Zapytania
0

0

Koszyk

Kategorie Produktów

Kontakt

Opakowania rPET – czym się charakteryzują?

Poszukując odpowiednich opakowań cateringowych do prowadzonej przez nas działalności gastronomicznej, natrafić możemy na różnego rodzaju surowce, z jakich wykonywane są pudełka. Do dość popularnych zalicza się z pewnością PET, czyli politereftalan etylenu. Coraz większą popularność zyskuje jednak podobne tworzywo, a mianowicie rPET. Przyjrzyjmy się bliżej, czym jest rPET i czym charakteryzują się opakowania wykonane z tego materiału.

Co oznacza skrót rPET i gdzie go można znaleźć?

Przeglądając dostępne w hurtowniach jednorazowe pojemniki na żywność natrafić można na opakowania rPET, oznaczone tym właśnie symbolem. Do tej pory wiele opakowań oznaczanych było symbolem PET, wskazującym na fakt, że tworzywem, z jakiego są wykonane, jest lekki i trwały materiał, jakim jest politereftalan etylenu. Okazuje się jednak, że samo tworzywo PET można poddawać recyklingowi, w wyniku którego powstaje zbliżony właściwościami surowiec. Dla odróżnienia go od pierwotnego tworzywa, recyklingowane tworzywo PET oznacza się właśnie symbolem rPET, wskazującym na przetworzony politereftalan etylenu.

Opakowania rPET – jak powstają?

W pierwszej kolejności plastikowe butelki PET trafiają do kontenerów na tworzywa sztuczne. W dalszej kolejności firmy, zajmujące się zbieraniem sortowanych odpadów, rozdzielają PET, polistyren i inne tworzywa. Zebrane przez nie butelki PET poddawane są sprasowaniu i w formie beli transportowane są do zakładów przetwórstwa. Tam butelki są ponownie myte i ręcznie sortowane, by wyselekcjonować potencjalne zanieczyszczenia w postaci odpadów organicznych lub innych tworzyw, a następnie butelki sortowane są kolorami. W następnym etapie poddawane są cięciu na płatki i ponownemu myciu. W dalszej kolejności następuje odwirowanie i wysuszenie płatków, wraz z ich odpyleniem, oraz zmagazynowanie i przesłanie do firmy zlecającej recykling. Tak powstałe płatki PET po osuszeniu poddawane są podgrzewaniu do wysokich temperatur. Wytworzona w ten sposób masa poddawana jest ekstruzji, w wyniku której powstają długie elementy o okrągłym przekroju. W dalszej kolejności rozdrabniane są w tzw. pelet. Ten z kolei przekształca się we włókno poliestrowe, z którego wytwarza się kolejne produkty, w tym zupełnie nowe pojemniki rPET. W efekcie procesu recyklingu 75% wytworzonych produktów to płatki PET, około 6% - ścieki, czyli woda służąca do wyczyszczenia odpadów, a same odpady nieprzetwarzalne to około 1%. Płatki PET – niekiedy przyjmujące nawet postać proszku – służą do wytworzenia między innymi butelek rPET. Szacuje się, że w składzie opakowania rPET aż 57% zawartości stanowi płatek bezbarwny, 32% to płatki, które powstały z cięcia niebieskich butelek, a 11% - z butelek zielonych.

Pojemniki rPET - czy warto w nie inwestować?

Zastanawiając się nad wyborem pomiędzy rPET a standardowymi opakowaniami PET pojawia się zasadnicze pytanie – czy warto sięgnąć po produkt z recyklingu? Odpowiedź jest prosta – prędzej czy później i tak będziemy korzystać w większości przypadków z recyklingowanego tworzywa rPET. Coraz więcej przedsiębiorstw dąży do tego, by w produkcji wykorzystywać przyjazne dla środowiska materiały oraz nie zwiększać i tak sporej ilości plastiku, znajdującego się w obiegu. Przykładowo koncern Pepsico dąży do tego, by do końca 2021 roku wszystkie butelki napojów Lipton IceTea, Pepsi i Mirinda produkowane były z rPET, czyli surowca zawierającego tworzywo w 100% pochodzące z recyklingu. Proekologiczne trendy wskazują na to, że w najbliższej przyszłości czeka nas odwrócenie się w kierunku tworzyw z recyklingu. Stawiając już teraz na pojemniki rPET można nie tylko przygotować się na nieuniknione, ale także zostać jednym z pionierów w branży, zwracając uwagę osób żywo zainteresowanych ekologią. Dzięki otwartości na opakowania rPET możliwe jest zatem pozyskanie nowych klientów spośród osób, którym los środowiska nie jest obojętny.

Jaka jest różnica pomiędzy PET i rPET?

Zasadnicza różnica pomiędzy PET a rPET dotyczy produkcji obu tych tworzyw. Opakowania PET tworzy się z tzw. surowca pierwotnego. Innymi słowy, jest on pozyskiwany bezpośrednio z frakcji ropy naftowej, w trakcie odpowiedniego procesu chemicznego. Opakowania rPET z kolei różnią się od takiego pierwotnego plastiku tym, że rPET jest plastikiem wtórnym. Pochodzi z PET, który został wcześniej użyty jako opakowanie. Tym samym nie tylko uniknięto konieczności używania nowej porcji ropy naftowej, ale – tym samym – rPET bez wątpienia posiada o wiele niższy ślad węglowy w przyrodzie.
Udostępnij
Przypnij
Wrzuć
Sprawdź więcej
Recykling styropianu - czyli jak utylizować opakowania polistyrenowe? Jak przebiega recykling styropianu? Czy można przeprowadzić go ekologicznie? Jak utylizować opakowania wykonane z polistyrenu?
Sztućce drewniane - dobra alternatywa dla plastiku? Czy drewniane sztućce mają szansę zastąpić jednorazowe, plastikowe odpowiedniki? Czy drewniane sztućce są w pełni funkcjonalne? Jak się je wykonuje?
Jak segregować opakowania do cateringu? Czy opakowania do cateringu można wyrzucać w całości do jednego pojemnika na odpady? Jak powinno się je prawidłowo segregować?
Popularne produkty
Przejdź do sklepu
Najnowsze posty
Recykling styropianu - czyli jak utylizować opakowania polistyrenowe?
Sztućce drewniane - dobra alternatywa dla plastiku?
Opakowania rPET – czym się charakteryzują?
Copyright 2021 - All Rights Reserved