Zapytania
0

0

Koszyk

Kategorie Produktów

Kontakt

Opłata konsumencka – dyrektywa SUP.
Od 01 stycznia 2024 roku weszły w życie przepisy ustawy wprowadzające w Polsce obowiązek pobierania opłaty konsumenckiej od kubków i pojemników jednorazowych zawierających tworzywa sztuczne.  > Dowiedz się więcej <

Recykling papieru - co powstaje z papierowych opakowań?

W ostatnich latach można zauważyć coraz większe zainteresowanie rozwiązaniami ekologicznymi. Recykling papieru to jeden ze sposobów na to, by ograniczyć produkcję zbędnych odpadów i zredukować ilość wykorzystywanych surowców naturalnych. Co warto wiedzieć na temat tego procesu?

Recykling papieru – od kiedy się go stosuje?

Choć mogłoby się wydawać, że recykling papieru jest nowoczesną koncepcją, nie do końca jest to zgodne z prawdą: już w XI wieku Japończycy zaczęli wykorzystywać ponownie raz zużyty papier. Recykling w znanej nam obecnej formie nie istniał jednak przed rewolucją przemysłową — do tego czasu większość śmieci była odpadami pochodzenia organicznego. W 1897 roku w Nowym Jorku powstało pierwsze centrum recyklingu, a w drugiej połowie XX wieku odpady zaczęto powszechnie wykorzystywać jako źródło surowców wtórnych.

Opakowania papierowe – jak przebiega ich recykling?

Omawiając proces recyklingu papieru, należy zacząć od samego początku — od tego, że opakowania przeznaczone do recyklingu muszą koniecznie trafić do odpowiedniego kontenera. Poprawna segregacja śmieci umożliwia odzyskanie z kartonu cennego surowca: warto więc zwracać uwagę na to, w jaki sposób pozbywamy się zbędnych odpadów! Jak wyglądają kolejne etapy recyklingu papieru?

  • Sortowanie — od tego wszystko się zaczyna. Trzeba wybrać opakowania, które nadają się do recyklingu: następnie są one spłaszczane i ściskane w prostokątne bale, co zmniejsza zajmowaną przez nie przestrzeń.
  • Zgniatanie i rozwłóknianie — specjalne maszyny tną papier na małe kawałki, a następnie poddają je działaniu wysokiej temperatury i substancji chemicznych. Papier kruszy się na drobne włókna celulozy, a powstała masa jest pozbawiana pozostałości zanieczyszczeń.
  • Odbarwianie — umożliwia usunięcie materiałów klejących i tuszy drukarskich. Do odbarwiania wykorzystuje się procesy czyszczenia (z wykorzystaniem wody) i flotacji (z wykorzystaniem bąbli powietrza).
  • Bielenie — uzyskana w poprzednich etapach procesu masa przybiera brązowy kolor, konieczne jest więc jej bielenie. Stosuje się do tego tlen, ozon i nadtlenek wodoru.
  • Osuszanie — po nim papier gotowy jest do dalszego wykorzystania.

Czy każde papierowe opakowanie można poddać recyklingowi?

Nie wszystkie papierowe opakowania nadają się do recyklingu! Przed wrzuceniem papierowych śmieci do niebieskiego kontenera trzeba też odpowiednio je przygotować. Ważne jest, by usunąć z opakowań wszystkie, nawet najdrobniejsze elementy wykonane z innych tworzyw: metalowe spinacze, zszywki, plastikowe wstawki, foliowe okienka. Do recyklingu nie nadają się ponadto:

  • Opakowania zabrudzone jedzeniem, tłuszczem;
  • Opakowania mokre;
  • Opakowania z papieru foliowanego;
  • Kartony po napojach, mleku, sokach;
  • Opakowania po cemencie i innych materiałach budowlanych.

Papierowe opakowania z recyklingu – nadają się do żywności?

Papier uzyskany z recyklingu nie może być obecnie wykorzystywany do produkcji opakowań, które mają mieć bezpośredni kontakt z żywnością. Powód jest prosty: współczesne technologie recyklingu nie dają gwarancji usunięcia wszystkich zanieczyszczeń, które mogłyby później migrować do produktów spożywczych. Nie oznacza to jednak, że papierowe opakowania z recyklingu nie znajdują żadnego zastosowania w branży gastronomicznej: sprawdzają się dobrze jako opakowania do jajek, do produktów pakowanych wewnątrz pojedynczo, lub też jako dekoracyjne elementy zewnętrzne opakowań.

