Zapytania
0

0

Koszyk

Kategorie Produktów

Kontakt

Opłata konsumencka – dyrektywa SUP.
Od 01 stycznia 2024 roku weszły w życie przepisy ustawy wprowadzające w Polsce obowiązek pobierania opłaty konsumenckiej od kubków i pojemników jednorazowych zawierających tworzywa sztuczne.  > Dowiedz się więcej <

Kompostowanie odpadów i opakowań eko

Plastik jest wszędzie. Niestety ogromna ilość produkowanych tworzyw sztucznych nie jest ponownie wykorzystywana i trafia do środowiska, gdzie będzie ulegać rozkładowi nawet przez setki lat. Jednym z rozwiązań tego problemu są opakowania kompostowalne i biodegradowalne. Mając odpowiednie warunki możemy samodzielnie przeprowadzić kompostowanie odpadów i zadbać o przyrodę. Jak i kiedy można kompostować odpady? O tym w artykule!

Na czym polega kompostowanie?

Proces kompostowania to inaczej naturalny recykling. Za rozkład odpadów przy kompostowaniu odpowiadają mikroorganizmy, bakterie i grzyby. W wilgotnych warunkach, odpowiedniej temperaturze i przy dostępie do tlenu dochodzi do kontrolowanego rozkładu opadów złożonych z materii organicznej. Kompostowaniu towarzyszy proces wytwarzania ciepła, dwutlenku węgla i związków amonowych.

W wyniku prawidłowo przeprowadzonego kompostowania powinniśmy otrzymać kompost, który jest idealnym nawozem dla kwiatów i roślin ogrodowych. A przy okazji redukujemy ilość śmieci.

Po czym poznać, że kompost jest gotowy? Powinien mieć on kolor ciemnobrązowy lub czarny i zapachem przypominać świeżą ziemię. Jeżeli kompost jest cieplejszy niż otoczenie to oznacza, że nadal trwa proces fermentacji i nie jest jeszcze gotowy.

Co można kompostować?

Większość materiałów ulega biodegradacji, niektóre jednak wymagają na to setek lub nawet tysięcy lat. Produkty kompostowalne oznaczają, że rozłożą się w o wiele krótszym czasie i staną się wzbogacającym dodatkiem dla gleby. Co w takim razie podlega kompostowaniu?

Najlepiej, aby w naszym kompostowniku znalazły się takie rzeczy jak: obierki z warzyw i owoców, opadłe liście, resztki roślin, skoszoną trawę oraz chwasty, odpady kuchenne (ale bez mięsa i tłuszczu), fusy po herbacie, popiół drzewny a nawet skrawki papieru lub tektury.

Unikajmy przy tym resztek chorych roślin, produktów tłustych oraz solonych – spowolni to proces rozkładu i kompostowania. Dla materiałów trudnych w kompostowaniu przydomowym można skorzystać ze specjalnych preparatów lub dorzucić do pojemnika dżdżownic.

Jakie opakowania można kompostować?

Choć wydaje się, że opakowania biodegradowalne i kompostowalne są tożsame, to w dla przydomowego kompostownika najlepiej nadadzą się te ostatnie. Przedtem trzeba je jednak dokładnie podrzeć na drobne kawałki. Pamiętajmy jednak, że najlepsze warunki do naturalnego recyklingu zapewnia tym produktom tylko kompostowanie przemysłowe.

Jeśli mamy zużyte torby papierowe czy pojemniki kompostowalne, zaleca się wrzucić je do brązowego pojemnika lub kosza z którego zostaną poddane do przemysłowego kompostowania. Tam znajdą najlepsze warunki do szybkiego rozkładu.

Jak kompostować – krok po kroku

Zabierając się do stworzenia własnego kompostownika musimy wziąć pod uwagę, miejsce w którym go ustawimy, materiał z którego jest zrobiony oraz jego pojemność. Warto się od razu zastanowić nad tym, jak będziemy dbać o kompostownik i na co wykorzystamy uzyskany nawóz.

1 zakładanie kompostownika: w domu łatwiej niż w bloku?

Osoby posiadające domek z ogródkiem mają o wiele łatwiej przy zakładaniu kompostownika. Ale choć wydaje się od razu, że kompostownik w bloku to zły pomysł, w rzeczywistości wystarczy przestrzegać kilku zasad, aby nie był to problem dla nas i sąsiadów.

Kompostownik w bloku?

Zły zapach wydobywający się z kompostownika i rój muszek to znak, że odpady są niewłaściwie składowane. Wiemy już, co można wrzucać do kompostownika. Trzeba jeszcze uważać, aby produkty, które tam trafiają rozdrobnić i regularnie mieszać.

