Zapytania
0

0

Koszyk

Kategorie Produktów

Kontakt

Opłata konsumencka – dyrektywa SUP.
Od 01 stycznia 2024 roku weszły w życie przepisy ustawy wprowadzające w Polsce obowiązek pobierania opłaty konsumenckiej od kubków i pojemników jednorazowych zawierających tworzywa sztuczne.  > Dowiedz się więcej <

Funkcje opakowań – od czego zależą?

Przechowywanie różnych rzeczy, w tym także żywności, byłoby niemożliwe bez odpowiednich opakowań. Te z kolei mają różne funkcje. Są one dopasowane do konkretnej zawartości oraz jej przeznaczenia. Warto wiedzieć, na czym polegają poszczególne funkcje różnych pojemników i dopasować je do wyboru konkretnego opakowania.

Jak dzielimy opakowania według funkcji?

Funkcje opakowań są bardzo różnorodne. Warto wiedzieć, w jaki sposób się je dzieli, by można wykorzystywać poszczególne rodzaje do swoich korzyści. Opakowania na wynos przede wszystkim spełniają funkcje ochronne. Mają one na celu zabezpieczać ich zawartość przed zniszczeniem, popsuciem się, a także utratą cech, które czynią je wysoko jakościowymi. Jednocześnie ochrona, tworzona przez tego rodzaju opakowania, może też ułatwiać transport produktów żywnościowych (opakowania gwarantują, że nic się z nich nie wysypie ani nie wyleje podczas przewożenia).

Dowolne opakowania, w których umieszcza się różne artykuły, mogą też pełnić funkcję promocyjną. Na takim pojemniku znajdują się informacje, mające promować produkt lub firmę, która odpowiada za jego wypuszczenie na rynek. Opakowania miewają także funkcję informacyjną, kiedy przekazują wiadomości na temat tego, jak można użytkować jego zawartość lub wyjaśnia jej dokładny skład.

Od czego zależy wybór konkretnego opakowania?

Wybór właściwego opakowania zależy od kilku różnych czynników. Warto wiedzieć przede wszystkim, co zamierza się osiągnąć. Jeśli potrzebne są opakowania do sprzedaży wysyłkowej, najpraktyczniejszym wyborem okażą się opakowania fasonowe. Są one w odpowiedni sposób dopasowane do swojej zawartości, zapewniają dobre zabezpieczenie w transporcie, dzięki czemu nie trzeba się martwić, że przesyłane przedmioty zostaną zgniecione czy zepsute. Pudełka fasonowe przydają się również w cukiernictwie, do przenoszenia ciast, tortów czy innych wypieków i innych gałęziach gastronomii.

Jeśli natomiast towar ma się znajdować na ekspozycji w sklepie, powinno się wykorzystywać do jego przechowywania opakowania o odpowiedniej konstrukcji. W takim wypadku sprawdzą się chociażby pudełka z okienkiem, którego przezroczystość umożliwia zaglądanie do środka. Jednocześnie stawia się zwykle na opakowania odznaczające się dużą estetyką wykonania, która dodatkowo uatrakcyjnia ekspozycję przechowywanych tam rzeczy.

Lokale gastronomiczne, które z kolei potrzebują dostarczać jedzenie na wynos czy serwować ciepłe posiłki na świeżym powietrzu, powinni się zdecydować na opakowania cateringowe o funkcji ochronnej. Mogą to być pudełka z masy papierowej lub plastiku, jednokomorowe lub podzielone na kilka komór, umożliwiających przewożenie kilkuskładnikowych dań czy paru różnych surówek, czy sałatek. Przydają się też niewielkie zamykane pojemniczki na sosy i dressingi.

Ciekawe funkcje opakowań – o czym warto wiedzieć?

Niektóre spośród opakowań są swoimi funkcjami dopasowane do szczególnych potrzeb ich zawartości. W przypadku firm, które dowożą swoje jedzenie pod wskazane adresy, przydadzą się wszelkiego rodzaju opakowania utrzymujące ciepło. Są to wszelkiego rodzaju opakowania przygotowywane z folii aluminiowej (jej błyszcząca strona musi znajdować się wewnątrz, jeśli chce się, by utrzymała ciepło posiłku). Pizzerie i restauracje często wykorzystują opakowania o zdolnościach termoizolacyjnych, które pozwalają dowieźć posiłek na miejsce wciąż ciepły.

