Zapytania
0

0

Koszyk

Kategorie Produktów

Kontakt

Opłata konsumencka – dyrektywa SUP.
Od 01 stycznia 2024 roku weszły w życie przepisy ustawy wprowadzające w Polsce obowiązek pobierania opłaty konsumenckiej od kubków i pojemników jednorazowych zawierających tworzywa sztuczne.  > Dowiedz się więcej <

Organizacja odzysku opakowań - co to jest?

Organizacja odzysku opakowań – co to jest?

Wytwarzając produkty, które wprowadzamy na rynek, w większości przypadków musimy znaleźć dla nich odpowiednie opakowania. W niektórych przypadkach najlepsze okażą się szklane słoiczki, w innych – tekturowe pudełka lub wykonane z tworzyw sztucznych opakowania, które zabezpieczą produkt przed uszkodzeniem. Rzecz w tym, że wykorzystanie opakowań niesie ze sobą konsekwencje. Wśród obowiązków, jakie są prawnie nałożone na producentów i dostawców towarów w opakowaniach, wymienić należy odzysk opakowań. Oznacza to między innymi recykling odpadów opakowaniowych takiego samego rodzaju jak odpady powstałe ze stosowanych w danym przedsiębiorstwie opakowań na produkty. I choć dany podmiot może w tej kwestii radzić sobie samodzielnie, nic nie stoi na przeszkodzie, by zadania te zlecił innej instytucji. Jest nią organizacja odzysku opakowań.

Czym jest organizacja odzysku opakowań?

Poprzez wprowadzającego produkty w opakowaniach na polski rynek wskazać należy trzy podstawowe typy podmiotów: producentów produktów w opakowaniach, importerów takich produktów oraz firmy, które dokonują wewnątrzwspólnotowego nabycia produktu opakowaniach. Organizacja odzysku opakowań to podmiot, który przejmuje obowiązki odzysku i recyklingu odpadów opakowaniowych od tego typu podmiotów. Dzieje się tak na podstawie pisemnej umowy, zawartej pod rygorem nieważności pomiędzy organizacją odzysku opakowań a danym przedsiębiorstwem. Umowa może dotyczyć jednego lub kilku rodzajów opakowań, jakie podmiot wprowadzający produkty w opakowaniach dostarczył do obrotu na polskim rynku w danym roku kalendarzowym.

Odzysk opakowań – dlaczego jest ważny?

Obowiązek recyklingu oraz idący z nim w parze odzysk opakowań pozwala na kontrolę obiegu takich produktów, jak opakowania z drewna, opakowania z papieru i tektury, oleje smarowe i gumowe opony, opakowania ze stali lub aluminium, opakowania z tworzyw sztucznych oraz te wyprodukowane ze szkła gospodarczego. Obowiązek odzysku oznacza, że przedsiębiorca musi zapewnić określony poziom odzysku tych odpadów, które wprowadził na rynek w postaci opakowań na własne produkty.

Działanie takie ma na celu ograniczenie obiegu surowców, ponieważ dąży do utrzymania statusu quo w kwestii masy poszczególnych surowców w formie odpadów. W związku z tym, że za nieprzestrzeganie zasad grozi przedsiębiorcy tzw. opłata odpadowa (czy też opłata produktowa), o wiele bardziej opłaca im się ograniczać do niezbędnych zakup i dystrybucję opakowań, dbając tym samym o środowisko naturalne.

Współpraca z organizacją odzysku opakowań – na co uważać?

Wybierając organizację odzysku opakowań, z którą zamierzamy podpisać umowę, warto zwrócić uwagę na kilka aspektów dotyczących docelowej współpracy. Przede wszystkim, z perspektywy przedsiębiorstwa jako klienta w takim układzie, znaczenie ma cena przekazania na rzecz organizacji obowiązków, z jakimi wiąże się odzysk opakowań. Istotny jest także fakt, jakie konkretne działania czy usługi ma do zaoferowania organizacja, którą zamierzamy wybrać, a także – co ważne – jakie ma opinie wśród obecnych klientów. Może się bowiem okazać, że dodatkowo organizacja odzysku opakowań organizuje szkolenia, czy też pomaga przy prowadzeniu dokumentacji, a wówczas może nam się opłacać wybranie droższej, ale efektywniejszej współpracy.

