Zapytania
0

0

Koszyk

Kategorie Produktów

Kontakt

Czy wszystkie biotworzywa są biodegradowalne?

Zewsząd otaczają nas rzeczy, a każda z nich wykonana jest z różnych surowców. Papier, plastik, szkło – towarzyszą nam na każdym kroku. Tworzywa sztuczne, m.in. przez niskie koszty produkcji, stanowią coraz większą część z nich. Wszystkie te rzeczy prędzej lub później – a obserwując rosnący konsumpcjonizm i stale powiększającą się populację ludzkości, raczej prędzej – wylądują na śmietniku. Rosnąca góra śmieci stanowi jeden z najbardziej palących problemów współczesnego świata. Czy jest jakieś ekologiczne rozwiązanie dla tego problemu? Przyjrzyjmy się bliżej temu zagadnieniu.

Czym są biotworzywa?

Biotworzywa to szerokie pojęcie, które mieści w sobie trzy grupy materiałów. Aby produkt został zaliczony do tych spod znaku “bio” musi spełnić jeden z dwóch warunków: musi być biodegradowalny lub zostać wyprodukowany z naturalnych surowców. Do biotworzyw należą więc po pierwsze biodegradowalne i kompostowalne tworzywa, które zostały wyprodukowane z materiałów naturalnych, odnawialnych, jak na przykład talerze z trzciny cukrowej. Druga grupa to tworzywa sztuczne, które zostały wykonane z nieodnawialnych źródeł, jak na przykład ropa naftowa, ale podlegają biodegradacji. Po trzecie – nazwa biotworzywa odnosi się do materiału, którego pochodzenie jest naturalne, ale nie podlega on biodegradacji. Ten podział ze względu na kryterium pochodzenia i poziom rozkładu uznawany jest przez większość, aczkolwiek budzi wśród niektórych kontrowersje z powodu niekompostowalności lub użycia materiałów nieorganicznych. Ponieważ wszystkie wyprodukowane przez człowieka rzeczy z plastiku dalej istnieją, a jedna trzecia corocznej produkcji zanieczyszcza ziemię, biotworzywa mogą być ratunkiem w rozwoju ludzkości bez zasadnych, a jednocześnie męczących nieustannych wyrzutów. Trudno w to uwierzyć, ale biotworzywa są starsze od konwencjonalnych tworzyw sztucznych. Niestety – z powodu wojny prace nad wykorzystaniem ich na szeroką skalę zostały wówczas wstrzymane.

Gdzie wykorzystuje się biotworzywa?

Biotworzywa stosowane są coraz chętniej, a skala wykorzystywania ich stale się powiększa. Materiały sztuczne pełnią istotną rolę w rozwoju medycyny, w postaci implantów czy też nici chirurgicznych z nich wykonywanych. Duże znaczenie mają także dla transportu – zarówno lotniczego, morskiego jak i lądowego. We wszystkich rodzajach transportu wykorzystuje się części z biotworzyw. W drukarkach 3D także można zastosować właśnie biotworzywa jako surowiec, z którego powstają wydruki. Jedną z gałęzi gospodarki, która intensywnie korzysta z biotworzyw, jest branża opakowaniowa i gastronomiczna. Ponieważ biotworzywa nie wchodzą w reakcje z żywnością, wśród opakowań cateringowych znajdziemy zarówno naczynia lub opakowania biodegradowalne, jak i naczynia z biotworzyw. Z biotworzyw można także wykonać sztućce czy też biodegradowalne opakowania na wynos. Co więcej, biotworzywa mogą również z powodzeniem zastępować i imitować naturalne elementy wystroju wnętrz.

Co różni biotworzywa i tworzywa biodegradowalne?

Terminy biotworzywa i tworzywa biodegradowalne, choć niekiedy używane zamiennie nie są synonimami. Ich znaczenie może być różne, choć istnieje powód, dlaczego są mylone. Niektóre biotworzywa są biodegradowalne, a wszystkie tworzywa biodegradowalne są biotworzywem. Jednak niestety, biorąc pod uwagę środowisko, nie wszystkie biotworzywa są biodegradowalne. Biotworzywa niebiodegradowalne często jednak można poddawać recyklingowi, przez co zawsze będą lepszą alternatywną od konwencjonalnego plastiku. Tworzywa biodegradowalne można traktować jako odpady organiczne i niezanieczyszczające, a po wykorzystaniu w dosyć krótkim czasie, w porównaniu do tych niebiodegradowalnych, mogą zostać rozłożone przez mikroorganizmy.

Naczynia z biotworzyw czy naczynia biodegradowalne - które wybrać?

Zarówno naczynia biodegradowalne, jak i naczynia z biotworzyw są lepszym wyborem, niż ich plastikowi poprzednicy. Obie opcje sprawdzą się wszędzie, gdzie chcemy pobyć się problemu np. ze zmywaniem. Jeśli mamy dostęp zarówno do naczyń biodegradowalnych, jak i naczyń z biotworzyw – wybór będzie zależał wyłącznie od naszych motywacji i docelowego przeznaczenia produktów. Jeśli naszą główną motywacją jest ochrona środowiska, w kontekście jak najmniejszej ilości śmieci, wtedy to naczynia biodegradowalne – z powodu krótszego czasu rozkładu – będą dla nas lepszym wyborem. Jeśli z kolei bardziej zależy nam na pochodzeniu, tj. wyprodukowaniu z naturalnych materiałów, może się okazać, że to ten sam wybór. Nad jakością w obu przypadkach czuwają specjaliści, którzy dążą do maksymalizacji korzyści i wygody konsumentów. Czy wybrać naczynia z biotworzyw, czy inne - to indywidualna decyzja każdego z nas, ale to nasze wspólne środowisko poniesie konsekwencje tego wyboru. Warto mieć to na uwadze w trosce nie tylko o naszą planetę tu i teraz, ale także w kontekście naszej przyszłości.
Udostępnij
Przypnij
Wrzuć
Sprawdź więcej
Certyfikat FSC na opakowaniach – co oznacza? Dlaczego warto sięgać po opakowania oznaczone certyfikatem FSC? Jakie wymogi musi spełnić firma używająca tego znaku?
UNIPACKowanie – czyli monitoring dostawy zamówienia z Warszawy i okolic z przewidywaną godziną dostawy! Nowa funkcjonalność w sklepie Unipack jest już dostępna! Sprawdź jak działa monitoring dostawy zamówienia z przewidywaną godziną dostawy.
Recykling styropianu - czyli jak utylizować opakowania polistyrenowe? Jak przebiega recykling styropianu? Czy można przeprowadzić go ekologicznie? Jak utylizować opakowania wykonane z polistyrenu?
Popularne produkty
Przejdź do sklepu
Najnowsze posty
Certyfikat FSC na opakowaniach – co oznacza?
UNIPACKowanie – czyli monitoring dostawy zamówienia z Warszawy i okolic z przewidywaną godziną dostawy!
Czy wszystkie biotworzywa są biodegradowalne?
Copyright 2021 - All Rights Reserved