Zapytania
0

0

Koszyk

Kategorie Produktów

Kontakt

Gospodarka o obiegu zamkniętym a opakowania — jakie cele?

W obliczu grożącego nam kryzysu klimatycznego coraz częściej szukamy rozwiązań, które umożliwią zredukowanie ilości zużywanych surowców naturalnych. Czy da się jednak produkować mniej odpadów, korzystać z mniejszej ilości surowców, a jednocześnie — nie zmniejszać produkcji? Jak się okazuje, można to osiągnąć, a rozwiązaniem jest obieg zamknięty w gospodarce.

Gospodarka o obiegu zamkniętym – czym jest?

Gospodarka o obiegu zamkniętym jest koncepcją, która opiera się na idei racjonalnego wykorzystywania posiadanych zasobów. Inaczej mówiąc — chodzi po prostu o to, by wyrzucać jak najmniej surowców, a to, co mamy, wykorzystywać ponownie. Dzięki temu przyczyniamy się do minimalizowania ilości wytwarzanych odpadów i dbamy o otaczające nas środowisko — nierzadko oszczędzając przy tym pieniądze. Obecnie w Polsce wdrażane są rozwiązania, które mają na celu transformację gospodarki w kierunku takiej o obiegu zamkniętym: dzięki wprowadzeniu nowych przepisów i funduszom unijnym dla gmin proces ten stał się znacznie prostszy.

Branża opakowań papierowych — jak racjonalnie zarządzać produkcją i recyklingiem?

By móc produkować opakowania papierowe zgodnie z zasadą zamkniętego obiegu gospodarki, trzeba zacząć od odpowiedniego przygotowania projektów tych opakowań. Muszą nadawać się do recyklingu — jeśli nie całe, to chociaż w pewnej części. Nie należy także zużywać więcej materiałów, niż jest to konieczne: może to wymagać sporych zmian w projektach i sposobie produkcji.

Bardzo istotną kwestią jest łańcuch dostaw, a dokładniej — jego optymalizacja. We współpracy z innymi firmami można stworzyć system, dzięki któremu odpady będą efektywnie wykorzystywane, a produkcja oparta na surowcach uzyskanych w procesie recyklingu. W branży opakowań nadal królują tworzywa sztuczne: modyfikacja ich w kierunku rozwiązań bardziej przyjaznych środowisku to duża zmiana na lepsze.

Zamknięty obieg papieru — na czym polega?

Papierowe opakowania, ulotki i etykiety mogą stanowić integralną część gospodarki o obiegu zamkniętym. I choć papierowe produkty zazwyczaj nie są wielorazowe, to większość z nich nadaje się do recyklingu. Pochodzący z recyklingu papier ma z kolei wiele zastosowań: świetnie sprawdza się w roli ekologicznych opakowań, można wykorzystać go do wytwarzania kartonów, druku wizytówek i broszur, a nawet… papieru toaletowego. Najbardziej rozsądne gospodarowanie papierem można uzyskać wtedy, gdy współpracują ze sobą firmy z nieco innych branż: mogą wtedy wykorzystywać surowce szczególnie efektywnie.

Jak dążyć do zamykania cyklu w obiegu papieru?

Istnieje kilka sposobów na to, by dążyć do stworzenia w swojej firmie zamkniętego cyklu obiegu papieru. Przede wszystkim — należy zadbać o to, by wykorzystywane do produkcji papieru materiały nadawały się do recyklingu. Nie każdy papier jest do tego odpowiedni! Trzeba uważać w szczególności na błyszczące, lakierowane arkusze i opakowania pokrywane zabezpieczającą, foliową warstwą. Należy dążyć do tego, by eliminować z opakowań jak najwięcej elementów wykonanych z tworzywa sztucznego.

Jak wykorzystać papier z recyklingu? To druga bardzo istotna kwestia. Taki papier nie nadaje się do wszystkiego: czasami będziemy potrzebowali nieco kreatywności i zmian, by znaleźć sposoby na zastosowanie ekologicznych opakowań. Warto jednak wiedzieć, że obecnie rozwiązania ekologiczne są bardzo cenione i marka, która z nich korzysta, będzie postrzegana znacznie bardziej pozytywnie. Być może wprowadzenie opakowań z recyklingu przyczyni się samo w sobie do pozyskania nowych klientów!

Jakie są zalety zamkniętego obiegu w gospodarce?

Obieg zamknięty, stojący w opozycji do podejścia opartego na produktach jednorazowych, niesie za sobą wiele zalet:

  • Wyższa jakość produktów produkując rzeczy jednorazowe, nie przykładamy aż tak dużej wagi do ich jakości. Jeśli jednak mają one zostać wykorzystane ponownie, lub trafić do recyklingu, nagle staje się to znaczne bardziej istotne.
  • Mniej odpadów ochrona środowiska jest w dzisiejszych czasach koniecznością, a redukcja produkowanych odpadów to krok w dobrym kierunku. 
  • Mniej zużywanych surowców których zasoby nie są niewyczerpane, a ich wytwarzanie kosztuje i szkodzi środowisku.
  • Korzyści finansowe gospodarka o zamkniętym obiegu po prostu się opłaca! Dodatkowo – skłania firmy do większej współpracy i tworzenia warunków korzystnych dla wspólnego rozwoju.

Więcej recyklingu i mniej śmieci na wysypiskach — to główne założenia gospodarki o obiegu zamkniętym. Niesie ona za sobą wiele korzyści: dla firm, konsumentów, ale także środowiska naturalnego. Przy produkcji opakowań można wprowadzić wiele rozwiązań dotyczących obiegu zamkniętego i zdecydowanie warto o to zadbać.

Udostępnij
Przypnij
Wrzuć
Sprawdź więcej
Termiczne opakowania do dań gorących
Pyszna, gorąca czekolada
Super opakowania na zestaw kibica!
Popularne produkty
Przejdź do sklepu
Najnowsze posty
Termiczne opakowania do dań gorących
Pyszna, gorąca czekolada
Super opakowania na zestaw kibica!
Copyright 2022 - All Rights Reserved