Zapytania
0

0

Koszyk

Kategorie Produktów

Kontakt

Opłata konsumencka – dyrektywa SUP.
Od 01 stycznia 2024 roku weszły w życie przepisy ustawy wprowadzające w Polsce obowiązek pobierania opłaty konsumenckiej od kubków i pojemników jednorazowych zawierających tworzywa sztuczne.  > Dowiedz się więcej <

Opakowania z recyklingu, czyli jakie?

Ludzkość tonie w śmieciach. Według danych Eurostatu za 2017 rok, przeciętny Polak produkuje rocznie ok. 315 kg odpadów. Czy to dużo? I tak i nie. Dla porównania nasz zachodni sąsiad produkuje około 633 kg śmieci na rok. Rekord w Europie należy jednak do Duńczyków, którzy w przeliczeniu na jednego mieszkańca, produkują ok. 748 kg śmieci rocznie. Łącznie, cała Europa w ciągu roku wytwarza ponad 2,5 miliarda ton odpadów, a liczby te stale rosną. Na szczęście, spora ich część nadaje się do ponownego przetworzenia. Recykling i tzw. opakowania z recyklingu to nasza szansa, nie tylko na zmniejszenie ilości śmieci, ale też ograniczenia zużycia surowców naturalnych, których zasoby niebezpiecznie się kurczą.

Drugie życie odpadów – opakowania do recyklingu

Recykling to proces przetwarzania odpadów, w celu odzyskania surowców wtórnych, nadających się do ponownego użytku. Niesie on ze sobą szereg korzyści, takich jak:

  • zmniejszenie wykorzystania ograniczonych surowców naturalnych (m.in. drewna, ropy naftowej),
  • zmniejszenie ilości samych śmieci, a tym samym ograniczenie wielkości składowisk i związanych z nimi kosztów,
  • efektywniejsze zarządzanie energią – odpady są nośnikami energii, dlatego ich ponowne wykorzystanie pozwala zmniejszyć jej zużycie.

Recyklingować, choć w różnym stopniu, da się niemal wszystko – odpadki spożywcze (w formie kompostowania), tekstylia, opony, baterie, elektronikę. Przede wszystkim jednak, do recyklingu mogą (i powinny) trafić różnego rodzaju opakowania jednorazowe wykorzystywane w przetwórstwie, gastronomii i gospodarstwach domowych, a zatem:

  • wielorazowe opakowania szklane – m.in. butelki czy słoiki,
  • typowo jednorazowe opakowania papierowe – wszelkiego rodzaju arkusze, pudełka, torebki i inne,
  • powszechnie stosowane opakowania plastikowe – pojemniki i naczynia, które ze względu na swoją złożoną budowę i długi czas rozkładu, pozostawione same sobie mogą być nieprzyjazne dla środowiska,
  • opakowania kartonowe – pudełka i kartoniki, będące pochodną opakowań papierowych,
  • różnego typu opakowania metalowe – m.in. puszki po piwie czy po konserwach.

Według wytycznych Unii Europejskiej, współczynnik recyklingu odpadów komunalnych (na które w głównej mierze składają się wspomniane wcześniej szkło, metal, plastik i papier) w 2020 roku powinien wynosić m.in. 50% we wszystkich krajach wspólnoty. Niestety, w naszym kraju wciąż wiele jest do zrobienia – obecnie w Polsce przetwarzamy zaledwie ok. 26-30% śmieci. Dużym problemem jest niska świadomość ekologiczna wśród Polaków. Aż co trzeci z nas, wcale nie segreguje śmieci. To duży błąd, gdyż każda ze wspomnianych wcześniej frakcji odpadów, może zostać przetworzona i ponownie wykorzystana.

Opakowania z recyklingu – jakie materiały są przetwarzane?

Od 1 stycznia 2020 roku, na terenie całej Polski zaczął obowiązywać bezwzględny segregacji odpadów. Dzięki niemu, będziemy w stanie większości naszych odpadów nadać “drugie życie”. Co właściwie się z nimi dzieje i jak mogą wrócić do “obiegu”?

Plastik z recyklingu

Opakowania z tworzyw sztucznych to największa bolączka ekologiczna. W samej tylko Polsce, co roku produkujemy ok. 1,5 mln odpadów plastikowych. Jednocześnie, choć nie recyklingowane są bardzo szkodliwe dla środowiska i dla ludzi, jedynie 40% plastikowych odpadów jest poddawane przetworzeniu. A to oznacza, że blisko 900 tysięcy ton śmieci co roku trafi na składowisko (lub np. do lasu), gdzie bardzo powoli będzie się rozkładać, zatruwając glebę i wodę.

Tymczasem plastik (przede wszystkim PET, HDPE) doskonale nadaje się do ponownego wykorzystania. Z plastiku PET pochodzącego z recyklingu otrzymuje tzw. materiał rPET, który może posłużyć do produkcji różnego typu opakowań rPET, m.in. pojemników, butelek czy foli do pakowania, a także zabawek, mebli, a nawet butów i ubrań.

