Zapytania
0

0

Koszyk

Kategorie Produktów

Kontakt

Opłata konsumencka – dyrektywa SUP.
Od 01 stycznia 2024 roku weszły w życie przepisy ustawy wprowadzające w Polsce obowiązek pobierania opłaty konsumenckiej od kubków i pojemników jednorazowych zawierających tworzywa sztuczne.  > Dowiedz się więcej <

Produkcja opakowań kartonowych – jak przebiega?

Zamawianie dań czy napojów na wynos jest obecnie bardzo popularną praktyką. Żeby jednak móc bezpiecznie przewozić produkty spożywcze z miejsca na miejsce, potrzebna im odpowiednia ochrona. Taką zapewniają opakowania kartonowe, obecnie bardzo popularne we wszelkiego rodzaju lokalach gastronomicznych. I choć wszyscy chociaż raz z nich korzystali, nie każdy wie, jak wygląda proces ich produkcji.

Opakowania kartonowe – do czego się je wykorzystuje?

Tak naprawdę opakowania kartonowe i tekturowe wykorzystywane są praktycznie wszędzie. W niewielkich kartonikach przewozi się drobiazgi, a te duże świetnie służą do transportu naprawdę ciężkich rzeczy, które nierzadko klienci zamawiają do domu za pośrednictwem kuriera. Karton zapewnia produktom bezpieczeństwo podczas podróży, a jednocześnie łatwo go przenieść z miejsca na miejsce.

 

Prawdziwym królestwem opakowań kartonowych jest jednak branża gastronomiczna. W papierowe pudełeczka można zapakować wiele potraw czy deserów i nie martwić się, że ulegną uszkodzeniu podczas przewozu we wskazane miejsce. Wśród popularnych artykułów tego rodzaju są, chociażby opakowania na torty (zarówno te zwykłe, otwarte od góry, jak i te składane, ze specjalną rączką). Z kolei bary szybkiej obsługi chętnie wykorzystują proste jednorazowe opakowania, jak na przykład kartonik do zapiekanki czy kartonik na naleśnik. Z kolei w przypadku wszelkiego rodzaju restauracji, sprawdzą się takie rozwiązania, jak: pudełko tekturowe na sałatkę, a także pudełko papierowe z okienkiem do sushi.

 

Można wyróżnić dwa podstawowe rodzaje opakowań kartonowych. Te najpopularniejsze to pudła oraz pudełka klapowe, które zwykle trzeba jeszcze dodatkowo zabezpieczyć, na przykład specjalną taśmą. Innym rodzajem opakowań są z kolei pudełka fasonowe, powstające z wykrojnika, które mogą być wykorzystywane zarówno do przechowywania produktów, jak i ich wysyłki czy innego rodzaju transportu. W zależności od potrzeb można decydować się na różne rozwiązania, ponieważ wybór obecnie jest naprawdę szeroki.

Jak powstają opakowania kartonowe?

Opakowania kartonowe, jak sama nazwa wskazuje, powstają z kartonu, czyli materiału papierowego, którego gramatura mieści się w przedziale od 160g/m2 do 500 g/m2. Aby móc je wytworzyć, potrzeba specjalistycznego sprzętu. Dzięki automatyzacji całego procesu produkcja opakowań kartonowych ma zwykle charakter masowy. W podobny sposób tworzy się również opakowania tekturowe, z tym że tektura jest już materiałem grubszym i służy przede wszystkim do tworzenia opakowań o większej trwałości takich chociażby, jak pudła pakowe.

Produkcja opakowań kartonowych – jakie są jej etapy?

Produkcja opakowań kartonowych składa się z kilku etapów. Przede wszystkim, trzeba wiedzieć, czy tworzone opakowania mają mieć jakiś nadruk. Jeśli tak, projektuje się go na samym początku. Można wykonać go za pomocą druku fleksograficznego (wtedy wzór powstaje bezpośrednio na kartonie) lub druku offsetowego (zadrukowany zostaje arkusz papieru, a całość następnie nakleja się na karton).
Następnym etapem produkcji jest przygotowanie odpowiedniego fasonu pudełka, czyli wycięcie go z kartonu. Później z kolei kartonowe pudełka trzeba skleić lub spiąć (na przykład niektóre pudełka na torty są przygotowywane z wykorzystaniem cienkich zszywek). Tak przygotowane opakowania czekają już na swoich pierwszych użytkowników.

