Zapytania
0

0

Koszyk

Kategorie Produktów

Kontakt

Opłata konsumencka – dyrektywa SUP.
Od 01 stycznia 2024 roku weszły w życie przepisy ustawy wprowadzające w Polsce obowiązek pobierania opłaty konsumenckiej od kubków i pojemników jednorazowych zawierających tworzywa sztuczne.  > Dowiedz się więcej <

Jak złożyć serwetki? Podpowiadamy!

Przygotowując ważną uroczystość rodzinną, najczęściej skupiamy się na tym, by przygotować odpowiednie menu, zadowalające każdego z zaproszonych gości. Warto jednak zadbać także o element zaskoczenia, składając umieszczone na stole serwetki w kreatywny sposób. Pojawia się jednak zasadnicze pytanie – jak złożyć serwetki, jeśli nigdy wcześniej tego nie robiliśmy? Podpowiadamy, przedstawiając najpopularniejsze sposoby składania serwetek oraz rodzaje tych elementów dekoracyjnych.

Składanie serwetek – skąd wziął się ten zwyczaj?

Stosowanie serwetek to zwyczaj, który jest stosunkowo młody. Dopiero w XV wieku stół zaczęto przykrywać obrusem, który wówczas stanowił tę samą funkcję, co dzisiejsze serwetki: służył do wycierania rąk i ust po posiłku. Serwetki, jakie znamy obecnie, pojawiły się na przełomie XVII i XVIII wieku – wówczas nie znano sztućców, używano więc serwetek do wycierania tłustych dłoni. W kolejnych wiekach służyły przede wszystkim do ochrony odzieży przed poplamieniem, natomiast książki kucharskie z XIX i początku XX wieku posiadały, oprócz przepisów, także rozdziały poświęcone sztuce składania lnianych i płóciennych serwetek.

Jak złożyć serwetki – popularne sposoby

Jednym z najprostszych sposobów, jak złożyć serwetki, jest wachlarz z serwetek. Należy wziąć jedną z nich do ręki i złożyć na pół w taki sposób, by strona otwarta serwetki znalazła się na wierzchu. Kolejnym krokiem jest zagięcie dolnych narożników w harmonijkę, dochodząc aż do środka serwetki, a następnie złożenie tak powstałego trójkąta wzdłuż środkowej linii, harmonijką na zewnątrz. Dwa swobodne końce serwetki należy złożyć ku wierzchołkowi w taki sposób, żeby fałdy znalazły się wewnątrz złożenia. Ostatni krok polega na zaciśnięciu brzegów oraz rozłożeniu końców serwetki i postawieniu jej w pozycji stojącej – można to uczynić bezpośrednio na talerzu, lub na stole, obok niego.

Wiele osób decyduje się na wykonanie róży z serwetek. W takim przypadku rozłożoną serwetkę należy złożyć na trzy części, zaczynając od dolnej krawędzi, a następnie zagiąć dwa wewnętrzne brzegi powstałego prostokąta w kierunku środka serwetki. Kolejny krok polega na złożeniu górnych narożników po przekątnej, w kierunku środka serwetki i odwróceniu jej na drugą stronę, kierując wierzchołek trójkąta na dół. Teraz pozostaje nam wywinąć górne narożniki w taki sposób, by powstał stożek. Jeden z końców serwetki należ wsunąć za złożenie jej przeciwległego brzegu. Pozostaje nam jedynie odwrócić serwetkę i delikatnie rozchylić jej brzegi, a w efekcie powstanie dekoracyjna róża.

Na wiele okazji doskonałym projektem może być złożenie serwetki w kształt serca. Aby to uczynić, należ złożyć serwetę po skosie na pół, a następnie ustawić trójkąt wierzchołkiem do góry. Dwa boczne kąty należy złożyć do wierzchołka, tworząc kształt diamentu. Widoczne u góry złożone wierzchołki należy zagiąć do środka, by zacząć formować kształt serca, a następnie odwrócić serwetkę na drugą stronę i obrócić o 180 stopni (umieszczając „cieńszy” wierzchołek na dole). Kolejnym krokiem jest zagięcie tego wierzchołka niemal do samej góry, zostawiając około 1 cm marginesu od górnego wierzchołka. Następnie prawy i lewy róg serwetki należy lekko zawinąć do wewnątrz, po czym odwrócić serwetkę na drugą stronę. W efekcie uzyskamy kształt serca.

Jakie serwetki wybrać do składania?

Współcześnie wyróżnia się w zasadzie trzy rodzaje serwetek, biorąc pod uwagę materiał, z którego są wykonane. Wybierając serwetki do składania, warto zwrócić uwagę, czym wyróżniają się poszczególne ich rodzaje oraz jak złożyć serwetki wykonane z danego materiału. Najpopularniejsze serwetki papierowe cechują się jednorazowością oraz niskim kosztem. Oferują też różnorodne kolory i wzory, a równocześnie łatwo się je składa. Najczęściej stosuje się serwetki o wymiarach 23×23 cm lub 38×38 centymetrów.