Papier i karton z recyklingu

Karton, pochodzący z m.in. z opakowań do żywności to niezwykle cenny surowiec wtórny, który może być wielokrotnie przetwarzany. Odzyskiwana z niego w procesie recyklingu celuloza może posłużyć nie tylko do produkcji nowych, pudełek i pojemników kartonowych, ale również do wytworzenia… wodoodpornych płyt wiórowych. Są one wykorzystywane m.in. w branży meblarskiej czy w budownictwie.

Sam papier, dzięki procesowi recyklingu może wrócić jako papier ksero, bandaż, banknoty, opakowania do jajek, serwetki gastronomiczne, a nawet abażury czy doniczki.

Szkło z recyklingu

Szkło to jeden z najwdzięczniejszych materiałów opakowaniowych, który w 100% procentach może zostać poddany recyklingowi. Zużyte czy potłuczone butelki i słoiki można przetapiać w nieskończoność, nadając im nowe kształty i nowe przeznaczenie. Co może się stać ze szkłem z recyklingu?

Przede wszystkim mogą dalej służyć jako rodzaj opakowania dla żywności czy kosmetyków. Oprócz tego, wykorzystuje się je w produkcji włókna szklanego, past czyszczących, szkieł optycznych i wielu, wielu innych przedmiotów codziennego użytku.

Recykling opakowań metalowych

Jeśli chodzi o metale, to podobnie jak szkło, mogą być one wielokrotnie przetwarzane. Jednak to w jaki sposób i ilokrotnie, zależy już od rodzaju metalu. Wśród odpadów komunalnych dominuje przede wszystkim aluminium (w postaci puszek czy folii aluminiowej) oraz stal (stalowe puszki, nakrętki etc.). Oba te materiały mogą zostać przetopione, dzięki czemu będą mogły posłużyć do produkcji kolejnych opakowań – bez uszczerbku dla środowiska naturalnego.

Czy opakowania recyklingowe to nasza przyszłość?

Odpowiedź na to pytanie jest prosta – zdecydowanie tak! Materiały i opakowania z recyklingu cechują się wysoką jakością, dlatego korzystanie z nich nie będzie wiązało się z utratą istotnych cech użytkowych. Jednocześnie, tylko dzięki szeroko pojętemu recyklingowi ludzkość będzie w stanie zapanować nad ilością produkowanych odpadów i ograniczy zużycie zasobów naturalnych. Opakowania recyklingowe to same plusy, zarówno dla klientów, jak i środowiska. Warto o tym pamiętać podczas podejmowania codziennych decyzji zakupowych.

Udostępnij
Przypnij
Wrzuć
Sprawdź więcej
Opakowania wielokrotnego użytku. Czy na pewno zwalniają z opłaty SUP? W ostatnim czasie wielu producentów opakowań jednorazowych chcąc umożliwić swoim klientom uniknięcie obowiązku wprowadzenia opłat konsumenckich, przeprowadza dodatkowe badania swoich opakowań plastikowych i próbuje zmienić ich funkcję z jednorazowych na wielokrotnego użytku. Zwykle podstawą deklaracji na wielokrotność użycia jest tylko i wyłącznie badanie potwierdzające możliwość wykonania 125 cykli mycia opakowania w zmywarce.   W świetle obecnie obowiązujących przepisów, opisanych poniżej, takie badanie może okazać się nie wystarczające i narażać lokale gastronomiczne na kary administracyjne z powodu nie zastosowania się do przepisów SUP i wynikającego z nich obowiązku pobrania opłaty od klientów końcowych. Do obowiązków każdego przedsiębiorcy należy dostosowanie swojej działalności do obowiązków wynikających z obowiązującego prawa, dlatego w przypadku w uznania przez organ kontrolny, że przedstawione badania są niewystarczające aby  być zwolnionym z obowiązku pobierania opłaty SUP, nie będzie możliwości przeniesienia kary administracyjnej na dostawcę opakowań.
Otworzyliśmy nowy showroom! Zapraszamy do świeżo wyremontowanego showroomu! W nowo zaaranżowanej przestrzeni można wygodnie złożyć zamówienie i poczekać na jego odbiór. W międzyczasie można również zapoznać się z licznymi nowościami w naszym asortymencie, zarówno oglądając nowości na półkach jak i pełen asortyment online.
Opłata konsumencka – dyrektywa SUP Od 24 maja 2023 roku obowiązują  w Polsce znowelizowane przepisy ustawy o obowiązkach przedsiębiorców w zakresie gospodarowania niektórymi odpadami z tworzyw sztucznych oraz o opłacie produktowej i rozszerzonej odpowiedzialności podmiotów wprowadzających do obrotu m. in. opakowań jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych. Nowelizacja wynika z implementacji unijnej dyrektywy z 5 czerwca 2019 r., znanej jako dyrektywa SUP.
Popularne produkty
Przejdź do sklepu
Najnowsze posty
Opakowania wielokrotnego użytku. Czy na pewno zwalniają z opłaty SUP?
Otworzyliśmy nowy showroom!
Opłata konsumencka – dyrektywa SUP
Copyright 2024 - All Rights Reserved