie i której zależy na zrównoważonym wykorzystaniu lasów na świecie. Dba o odpowiedzialne zarządzanie surowcami leśnymi z korzyścią zarówno dla środowiska, jak i społeczeństwa. Certyfikat ten widnieje na produktach, które spełniają wymagania i jest przedstawiany w postaci drzewka, u którego dołu znajdują się właśnie te trzy litery FSC. Certyfikat FSC, jest dowodem na to, że materiały, które zostały użyte, pochodzą z lasów prowadzonych zgodnie z zasadami ekologii i z zastosowaniem dobrych praktyk odpowiedzialności społecznej w procesie produkcyjnym i całym łańcuchu dostaw. Z roku na rok coraz więcej firm ze świadomym zarządem u kierownictwa, starając się go otrzymać, dokonuje zmian ważnych dla całego świata.

Jak można zdobyć certyfikat FSC?

Aby uzyskać certyfikat FSC, należy zgłosić się do akredytującej jednostki certyfikującej w celu otrzymania niezbędnych informacji i aktualnych wymogów. Zgłoszenie takie zwane jest wizytą wstępną. Następnie firma ubiegająca się o certyfikat FSC musi spełnić wymagane przez FSC standardy, by podejść do audytu, który ma na celu weryfikację zgodności firmy z wymogami. Po pozytywnym audycie następuje sporządzenie raportu z wnioskiem o wydanie certyfikatu. Certyfikat FSC wydawany jest na okres pięciu lat, a firma, która może się pochwalić jego posiadaniem, musi liczyć się z corocznymi kontrolami w postaci audytu okresowego, który sprawdza zgodność z wymaganiami potrzebnymi do utrzymania certyfikatu. Jak widać – zdobycie certyfikatu i utrzymanie go jest pracochłonnym i wymagającym procesem. Ta formuła pozwala na dogłębne skontrolowanie i sprawia, że certyfikat FSC jest odznaczeniem prestiżowym, wyróżniającym firmę na tle konkurencji.

Ile kosztuje certyfikat FSC?

Na koszt certyfikatu FSC wpływa kilka zmiennych, dlatego wydatki, które muszą ponieść organizacje, starające się o jego otrzymanie, mogą się różnić miedzy sobą. Do zmiennych należy między innymi wielkość organizacji, złożoność produkcji, usług bądź sprzedaży czy pochodzenie surowca, a także ilość zleceń zewnętrznych. Kosztami będą także zmiany, jakie muszą zajść w organizacji w celu dostosowania do wymagających kryteriów. Przedsiębiorstwo ubiegające się o certyfikat FSC musi liczyć się z kosztem samej certyfikacji, opłaty licencyjnej na rzecz organizacji FSC i rocznej opłaty administracyjnej. Ponadto firma poniesie dodatkowe koszty np. za dojazd audytora do organizacji.

Dlaczego warto kupować produkty oznaczone certyfikatem FSC?

Warto kupować produkty oznaczone certyfikatem FSC, ponieważ korzystając z nich, mamy pewność, że pochodzą z legalnych źródeł. Kupując produkty opatrzone znakiem FSC wspieramy organizację, która dba o to, by lasy przetrwały i miały się dobrze. Certyfikat ten powinien wzbudzać i wzbudza zaufanie konsumentów na całym świecie. Kupowanie produktów, na których widnieje certyfikat FSC to oczywisty wybór dla ekologicznych konsumentów, a wybieranie go świadczy o ich świadomości i wrażliwości.

Jako konsumenci mamy wpływ na to, jakie produkty wybieramy. Im częściej będziemy decydować się na rzeczy oznaczone certyfikatami świadczącymi o rzetelnym, uczciwym, ekologicznym pochodzeniu, tym więcej będzie ich na rynku. Jeśli ekologiczny trend będzie coraz bardziej popularny – więcej firm będzie się starać na przykład o certyfikat FSC. Na rynku znajdziemy produkty z certyfikatem FSC z trzema różnorodnymi etykietami: FSC 100%, FSC recycled, FSC Mix. Certyfikat FSC 100% poświadcza, że drewno użyte w tym produkcie w 100 % pochodzi z lasów z certyfikatem FSC. Certyfikat FSC recycled oznacza, że surowiec, którego użyto w produkcie, pochodzi z ponownie użytego materiału. Certyfikat FSC Mix z kolei oznacza kombinację dwóch poprzednich możliwości lub oznacza, że użyto kontrolowanego drewna, które pochodzi z miejsca, w którym dba się o ochronę środowiska naturalnego. Kiedy mamy wybór między różnymi produktami, te z certyfikatami powinny przyciągnąć naszą uwagę ze względu na korzyści, jakie niosą nie tylko dla nas, ale także dla otaczającego nas środowiska i jego przyszłości.

Udostępnij
Przypnij
Wrzuć
Sprawdź więcej
Opakowania wielokrotnego użytku. Czy na pewno zwalniają z opłaty SUP? W ostatnim czasie wielu producentów opakowań jednorazowych chcąc umożliwić swoim klientom uniknięcie obowiązku wprowadzenia opłat konsumenckich, przeprowadza dodatkowe badania swoich opakowań plastikowych i próbuje zmienić ich funkcję z jednorazowych na wielokrotnego użytku. Zwykle podstawą deklaracji na wielokrotność użycia jest tylko i wyłącznie badanie potwierdzające możliwość wykonania 125 cykli mycia opakowania w zmywarce.   W świetle obecnie obowiązujących przepisów, opisanych poniżej, takie badanie może okazać się nie wystarczające i narażać lokale gastronomiczne na kary administracyjne z powodu nie zastosowania się do przepisów SUP i wynikającego z nich obowiązku pobrania opłaty od klientów końcowych. Do obowiązków każdego przedsiębiorcy należy dostosowanie swojej działalności do obowiązków wynikających z obowiązującego prawa, dlatego w przypadku w uznania przez organ kontrolny, że przedstawione badania są niewystarczające aby  być zwolnionym z obowiązku pobierania opłaty SUP, nie będzie możliwości przeniesienia kary administracyjnej na dostawcę opakowań.
Otworzyliśmy nowy showroom! Zapraszamy do świeżo wyremontowanego showroomu! W nowo zaaranżowanej przestrzeni można wygodnie złożyć zamówienie i poczekać na jego odbiór. W międzyczasie można również zapoznać się z licznymi nowościami w naszym asortymencie, zarówno oglądając nowości na półkach jak i pełen asortyment online.
Opłata konsumencka – dyrektywa SUP Od 24 maja 2023 roku obowiązują  w Polsce znowelizowane przepisy ustawy o obowiązkach przedsiębiorców w zakresie gospodarowania niektórymi odpadami z tworzyw sztucznych oraz o opłacie produktowej i rozszerzonej odpowiedzialności podmiotów wprowadzających do obrotu m. in. opakowań jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych. Nowelizacja wynika z implementacji unijnej dyrektywy z 5 czerwca 2019 r., znanej jako dyrektywa SUP.
Popularne produkty
Przejdź do sklepu
Najnowsze posty
Opakowania wielokrotnego użytku. Czy na pewno zwalniają z opłaty SUP?
Otworzyliśmy nowy showroom!
Opłata konsumencka – dyrektywa SUP
Copyright 2024 - All Rights Reserved