Zapytania
0

0

Koszyk

Kategorie Produktów

Kontakt

Opłata konsumencka – dyrektywa SUP.
Od 01 stycznia 2024 roku weszły w życie przepisy ustawy wprowadzające w Polsce obowiązek pobierania opłaty konsumenckiej od kubków i pojemników jednorazowych zawierających tworzywa sztuczne.  > Dowiedz się więcej <

Magazynowanie odpadów – jakie zmiany w zasadach?

Wraz z dniem 1 stycznia 2021 roku weszło w życie rozporządzenie w sprawie magazynowania odpadów. Minister Klimatu wskazał w nim m.in. szereg zmian, dotyczących tego procesu. Oznacza to, że wiele firm stanęło przed potrzebą dostosowania swojej działalności oraz systemu gospodarowania odpadami do zmian w wymogach, wskazanych w rozporządzeniu. Na czym polegają zmiany i jak zadbać o skuteczne dopasowanie się do nowych realiów? Przyjrzyjmy się bliżej temu zagadnieniu.

Wspomniane rozporządzenie reguluje zasady magazynowania odpadów, uściślając między innymi warunki, w jakich powinny być przechowywane. Prace nad rozporządzeniem trwały od początku 2019 roku, jednak dopiero na początku 2021 weszło ono w życie. Istotny jest fakt, że przepisy prawa dotyczą nie tylko sposobów magazynowania i oznakowania odpadów, ale także uwzględniają wstępne magazynowanie. Należy przez nie rozumieć magazynowanie odpadów przez ich wytwórcę.

Magazynowanie odpadów – co mówi rozporządzenie?

Przede wszystkim rozporządzenie dzieli wszystkie podmioty magazynujące odpady na trzy grupy. Pierwszą z nich stanowią podmioty, które całkowicie są wyłączone z obowiązków, wynikających z treści rozporządzenia. Zaliczają się do nich podmioty uprawnione do prowadzenia uproszczonej ewidencji odpadów, tzn. stosujące jedynie kartę przekazania odpadów. Ponadto zaliczenie podmiotu do tej grupy może wynikać również przykładowo z takich czynników, jak magazynowanie odpadów komunalnych przez ich wytwórcę lub przez właściciela nieruchomości, na której zostały wytworzone, magazynowanie w ramach zbierania przez nieprofesjonalnego zbierającego odpady (na przykład apteki czy sklepy).

Druga grupa wskazana w rozporządzeniu to podmioty wytwarzające poniżej 1 tony (1 Mg) odpadów niebezpiecznych lub poniżej 100 ton (100 Mg) odpadów innych niż niebezpieczne w skali roku. Do grupy tej zaliczają się ponadto firmy świadczące usługi remontowo-budowlane, sprzątanie, konserwację czy naprawę, magazynujące odpady w miejscu ich wytworzenia.

Trzecią grupę stanowią z kolei podmioty magazynujące 1 tonę lub więcej niebezpiecznych substancji rocznie, lub 100 ton i więcej odpadów innych niż niebezpieczne – również w skali roku. To do tej grupy należą nie tylko przedsiębiorstwa, zajmujące się profesjonalnie zbieraniem lub przetwarzanie odpadów, ale także te podmioty, które działają w innych branżach, ale wytwarzają wspomniane powyżej ilości odpadów rocznie.

Magazynowanie odpadów 2021 – jakie zmiany?

Przede wszystkim od początku 2021 roku wprowadzone zostają dodatkowe obowiązki, nakładane na podmioty. Jednym z nich jest oznakowanie lokalizacji każdego rodzaju odpadu za pomocą tablicy. Powinna ona zawierać co najmniej kod odpadu, mogą być na niej zamieszczone także nazwa odpadu zgodna z katalogiem odpadów lub nazwa zwyczajowa (jak papier czy szkło). Konieczne jest także zabezpieczenie przed wpływem czynników atmosferycznych, by ograniczyć od minimum oddziaływanie ich na magazynowane odpady – wszystko po to, by m.in. zapobiec zmianom właściwości chemicznych i fizycznych oraz pojawianiu się uciążliwych zapachów. Opakowania, pojemniki, kontenery lub zbiorniki, w których przechowywane są odpady, powinny być szczelne, by zapobiec uwalnianiu się do gleby i wód wycieków oraz ścieków z odpadów.

