Zapytania
0

0

Koszyk

Kategorie Produktów

Kontakt

Opłata konsumencka – dyrektywa SUP.
Od 01 stycznia 2024 roku weszły w życie przepisy ustawy wprowadzające w Polsce obowiązek pobierania opłaty konsumenckiej od kubków i pojemników jednorazowych zawierających tworzywa sztuczne.  > Dowiedz się więcej <

Jak opakowania wpływają na żywność?

Żywność, pozostawiona sama sobie łatwo straci pierwotną świeżość, a pod wpływem działania czynników zewnętrznych ulegnie zepsuciu. Właśnie dlatego tak ważne jest, by zapewnić jej odpowiednie opakowanie. Czy jednak każde z nich zadziała tak samo? Czy należy obawiać się negatywnych skutków użytkowania niektórych opakowań? Tego warto się dowiedzieć, nim zacznie się dobierać opakowania do kolejnych produktów.

Rodzaje opakowań do żywności – jakie wyróżniamy?

W dzisiejszych realiach rozróżnia się kilka rodzajów opakowań do żywności. Można je podzielić ze względu na szczelność, tworząc dwie grupy: opakowania hermetyczne i opakowania niehermetyczne. Duże znaczenie ma także ich konstrukcja. W ten sposób wyróżnia się opakowania sztywne, które mogą stanowić dobre zabezpieczenie, półsztywne, a także giętkie.

Częściej jednak opakowania do żywności dzieli się ze względu na materiał wykonania. Można więc znaleźć takie wykonane ze szkła (ten materiał jest obojętny chemicznie i, co za tym idzie, nie wywiera żadnego wpływu na przechowywane jedzenie), opakowania papierowe, opakowania metalowe, opakowania drewniane czy z tworzyw sztucznych. To, które z nich się wybierze, tak naprawdę zależy od szeregu indywidualnych kwestii.

Jakość żywności a opakowania – jaka jest zależność?

Wszystkim zależy na dobrej jakości żywności, dlatego powinno się zadbać o jej odpowiednie opakowanie. Tak naprawdę im lepiej i dokładniej skonstruowane opakowanie, tym trudniej bakteriom i innym drobnoustrojom dostać się do środka. To bardzo istotne, kiedy na przykład prowadzi się firmę, która świadczy swoje usługi na wynos bądź oferuje catering. Z tego powodu należałoby stawiać wyłącznie na specjalnie do tego stworzone opakowania cateringowe.

Trzeba wiedzieć, że wykorzystanie opakowań czasem obarczone jest ryzykiem. A jaki jest wpływ opakowań na żywność? Jeśli wybierze się je nieodpowiedzialnie, można doprowadzić do pogorszenia się jakości żywności. Warto mieć świadomość, że szczelnie opakowany produkt żywnościowy zachowa więcej ze swoich walorów niż taki, który nie zostanie hermetycznie zapakowany.

Czy opakowania mogą negatywnie wpływać na produkty spożywcze?

Mimo tego, że wymyślono szereg doskonale dopracowanych opakowań, nie wszystkie będą wywierać pozytywny wpływ na zapakowane dania. Otóż w niektórych opakowaniach przeznaczonych do żywności występują substancje, które mogą w negatywny sposób wpłynąć na smak lub zapach produktu. Jeśli w polimerze, tworzącym opakowanie, znajdzie się styren, nada on żywności nieprzyjemny, nieco „plastikowy” smak, a być może nawet zapach.

Przykrą woń mogą też wywoływać folie laminowane, wykorzystywane do opakowania szynki czy mięsa. Szczególną uwagę należy też zachować w przypadku opakowań wykonanych z metalu, ponieważ materiał ten bardzo łatwo ulega korozji. W takim wypadku jony miedzi, ołowiu, cynku czy tlenu przenikają do jedzenia i zmieniają zupełnie jego smak. Co gorsza, żywność, w której się znajdą, może być niebezpieczna dla zdrowia. Ich obecność wpływa ponadto na rozkładanie się witamin, obecnych w jedzeniu.

