(22) 750 17 41

unipack@unipack.pl

Oznaczenia opakowań – co warto o nich wiedzieć?

Oznaczenia Opakowań – Co Warto O Nich Wiedzieć?

Zwykle przyglądając się opakowaniom uwagę skupiamy przede wszystkim na informacjach związanych ze składem produktów. Tymczasem, oprócz nich, na opakowaniach znajdziemy również szereg interesujących i istotnych danych. które mogą zwiększyć naszą świadomość ekologiczną i pomogą nam lepiej dbać o środowisko. Jak zatem czytać oznaczenia opakowań? Wyjaśniamy!

Oznaczenia opakowań - dlaczego warto je sprawdzać?

Wielu osobom może wydawać się, że znajomość oznaczeń i symboli na opakowaniach nie jest im potrzebna. To błąd! Ich poznanie daje szereg, różnorodnych korzyści:

  • dzięki informacjom zawartym na opakowaniu możecie sprawdzić, czy produkt jest bezpiecznie zapakowany. Różne tworzywa mogą bowiem odmiennie reagować z zawartością – np. nie każdy materiał nadaje się do przechowywania gorących potraw.
  • oznaczenia pomagają ustalić w jaki sposób należy segregować i utylizować opakowanie.
  • symbole na opakowaniach mogą być też sposobem na przekazanie informacji na temat sposobu ich wytwarzania. Producenci umieszczają na nich m.in. znaki potwierdzające zgodność z najwyższymi standardami ekologicznymi.

Oznaczenia na opakowaniach - przykłady

Skoro wiemy już dlaczego warto zaznajomić się ze znakami na opakowaniach, przejdźmy teraz do konkretnych przykładów. Jakie symbole możecie spotkać na opakowaniach i co one oznaczają?
Zacznijmy od ogólnych, najczęściej spotykanych oznaczeń.

Symbol "Dbaj o czystość".

Dbaj o czystość” to chyba najbardziej znany znak, który można spotkać niemal na każdym opakowaniu. Jego przekaz jest wyjątkowo oczywisty – opakowanie, które trzymasz w ręku musi trafić do kosza na śmieci.

Symbol "Nadaje się do recyklingu".

Charakterystyczne trzy strzałki to symbol, który informuje, że dane opakowanie nadaje się do recyklingu. Jeśli zostanie właściwie posegregowane, posłuży do wyprodukowania innego, podobnego opakowania. Dzięki temu możliwe będzie zmniejszenie zużycia surowców, wody i energii. Wariacje tego symbolu można zobaczyć m.in. na opakowaniach plastikowych.

Symbol "Zielony-punkt"

Tzw. zielony punkt bardzo często mylony jest ze znakiem recyklingu. W istocie, zielony symbol w kształcie dwóch strzałek informuje, że producent opakowania wdrożył i wykorzystuje system odzysku odpadów.

Symbol "Przydatność do recyklingu".

Ten niepozorny symbol oznacza przydatność opakowania do recyklingu. Dzięki niemu konsument wie, że opakowanie może trafić do ponownego przetworzenia, a zatem powinno zostać odpowiednio posegregowane.

Symbol "Możliwość ponownego wykorzystania".

Dwie strzałki, skierowane w różnych kierunkach symbolizują możliwość ponownego wykorzystania. Co to oznacza w praktyce? Opakowanie tego typu zostało zaprojektowane w taki sposób, by mogło zostać użyte w tym samym celu, przynajmniej dwukrotnie. Przykład? Szklane butelki i pojemniki, a także beczki czy kanistry.

Symbol "Do kontaktu z żywnością".

Znak ten informuje, że opakowanie jest przeznaczone do kontaktu z żywnością, a tym samym, że spełnia wszelkie wymagania w tym zakresie.

Powyższe oznaczenia opakowań są uniwersalne i mogą pojawić się na różnych typach i rodzajach opakowań. Istnieje jednak gama symboli, których użycie uzależnione jest od materiału wykonania. Również ich znaczenie warto znać, nie tylko po to, by lepiej dbać o ekosystem, ale także po to by móc bezpiecznie z nich korzystać.

Oznaczenia na opakowaniach plastikowych

Największą uwagą konsumentów cieszą się przede wszystkim symbole umieszczane na opakowaniach z tworzyw sztucznych, które nie zawsze pozostają obojętne zarówno dla naszego zdrowia, jak i dla środowiska.