Wśród nowych obowiązków znajduje się także magazynowanie odpadów w taki sposób, by ograniczyć ich pylenie, prowadzenie magazynowania w sposób selektywny, uwzględniając właściwości odpadów, ich stan skupienia oraz potencjalne zagrożenia (jak np. ryzyko pożaru).

Jakie wymogi powinien spełniać magazyn odpadów?

Uwzględniając wymogi zawarte w rozporządzeniu, magazyn odpadów powinien uwzględniać właściwości odpadów, które są w nim przechowywane. Należy zadbać o to, by oddzielić od siebie poszczególne rodzaje odpadów, a także w odpowiedni sposób zabezpieczyć przed wpływem czynników zewnętrznych, takich jak wiatr, woda i promienie słoneczne. Mogą one bowiem znacząco wpływać nie tylko na zmianę właściwości odpadów, ale także doprowadzać do odpływania do gruntu niebezpiecznych substancji. Należy także pamiętać o tym, że magazynowanie odpadów powinno się prowadzić w wydzielonej oraz przeznaczonej wyłącznie do tego celu instalacji, w obiekcie budowlanym lub jego części, bądź też w innym miejscu magazynowania odpadów.

Na co zwrócić uwagę magazynując odpady?

Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na liczbę produkowanych przez nas odpadów. To od jej faktycznej ilości – a nie tej zadeklarowanej na pozwoleniu na wytwarzanie odpadów, zależy kwalifikacja do jednej z wyżej wymienionych grup. Oznacza to, że wymagania dla określonej kategorii wytwórców odpadów dotykają nas dopiero wtedy, gdy ilość magazynowanych przez nas odpadów przekroczy wskazane przez Ministra Klimatu limity dla poszczególnych grup, które określa rozporządzenie w sprawie magazynowania odpadów.

Udostępnij
Przypnij
Wrzuć
Sprawdź więcej
Opakowania wielokrotnego użytku. Czy na pewno zwalniają z opłaty SUP? W ostatnim czasie wielu producentów opakowań jednorazowych chcąc umożliwić swoim klientom uniknięcie obowiązku wprowadzenia opłat konsumenckich, przeprowadza dodatkowe badania swoich opakowań plastikowych i próbuje zmienić ich funkcję z jednorazowych na wielokrotnego użytku. Zwykle podstawą deklaracji na wielokrotność użycia jest tylko i wyłącznie badanie potwierdzające możliwość wykonania 125 cykli mycia opakowania w zmywarce.   W świetle obecnie obowiązujących przepisów, opisanych poniżej, takie badanie może okazać się nie wystarczające i narażać lokale gastronomiczne na kary administracyjne z powodu nie zastosowania się do przepisów SUP i wynikającego z nich obowiązku pobrania opłaty od klientów końcowych. Do obowiązków każdego przedsiębiorcy należy dostosowanie swojej działalności do obowiązków wynikających z obowiązującego prawa, dlatego w przypadku w uznania przez organ kontrolny, że przedstawione badania są niewystarczające aby  być zwolnionym z obowiązku pobierania opłaty SUP, nie będzie możliwości przeniesienia kary administracyjnej na dostawcę opakowań.
Otworzyliśmy nowy showroom! Zapraszamy do świeżo wyremontowanego showroomu! W nowo zaaranżowanej przestrzeni można wygodnie złożyć zamówienie i poczekać na jego odbiór. W międzyczasie można również zapoznać się z licznymi nowościami w naszym asortymencie, zarówno oglądając nowości na półkach jak i pełen asortyment online.
Opłata konsumencka – dyrektywa SUP Od 24 maja 2023 roku obowiązują  w Polsce znowelizowane przepisy ustawy o obowiązkach przedsiębiorców w zakresie gospodarowania niektórymi odpadami z tworzyw sztucznych oraz o opłacie produktowej i rozszerzonej odpowiedzialności podmiotów wprowadzających do obrotu m. in. opakowań jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych. Nowelizacja wynika z implementacji unijnej dyrektywy z 5 czerwca 2019 r., znanej jako dyrektywa SUP.
Popularne produkty
Przejdź do sklepu
Najnowsze posty
Opakowania wielokrotnego użytku. Czy na pewno zwalniają z opłaty SUP?
Otworzyliśmy nowy showroom!
Opłata konsumencka – dyrektywa SUP
Copyright 2024 - All Rights Reserved