Czy produkcja opakowań kartonowych jest ekologiczna?

Warto zauważyć, że opakowania kartonowe to jedno z bardziej ekologicznych rozwiązań. Materiał, z którego powstają, ulega łatwemu rozkładowi i nie szkodzi środowisku (rozkład kartonu następuje dużo szybciej niż na przykład plastiku). Co więcej, część kartonu uzyskiwanego na tego rodzaju opakowania pochodzi z recyklingu, a to również świadczy na ich korzyść w obliczu troski o środowisko.

Jednocześnie produkcja opakowań kartonowych także uchodzi za całkowicie ekologiczne rozwiązanie, ponieważ wykorzystuje się przy niej wyłącznie czyste techniki, które nie wpływają w żadnym stopniu na środowisko naturalne. Oznacza to, że w procesie wytwarzania tego rodzaju pudełek nie powstają żadne ścieki ani zanieczyszczenia, mogące w jakikolwiek sposób zaszkodzić planecie. Wybieranie opakowań kartonowych przez wiele firm jest zupełnie zrozumiałe. Wystarczy tylko przytoczyć wszystkie ich zalety, a jednocześnie dodać do tego niewielki koszt takiego rozwiązania, a szybko można pojąć, dlaczego sięga się po nie zdecydowanie częściej niż po ich plastikowe odpowiedniki.

Udostępnij
Przypnij
Wrzuć
Sprawdź więcej
Opakowania wielokrotnego użytku. Czy na pewno zwalniają z opłaty SUP? W ostatnim czasie wielu producentów opakowań jednorazowych chcąc umożliwić swoim klientom uniknięcie obowiązku wprowadzenia opłat konsumenckich, przeprowadza dodatkowe badania swoich opakowań plastikowych i próbuje zmienić ich funkcję z jednorazowych na wielokrotnego użytku. Zwykle podstawą deklaracji na wielokrotność użycia jest tylko i wyłącznie badanie potwierdzające możliwość wykonania 125 cykli mycia opakowania w zmywarce.   W świetle obecnie obowiązujących przepisów, opisanych poniżej, takie badanie może okazać się nie wystarczające i narażać lokale gastronomiczne na kary administracyjne z powodu nie zastosowania się do przepisów SUP i wynikającego z nich obowiązku pobrania opłaty od klientów końcowych. Do obowiązków każdego przedsiębiorcy należy dostosowanie swojej działalności do obowiązków wynikających z obowiązującego prawa, dlatego w przypadku w uznania przez organ kontrolny, że przedstawione badania są niewystarczające aby  być zwolnionym z obowiązku pobierania opłaty SUP, nie będzie możliwości przeniesienia kary administracyjnej na dostawcę opakowań.
Otworzyliśmy nowy showroom! Zapraszamy do świeżo wyremontowanego showroomu! W nowo zaaranżowanej przestrzeni można wygodnie złożyć zamówienie i poczekać na jego odbiór. W międzyczasie można również zapoznać się z licznymi nowościami w naszym asortymencie, zarówno oglądając nowości na półkach jak i pełen asortyment online.
Opłata konsumencka – dyrektywa SUP Od 24 maja 2023 roku obowiązują  w Polsce znowelizowane przepisy ustawy o obowiązkach przedsiębiorców w zakresie gospodarowania niektórymi odpadami z tworzyw sztucznych oraz o opłacie produktowej i rozszerzonej odpowiedzialności podmiotów wprowadzających do obrotu m. in. opakowań jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych. Nowelizacja wynika z implementacji unijnej dyrektywy z 5 czerwca 2019 r., znanej jako dyrektywa SUP.
Popularne produkty
Przejdź do sklepu
Najnowsze posty
Opakowania wielokrotnego użytku. Czy na pewno zwalniają z opłaty SUP?
Otworzyliśmy nowy showroom!
Opłata konsumencka – dyrektywa SUP
Copyright 2024 - All Rights Reserved