Jeśli poruszamy temat żywności i gastronomii, to w kontekście recyklingu warto zwrócić uwagę na jeszcze jedną kwestię — wybór jednorazowych talerzyków, kubków i opakowań na żywność. Rezygnując z tych plastikowych i kupując wykonane z papierowej, nadającej się do recyklingu masy, przyczyniamy się do zmniejszenia produkcji niepotrzebnych odpadów.

Czy recykling papieru jest ekologiczny?

Produkcja papieru wiąże się z koniecznością wycinki drzew. Im większe zapotrzebowanie na papierowe opakowania, tym więcej surowca trzeba przygotować do ich produkcji. Recykling papieru to krok w stronę stworzenia gospodarki o obiegu zamkniętym, czyli takiej, w której surowce znajdują się w obiegu przez możliwie jak najdłuższy czas. To doskonały sposób na to, by zmniejszyć liczbę wycinanych drzew: warto przy tym pamiętać, że recyklat jest pełnowartościowym, trwałym, praktycznym materiałem, a wykonane z niego opakowania bardzo dobrze pełnią swoje funkcje. Recykling papierowych opakowań obniża także koszty, jakie ponosi firma, i umożliwia optymalizację procesów produkcyjnych. Sprawia, że jesteśmy w stanie korzystać z zasobów natury w sposób znacznie bardziej zrównoważony.

Papier pochodzący z recyklingu opakowań to niezwykle cenny surowiec, który może być bardzo wszechstronnie wykorzystywany. Recykling stosowany jest coraz powszechniej: to skuteczny sposób na kontrolowanie ilości produkowanych odpadów i racjonalne gospodarowanie zasobami naturalnymi. Ekologiczne produkty doskonale wpisują się w obecne trendy: troska o środowisko jest dziś nie tylko potrzebna, ale wręcz modna!

Udostępnij
Przypnij
Wrzuć
Sprawdź więcej
Opakowania wielokrotnego użytku. Czy na pewno zwalniają z opłaty SUP? W ostatnim czasie wielu producentów opakowań jednorazowych chcąc umożliwić swoim klientom uniknięcie obowiązku wprowadzenia opłat konsumenckich, przeprowadza dodatkowe badania swoich opakowań plastikowych i próbuje zmienić ich funkcję z jednorazowych na wielokrotnego użytku. Zwykle podstawą deklaracji na wielokrotność użycia jest tylko i wyłącznie badanie potwierdzające możliwość wykonania 125 cykli mycia opakowania w zmywarce.   W świetle obecnie obowiązujących przepisów, opisanych poniżej, takie badanie może okazać się nie wystarczające i narażać lokale gastronomiczne na kary administracyjne z powodu nie zastosowania się do przepisów SUP i wynikającego z nich obowiązku pobrania opłaty od klientów końcowych. Do obowiązków każdego przedsiębiorcy należy dostosowanie swojej działalności do obowiązków wynikających z obowiązującego prawa, dlatego w przypadku w uznania przez organ kontrolny, że przedstawione badania są niewystarczające aby  być zwolnionym z obowiązku pobierania opłaty SUP, nie będzie możliwości przeniesienia kary administracyjnej na dostawcę opakowań.
Otworzyliśmy nowy showroom! Zapraszamy do świeżo wyremontowanego showroomu! W nowo zaaranżowanej przestrzeni można wygodnie złożyć zamówienie i poczekać na jego odbiór. W międzyczasie można również zapoznać się z licznymi nowościami w naszym asortymencie, zarówno oglądając nowości na półkach jak i pełen asortyment online.
Opłata konsumencka – dyrektywa SUP Od 24 maja 2023 roku obowiązują  w Polsce znowelizowane przepisy ustawy o obowiązkach przedsiębiorców w zakresie gospodarowania niektórymi odpadami z tworzyw sztucznych oraz o opłacie produktowej i rozszerzonej odpowiedzialności podmiotów wprowadzających do obrotu m. in. opakowań jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych. Nowelizacja wynika z implementacji unijnej dyrektywy z 5 czerwca 2019 r., znanej jako dyrektywa SUP.
Popularne produkty
Przejdź do sklepu
Najnowsze posty
Opakowania wielokrotnego użytku. Czy na pewno zwalniają z opłaty SUP?
Otworzyliśmy nowy showroom!
Opłata konsumencka – dyrektywa SUP
Copyright 2024 - All Rights Reserved