Aby uniknąć pleśni i złych zapachów należy utrzymywać w kompostowniku właściwą wilgotność. Gdy jest za mała dołóżmy trochę mokrych odpadów. Żeby zmniejszyć wilgotność odpadów możemy dodać piasek, ziemię albo drobno posiekany papier.

2 kompostowanie odpadów: miejsce i konstrukcja

Kompostownik najlepiej umieścić w osłoniętym od wiatru i słońca miejscu. Dobrze, aby było ono nieco wyżej, aby nie zbierała się przy kompostowniku wilgoć. Konstrukcja kompostownika może być bardzo prosta. Samemu można zrobić klasyczny kompostownik drewniany. Wystarczą do tego deski, folia i zszywki.

Innym rozwiązaniem jest kompostowanie w pryzmie. Najlepsze efekty daje jednak kompostownik plastikowy termiczny. W takim pojemniku można otrzymać nawóz nawet po kilku miesiącach.

3 kontrola kompostowania

Mniej więcej co 3-4 tygodnie należy przerzucić kompost, w taki sposób, aby dokładnie go wymieszać i napowietrzyć. Pamiętajmy, aby także dorzucone odpady wymieszać z resztą zawartości pojemnika. To dobry moment, aby skontrolować czy kompost nie psuje się od wilgoci, czy może właśnie jest jej za mało.

W kompostowniku plastikowym, nawóz może być już gotowy nawet po kilku miesiącach. To “czarne złoto” (jak czasem bywa określany kompost) znajdzie zastosowanie w każdym ogrodzie. Przy klasycznych drewnianych kompostownikach, cały proces może trwać nawet dwa lata.

Zalety i wady kompostowania

Z kompostowaniem odpadów wiążą się oczywiste zalety. Dzięki temu dbamy o środowisko, zmniejszamy ilość odpadów. Poza tym sam kompost znajduje zastosowanie przy nawożeniu kwiatów w domu i ogrodzie. Kompostowanie odpadów jest bezpieczne i nie wymaga dużo uwagi.

Musimy tylko pamiętać, aby do pojemnika trafiały tylko te odpady, które podlegają kompostowaniu. Odpadają oczywiście plastikowe opakowania jednorazowe, ale też – co jest bardziej zaskakujące – skórki bananów, cytrusów a także zepsute rośliny.

Udostępnij
Przypnij
Wrzuć
Sprawdź więcej
Opakowania wielokrotnego użytku. Czy na pewno zwalniają z opłaty SUP? W ostatnim czasie wielu producentów opakowań jednorazowych chcąc umożliwić swoim klientom uniknięcie obowiązku wprowadzenia opłat konsumenckich, przeprowadza dodatkowe badania swoich opakowań plastikowych i próbuje zmienić ich funkcję z jednorazowych na wielokrotnego użytku. Zwykle podstawą deklaracji na wielokrotność użycia jest tylko i wyłącznie badanie potwierdzające możliwość wykonania 125 cykli mycia opakowania w zmywarce.   W świetle obecnie obowiązujących przepisów, opisanych poniżej, takie badanie może okazać się nie wystarczające i narażać lokale gastronomiczne na kary administracyjne z powodu nie zastosowania się do przepisów SUP i wynikającego z nich obowiązku pobrania opłaty od klientów końcowych. Do obowiązków każdego przedsiębiorcy należy dostosowanie swojej działalności do obowiązków wynikających z obowiązującego prawa, dlatego w przypadku w uznania przez organ kontrolny, że przedstawione badania są niewystarczające aby  być zwolnionym z obowiązku pobierania opłaty SUP, nie będzie możliwości przeniesienia kary administracyjnej na dostawcę opakowań.
Otworzyliśmy nowy showroom! Zapraszamy do świeżo wyremontowanego showroomu! W nowo zaaranżowanej przestrzeni można wygodnie złożyć zamówienie i poczekać na jego odbiór. W międzyczasie można również zapoznać się z licznymi nowościami w naszym asortymencie, zarówno oglądając nowości na półkach jak i pełen asortyment online.
Opłata konsumencka – dyrektywa SUP Od 24 maja 2023 roku obowiązują  w Polsce znowelizowane przepisy ustawy o obowiązkach przedsiębiorców w zakresie gospodarowania niektórymi odpadami z tworzyw sztucznych oraz o opłacie produktowej i rozszerzonej odpowiedzialności podmiotów wprowadzających do obrotu m. in. opakowań jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych. Nowelizacja wynika z implementacji unijnej dyrektywy z 5 czerwca 2019 r., znanej jako dyrektywa SUP.
Popularne produkty
Przejdź do sklepu
Najnowsze posty
Opakowania wielokrotnego użytku. Czy na pewno zwalniają z opłaty SUP?
Otworzyliśmy nowy showroom!
Opłata konsumencka – dyrektywa SUP
Copyright 2024 - All Rights Reserved