Są również opakowania, pomagające w utrzymaniu świeżości przewożonego jedzenia. W takim wypadku są to folie, którymi zgrzewa się tacki z gotowymi daniami. Tacki zgrzewane folią, pozwalają zabezpieczyć produkty żywnościowe, ochronić je przed obsychaniem czy zepsuciem. Nic dziwnego, że właśnie na tego rodzaju opakowania decyduje się wiele punktów gastronomicznych, oferujących gotowe dania, które daje klientom, chcącym zabrać je ze sobą do domu czy do pracy.

Funkcje opakowań – dlaczego trzeba brać je pod uwagę?

Dobrze wykorzystywane opakowania mogą znacznie ułatwić przechowywanie i transportowanie różnego rodzaju produktów. Warto jednak brać pod uwagę poszczególne funkcje opakowań, by jak najlepiej mogły spełniać swoje zadanie. Tylko jeśli odpowiednio dobierze się je do zawartości, okażą się praktyczne i dopasowane do opakowywanych produktów. Jeśli wybierze się niewłaściwe opakowanie (na przykład sięgnie się po zwykłe pudełko fasonowe do dania obiadowego, którego temperatura powinna być podtrzymywana), nie spełni ono swojego zadania i będzie miało negatywny wpływ na swoją zawartość. Funkcje opakowań są zatem istotniejsze niż się niektórym wydaje.

Udostępnij
Przypnij
Wrzuć
Sprawdź więcej
Opakowania wielokrotnego użytku. Czy na pewno zwalniają z opłaty SUP? W ostatnim czasie wielu producentów opakowań jednorazowych chcąc umożliwić swoim klientom uniknięcie obowiązku wprowadzenia opłat konsumenckich, przeprowadza dodatkowe badania swoich opakowań plastikowych i próbuje zmienić ich funkcję z jednorazowych na wielokrotnego użytku. Zwykle podstawą deklaracji na wielokrotność użycia jest tylko i wyłącznie badanie potwierdzające możliwość wykonania 125 cykli mycia opakowania w zmywarce.   W świetle obecnie obowiązujących przepisów, opisanych poniżej, takie badanie może okazać się nie wystarczające i narażać lokale gastronomiczne na kary administracyjne z powodu nie zastosowania się do przepisów SUP i wynikającego z nich obowiązku pobrania opłaty od klientów końcowych. Do obowiązków każdego przedsiębiorcy należy dostosowanie swojej działalności do obowiązków wynikających z obowiązującego prawa, dlatego w przypadku w uznania przez organ kontrolny, że przedstawione badania są niewystarczające aby  być zwolnionym z obowiązku pobierania opłaty SUP, nie będzie możliwości przeniesienia kary administracyjnej na dostawcę opakowań.
Otworzyliśmy nowy showroom! Zapraszamy do świeżo wyremontowanego showroomu! W nowo zaaranżowanej przestrzeni można wygodnie złożyć zamówienie i poczekać na jego odbiór. W międzyczasie można również zapoznać się z licznymi nowościami w naszym asortymencie, zarówno oglądając nowości na półkach jak i pełen asortyment online.
Opłata konsumencka – dyrektywa SUP Od 24 maja 2023 roku obowiązują  w Polsce znowelizowane przepisy ustawy o obowiązkach przedsiębiorców w zakresie gospodarowania niektórymi odpadami z tworzyw sztucznych oraz o opłacie produktowej i rozszerzonej odpowiedzialności podmiotów wprowadzających do obrotu m. in. opakowań jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych. Nowelizacja wynika z implementacji unijnej dyrektywy z 5 czerwca 2019 r., znanej jako dyrektywa SUP.
Popularne produkty
Przejdź do sklepu
Najnowsze posty
Opakowania wielokrotnego użytku. Czy na pewno zwalniają z opłaty SUP?
Otworzyliśmy nowy showroom!
Opłata konsumencka – dyrektywa SUP
Copyright 2024 - All Rights Reserved