Drugi rodzaj to serwetki flizelinowe, o wiele bardziej eleganckie, niż papierowe. Stosuje się je zazwyczaj podczas ważniejszych uroczystości i przyjęć. Dostępne są w różnych wersjach – jednokolorowych lub dekoracyjnych wzorach. Co istotne, flizelinowe serwetki także są jednorazowe, ale ich materiał jest bardziej wytrzymały i gruby. Łatwo złożyć go w różne przestrzenne kształty, co więcej – w odróżnieniu od papierowych serwetek, te wykonane z flizeliny nie szeleszczą podczas używania. Ich standardowe wymiary to 40×40 centymetrów.

Trzeci, ostatni rodzaj serwetek spotykanych na co dzień to serwetki płócienne. Wykonuje się je z bawełny lub lnu i są wielokrotnego użytku – można je prać i prasować. To najtrwalsze i najmocniejsze z opisywanych serwet, dostępne najczęściej w wersji białej lub jednokolorowej o wymiarach 30×30 cm, 40×40 cm lub 50×50 centymetrów.

Składanie serwetek – na jakie okazje?

Do najpopularniejszych okazji, podczas których warto pokusić się o składanie serwetek dekoracyjnych na stole, należy przede wszystkim wesele. To podczas tego uroczystego przyjęcia najczęściej spotkać można różnie złożone serwetki, na przykład w opisane wyżej serca. Nieco mniejszą uroczystością o równie istotnym znaczeniu dla najważniejszej postaci jest przyjęcie z okazji Pierwszej Komunii Świętej. To jednak nie koniec okazji do wykorzystania sposobów, jak złożyć serwetki. Można z nich skorzystać także w święta Bożego Narodzenia, bądź wielkanocne, czy też podczas organizowania przyjęć urodzinowych dla dorosłych lub dzieci.

Pewne jest jedno – w każdym przypadku zaproszeni goście będą pod wrażeniem wykonanej przez nas pracy i docenią fakt, że serwetka, zamiast standardowo leżeć złożona na stole, przedstawia dodatkowo swoistą wartość artystyczną.

Udostępnij
Przypnij
Wrzuć
Sprawdź więcej
Opakowania wielokrotnego użytku. Czy na pewno zwalniają z opłaty SUP? W ostatnim czasie wielu producentów opakowań jednorazowych chcąc umożliwić swoim klientom uniknięcie obowiązku wprowadzenia opłat konsumenckich, przeprowadza dodatkowe badania swoich opakowań plastikowych i próbuje zmienić ich funkcję z jednorazowych na wielokrotnego użytku. Zwykle podstawą deklaracji na wielokrotność użycia jest tylko i wyłącznie badanie potwierdzające możliwość wykonania 125 cykli mycia opakowania w zmywarce.   W świetle obecnie obowiązujących przepisów, opisanych poniżej, takie badanie może okazać się nie wystarczające i narażać lokale gastronomiczne na kary administracyjne z powodu nie zastosowania się do przepisów SUP i wynikającego z nich obowiązku pobrania opłaty od klientów końcowych. Do obowiązków każdego przedsiębiorcy należy dostosowanie swojej działalności do obowiązków wynikających z obowiązującego prawa, dlatego w przypadku w uznania przez organ kontrolny, że przedstawione badania są niewystarczające aby  być zwolnionym z obowiązku pobierania opłaty SUP, nie będzie możliwości przeniesienia kary administracyjnej na dostawcę opakowań.
Otworzyliśmy nowy showroom! Zapraszamy do świeżo wyremontowanego showroomu! W nowo zaaranżowanej przestrzeni można wygodnie złożyć zamówienie i poczekać na jego odbiór. W międzyczasie można również zapoznać się z licznymi nowościami w naszym asortymencie, zarówno oglądając nowości na półkach jak i pełen asortyment online.
Opłata konsumencka – dyrektywa SUP Od 24 maja 2023 roku obowiązują  w Polsce znowelizowane przepisy ustawy o obowiązkach przedsiębiorców w zakresie gospodarowania niektórymi odpadami z tworzyw sztucznych oraz o opłacie produktowej i rozszerzonej odpowiedzialności podmiotów wprowadzających do obrotu m. in. opakowań jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych. Nowelizacja wynika z implementacji unijnej dyrektywy z 5 czerwca 2019 r., znanej jako dyrektywa SUP.
Popularne produkty
Przejdź do sklepu
Najnowsze posty
Opakowania wielokrotnego użytku. Czy na pewno zwalniają z opłaty SUP?
Otworzyliśmy nowy showroom!
Opłata konsumencka – dyrektywa SUP
Copyright 2024 - All Rights Reserved