Plastiki mogą występować w kilku wariantach, różniących się od siebie m.in. składem chemicznym, a tym samym przydatnością do recyklingu oraz cechami użytkowymi. Oto najpopularniejsze oznaczenia na opakowaniach plastikowych:

Symbol PET.

PET to jedno z najczęściej wykorzystywanych tworzyw sztucznych. Produkuje się z niego różnego rodzaju opakowania, głównie butelki plastikowe, a oprócz tego także naczynia jednorazowe. PET doskonale nadaje się do recyklingu, jednak produkty z tego materiału nie nadają się do ponownego użycia.

Symbol HDPE.

HDPE to z kolei jedno z najbezpieczniejszych dla zdrowia tworzyw, dlatego często wykorzystywany jest do produkcji opakowań do żywności. Podobnie jak PET, HDPE może zostać ponownie przetworzony. Nadaje się również do ponownego użycia w domowych warunkach.

Symbol PVC

PVC to materiał przydatny w różnych branżach. Jeśli chodzi o opakowania, wykorzystuje się go przede wszystkim w produkcji folii do pakowania żywności – tzw. folii spożywczej.

Symbol LDPE

LDPE to kolejne tworzywo, które często produkuje się opakowania żywności, a także m.in. torby foliowe. Nadaje się do ponownego użycia oraz recyklingu.

Symbol PP

Podobnie jak HDPE, tworzywo PP to jeden z najbezpieczniejszych dla zdrowia plastików. Stosuje się go wytwarzania m.in. kubków plastikowych czy korków do butelek. Opakowań z PP można używać ponownie. Nadają się także do recyklingu.

Symbol PS.

PS to materiał, z którego powstają m.in. jednorazowe naczynia styropianowe. Stanowi doskonały izolator ciepła. Odpowiednio oczyszczony, może zostać poddany recyklingowi.

Symbol - inne tworzywa sztuczne.

Pod kategorią inne, kryją się wszystkie pozostałe tworzywa sztuczne takie jak np. BPA.

Oznaczenia na butelkach szklanych i słoikach

Zbliżone do powyższych są również oznaczenia opakowań szklanych. Jest ich jednak zdecydowanie mniej. Zwykle spotkacie jeden z trzech typów oznaczeń:

Symbol - szkło bezbarwne.

Ten symbol oznacza szkło bezbarwne – najprostszy typ dostępny na rynku opakowań.

Symbol - szkło zielone.

Oznaczenie GL 71 to z kolei symbol szkła zielonego. Bardzo często produkuje się z niego ozdobne naczynia szklane lub butelki do wina.

Symbol - szkło brązowe.

Znak GL 72 to oznaczenia szkła brązowego, wykorzystywanego m.in. w kosmetyce i przemyśle żywieniowym.

Pamiętajmy, że do recyklingu nadaje się każdy rodzaj szkła – bez względu na jego kolor.

Oznaczenia na kartonach i opakowaniach papierowych

Swoje oznaczenia mają również różnego rodzaju opakowania papierowe i tekturowe:

Symbol - tekstura falista.

Symbolem PAP 20 oznacza się popularną tekturę falistą, która przydaje się do pakowania i transportowania produktów.

Symbol - tekstura płaska.

PAP 21 to oznaczenie standardowej, płaskiej tektury, z której mogą powstać m.in. opakowania kartonowe do żywności.

Symbol - papier.

Symbol PAP 22 oznacza, że opakowanie zostało wykonane z papieru.

Oznaczenia na opakowaniach ze stali i aluminium

Również opakowania z metali bardzo często wyposażone są w symbole, informujące o ich przydatności do recyklingu.

Najczęściej spotkacie się z dwoma typami oznaczeń:

Symbol - opakowanie z aluminium.

Opakowanie z tym znakiem zostało wyprodukowane z aluminium i nadaje się do ponownego przetworzenia. Symbol tego typu znajdziecie m.in. na puszkach do piwa.

Symbol - opakowanie ze stali.

Znak ten informuje, że opakowanie zostało wykonane ze stali.

Dbanie o środowisko nie musi być trudne – wystarczy, że zaszczepimy w sobie kilka pozytywnych nawyków, które będą procentować w przyszłości. Jednym z nich jest sprawdzenia oznaczeń opakowań i ich właściwa segregacja. Ten niewielki wysiłek może pomóc zmienić świat na lepsze.

Back To Top