Swoje wady miewają także opakowania drewniane. Łatwo pęcznieją pod wpływem dużego zawilgocenia, jak również nie chronią zbyt dobrze przed czynnikami zewnętrznymi. Trudno się je oczyszcza i odkaża, należy też pamiętać, by do ich produkcji nie wykorzystywać drewna o sporej zawartości żywic. Plastikowe opakowania zazwyczaj powinny dobrze zabezpieczać żywność, chyba że znajdzie się w nich jakaś substancja, która w znaczący sposób zmieni smak przechowywanego produktu.

Jakie opakowania na żywność wybierać?

Przede wszystkim, opakowania na żywność powinny być dopasowane do konkretnego rodzaju produktu, jaki będzie w nich zabezpieczany. Warto zwrócić uwagę na jakość wybieranych opakowań, ponieważ muszą być one odporne na ewentualne uszkodzenia mechaniczne, a jednocześnie zapewniać bezpieczeństwo, by płynne produkty nie wyciekały, a sypkie się nie wysypywały. Dobrym posunięciem może być wykorzystywanie opakowań z plastiku, ponieważ można je użytkować kilka razy, a tym samym ograniczyć ich ilość. Część pojemników nie tylko zapewnia szczelność i ochronę przed czynnikami zewnętrznymi, ale i chroni przed działaniem promieni UV. Inną opcją są szklane pojemniki. Te nie zawsze sprawdzą się jednak przy transporcie, ponieważ mogą łatwo ulec uszkodzeniu.

Każde opakowanie wykorzystywane do przechowywania żywności musi być do tej roli dopuszczone. Warto sięgać po takie rozwiązania, które zostały opatrzone atestem, świadczącym o tym, że były wielokrotnie testowane i spełniły bezbłędnie swoje zadanie.

Udostępnij
Przypnij
Wrzuć
Sprawdź więcej
Opakowania wielokrotnego użytku. Czy na pewno zwalniają z opłaty SUP? W ostatnim czasie wielu producentów opakowań jednorazowych chcąc umożliwić swoim klientom uniknięcie obowiązku wprowadzenia opłat konsumenckich, przeprowadza dodatkowe badania swoich opakowań plastikowych i próbuje zmienić ich funkcję z jednorazowych na wielokrotnego użytku. Zwykle podstawą deklaracji na wielokrotność użycia jest tylko i wyłącznie badanie potwierdzające możliwość wykonania 125 cykli mycia opakowania w zmywarce.   W świetle obecnie obowiązujących przepisów, opisanych poniżej, takie badanie może okazać się nie wystarczające i narażać lokale gastronomiczne na kary administracyjne z powodu nie zastosowania się do przepisów SUP i wynikającego z nich obowiązku pobrania opłaty od klientów końcowych. Do obowiązków każdego przedsiębiorcy należy dostosowanie swojej działalności do obowiązków wynikających z obowiązującego prawa, dlatego w przypadku w uznania przez organ kontrolny, że przedstawione badania są niewystarczające aby  być zwolnionym z obowiązku pobierania opłaty SUP, nie będzie możliwości przeniesienia kary administracyjnej na dostawcę opakowań.
Otworzyliśmy nowy showroom! Zapraszamy do świeżo wyremontowanego showroomu! W nowo zaaranżowanej przestrzeni można wygodnie złożyć zamówienie i poczekać na jego odbiór. W międzyczasie można również zapoznać się z licznymi nowościami w naszym asortymencie, zarówno oglądając nowości na półkach jak i pełen asortyment online.
Opłata konsumencka – dyrektywa SUP Od 24 maja 2023 roku obowiązują  w Polsce znowelizowane przepisy ustawy o obowiązkach przedsiębiorców w zakresie gospodarowania niektórymi odpadami z tworzyw sztucznych oraz o opłacie produktowej i rozszerzonej odpowiedzialności podmiotów wprowadzających do obrotu m. in. opakowań jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych. Nowelizacja wynika z implementacji unijnej dyrektywy z 5 czerwca 2019 r., znanej jako dyrektywa SUP.
Popularne produkty
Przejdź do sklepu
Najnowsze posty
Opakowania wielokrotnego użytku. Czy na pewno zwalniają z opłaty SUP?
Otworzyliśmy nowy showroom!
Opłata konsumencka – dyrektywa SUP
Copyright 2024 - All Rights Reserved