Przed podpisaniem umowy o współpracy warto także sprawdzić, czy dana organizacja odzysku opakowań posiada list polecający z Urzędu Marszałkowskiego oraz co pracownicy urzędu mają na temat tej instytucji do powiedzenia. Jeśli wykonuje ona bowiem swoje obowiązki nie do końca rzetelnie, powinna na się zapalić w głowie lampka ostrzegawcza.

Czy warto współpracować z organizacją odzysku opakowań?

Współpraca z organizacją odzysku opakowań wiąże się z wieloma korzyściami dla przedsiębiorstwa. Przede wszystkim może ono w prosty sposób scedować na organizację obowiązek osiągnięcia w jego imieniu wymaganego przez przepisy prawa poziomu odzysku i recyklingu. W przypadku, gdy poziom ten nie zostanie osiągnięty, to organizacja zobowiązana będzie do obliczenia należnej opłaty produktowej (zwanej także opłatą odpadową) i uiszczenia jej do właściwego z racji miejsca wykonywania działalności Urzędu Marszałkowskiego.

Dodatkowym atutem jest fakt, że organizacja odzysku opakowań może od danego przedsiębiorcy przejąć nie tylko obowiązki związane z recyklingiem opakowań, ale także obowiązek prowadzenia publicznych kampanii edukacyjnych. Są one obligatoryjne, a ich celem powinno być podnoszenie świadomości ekologicznej wśród społeczeństwa.

Udostępnij
Przypnij
Wrzuć
Sprawdź więcej
Opakowania wielokrotnego użytku. Czy na pewno zwalniają z opłaty SUP? W ostatnim czasie wielu producentów opakowań jednorazowych chcąc umożliwić swoim klientom uniknięcie obowiązku wprowadzenia opłat konsumenckich, przeprowadza dodatkowe badania swoich opakowań plastikowych i próbuje zmienić ich funkcję z jednorazowych na wielokrotnego użytku. Zwykle podstawą deklaracji na wielokrotność użycia jest tylko i wyłącznie badanie potwierdzające możliwość wykonania 125 cykli mycia opakowania w zmywarce.   W świetle obecnie obowiązujących przepisów, opisanych poniżej, takie badanie może okazać się nie wystarczające i narażać lokale gastronomiczne na kary administracyjne z powodu nie zastosowania się do przepisów SUP i wynikającego z nich obowiązku pobrania opłaty od klientów końcowych. Do obowiązków każdego przedsiębiorcy należy dostosowanie swojej działalności do obowiązków wynikających z obowiązującego prawa, dlatego w przypadku w uznania przez organ kontrolny, że przedstawione badania są niewystarczające aby  być zwolnionym z obowiązku pobierania opłaty SUP, nie będzie możliwości przeniesienia kary administracyjnej na dostawcę opakowań.
Otworzyliśmy nowy showroom! Zapraszamy do świeżo wyremontowanego showroomu! W nowo zaaranżowanej przestrzeni można wygodnie złożyć zamówienie i poczekać na jego odbiór. W międzyczasie można również zapoznać się z licznymi nowościami w naszym asortymencie, zarówno oglądając nowości na półkach jak i pełen asortyment online.
Opłata konsumencka – dyrektywa SUP Od 24 maja 2023 roku obowiązują  w Polsce znowelizowane przepisy ustawy o obowiązkach przedsiębiorców w zakresie gospodarowania niektórymi odpadami z tworzyw sztucznych oraz o opłacie produktowej i rozszerzonej odpowiedzialności podmiotów wprowadzających do obrotu m. in. opakowań jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych. Nowelizacja wynika z implementacji unijnej dyrektywy z 5 czerwca 2019 r., znanej jako dyrektywa SUP.
Popularne produkty
Przejdź do sklepu
Najnowsze posty
Opakowania wielokrotnego użytku. Czy na pewno zwalniają z opłaty SUP?
Otworzyliśmy nowy showroom!
Opłata konsumencka – dyrektywa SUP
Copyright 2024 - All Rights Reserved