Zapytania
0

0

Koszyk

Kategorie Produktów

Kontakt

Recykling papieru - co powstaje z papierowych opakowań?

W ostatnich latach można zauważyć coraz większe zainteresowanie rozwiązaniami ekologicznymi. Recykling papieru to jeden ze sposobów na to, by ograniczyć produkcję zbędnych odpadów i zredukować ilość wykorzystywanych surowców naturalnych. Co warto wiedzieć na temat tego procesu?

Recykling papieru - od kiedy się go stosuje?

Choć mogłoby się wydawać, że recykling papieru jest nowoczesną koncepcją, nie do końca jest to zgodne z prawdą: już w XI wieku Japończycy zaczęli wykorzystywać ponownie raz zużyty papier. Recykling w znanej nam obecnej formie nie istniał jednak przed rewolucją przemysłową — do tego czasu większość śmieci była odpadami pochodzenia organicznego. W 1897 roku w Nowym Jorku powstało pierwsze centrum recyklingu, a w drugiej połowie XX wieku odpady zaczęto powszechnie wykorzystywać jako źródło surowców wtórnych.

Opakowania papierowe - jak przebiega ich recykling?

Omawiając proces recyklingu papieru, należy zacząć od samego początku — od tego, że opakowania przeznaczone do recyklingu muszą koniecznie trafić do odpowiedniego kontenera. Poprawna segregacja śmieci umożliwia odzyskanie z kartonu cennego surowca: warto więc zwracać uwagę na to, w jaki sposób pozbywamy się zbędnych odpadów! Jak wyglądają kolejne etapy recyklingu papieru?
  • Sortowanie — od tego wszystko się zaczyna. Trzeba wybrać opakowania, które nadają się do recyklingu: następnie są one spłaszczane i ściskane w prostokątne bale, co zmniejsza zajmowaną przez nie przestrzeń.
  • Zgniatanie i rozwłóknianie — specjalne maszyny tną papier na małe kawałki, a następnie poddają je działaniu wysokiej temperatury i substancji chemicznych. Papier kruszy się na drobne włókna celulozy, a powstała masa jest pozbawiana pozostałości zanieczyszczeń.
  • Odbarwianie — umożliwia usunięcie materiałów klejących i tuszy drukarskich. Do odbarwiania wykorzystuje się procesy czyszczenia (z wykorzystaniem wody) i flotacji (z wykorzystaniem bąbli powietrza).
  • Bielenie — uzyskana w poprzednich etapach procesu masa przybiera brązowy kolor, konieczne jest więc jej bielenie. Stosuje się do tego tlen, ozon i nadtlenek wodoru.
  • Osuszanie — po nim papier gotowy jest do dalszego wykorzystania.

Czy każde papierowe opakowanie można poddać recyklingowi?

Nie wszystkie papierowe opakowania nadają się do recyklingu! Przed wrzuceniem papierowych śmieci do niebieskiego kontenera trzeba też odpowiednio je przygotować. Ważne jest, by usunąć z opakowań wszystkie, nawet najdrobniejsze elementy wykonane z innych tworzyw: metalowe spinacze, zszywki, plastikowe wstawki, foliowe okienka. Do recyklingu nie nadają się ponadto:
  • Opakowania zabrudzone jedzeniem, tłuszczem;
  • Opakowania mokre;
  • Opakowania z papieru foliowanego;
  • Kartony po napojach, mleku, sokach;
  • Opakowania po cemencie i innych materiałach budowlanych.

Papierowe opakowania z recyklingu - nadają się do żywności?

Papier uzyskany z recyklingu nie może być obecnie wykorzystywany do produkcji opakowań, które mają mieć bezpośredni kontakt z żywnością. Powód jest prosty: współczesne technologie recyklingu nie dają gwarancji usunięcia wszystkich zanieczyszczeń, które mogłyby później migrować do produktów spożywczych. Nie oznacza to jednak, że papierowe opakowania z recyklingu nie znajdują żadnego zastosowania w branży gastronomicznej: sprawdzają się dobrze jako opakowania do jajek, do produktów pakowanych wewnątrz pojedynczo, lub też jako dekoracyjne elementy zewnętrzne opakowań. Jeśli poruszamy temat żywności i gastronomii, to w kontekście recyklingu warto zwrócić uwagę na jeszcze jedną kwestię — wybór jednorazowych talerzyków, kubków i opakowań na żywność. Rezygnując z tych plastikowych i kupując wykonane z papierowej, nadającej się do recyklingu masy, przyczyniamy się do zmniejszenia produkcji niepotrzebnych odpadów.

Czy recykling papieru jest ekologiczny?

Produkcja papieru wiąże się z koniecznością wycinki drzew. Im większe zapotrzebowanie na papierowe opakowania, tym więcej surowca trzeba przygotować do ich produkcji. Recykling papieru to krok w stronę stworzenia gospodarki o obiegu zamkniętym, czyli takiej, w której surowce znajdują się w obiegu przez możliwie jak najdłuższy czas. To doskonały sposób na to, by zmniejszyć liczbę wycinanych drzew: warto przy tym pamiętać, że recyklat jest pełnowartościowym, trwałym, praktycznym materiałem, a wykonane z niego opakowania bardzo dobrze pełnią swoje funkcje. Recykling papierowych opakowań obniża także koszty, jakie ponosi firma, i umożliwia optymalizację procesów produkcyjnych. Sprawia, że jesteśmy w stanie korzystać z zasobów natury w sposób znacznie bardziej zrównoważony. Papier pochodzący z recyklingu opakowań to niezwykle cenny surowiec, który może być bardzo wszechstronnie wykorzystywany. Recykling stosowany jest coraz powszechniej: to skuteczny sposób na kontrolowanie ilości produkowanych odpadów i racjonalne gospodarowanie zasobami naturalnymi. Ekologiczne produkty doskonale wpisują się w obecne trendy: troska o środowisko jest dziś nie tylko potrzebna, ale wręcz modna!
Udostępnij
Przypnij
Wrzuć
Sprawdź więcej
Etykiety środowiskowe - czym są? Co oznaczają etykiety środowiskowe na opakowaniach? Jakie rodzaje etykiet środowiskowych wyróżniamy? Dlaczego warto stosować etykiety środowiskowe? Czy etykiety środowiskowe wpływają na wybór konsumentów?
Powlekany papier - czy może być eko? Papier powlekany często można zauważyć na zewnętrznej stronie opakowań. Wykonywane są z niego także ulotki, karty menu, czy gazetki informacyjne. Czy papier powlekany jest ekologiczny? Czy można go poddać recyklingowi?
Opakowania na wynos – jakie trendy na rynku? Branża opakowań na wynos, tak wiele innych branż również podlega pewnym rynkowym trendom. Co jest teraz modne? Od czego się odchodzi i jakie cechy opakowań wpływają na rozpoznawalność marki?
Popularne produkty
Przejdź do sklepu
Najnowsze posty
Etykiety środowiskowe - czym są?
Powlekany papier - czy może być eko?
Opakowania na wynos – jakie trendy na rynku?
Copyright 2022 - All Rights Reserved