Zapytania
0

0

Koszyk

Kategorie Produktów

Kontakt

Opłata konsumencka – dyrektywa SUP.
Od 01 stycznia 2024 roku weszły w życie przepisy ustawy wprowadzające w Polsce obowiązek pobierania opłaty konsumenckiej od kubków i pojemników jednorazowych zawierających tworzywa sztuczne.  > Dowiedz się więcej <

Tworzywo PCR – czym jest i jak powstaje?

W ostatnich latach znacznie wzrosła nasza świadomość ekologiczna, dlatego też staramy się robić jak najwięcej rzeczy w trosce o środowisko naturalne, by nie doszło do jego szybkiej degradacji. Aby ograniczyć produkcję szkodliwych dla niego materiałów i tym samym nie zatruwać naszej planety, stosujemy wiele różnych rozwiązań. Jednym z nich okazuje się tworzywo PCR, które daje drugie życie wielu zużytym już tworzywom sztucznym.

Czym jest tworzywo PCR?

Tworzywo PCR to, najprościej mówiąc, tworzywo sztuczne pochodzące z odzysku, czyli poddane procesowi recyklingu. Wytwarza się je z już zużytego plastiku, który na nic się nie przyda, a jako odpad, będzie szkodził środowisku. Można je wykorzystywać w wielu branżach, w tym w budownictwie, a także w przemyśle mechanicznym, do wytwarzania niektórych elementów maszyn czy urządzeń.

Skład, jaki ma tworzywo PCR, może być dość zróżnicowany, choć najczęściej co najmniej w 95 % stanowi ono odpady postkonsumenckie. W niektórych przypadkach natomiast okazuje się, że surowce wtórne to 100% danego tworzywa.

Dlaczego produkcja tworzywa PCR jest istotna?

Produkowanie tworzywa PCR jest istotne, ponieważ w znacznym stopniu zmniejsza ilość odpadów. Tym samym daje też szansę na wykorzystanie zużytych odpadów postkonsumenckich, czyli tych, które pochodzą z gospodarstw domowych (odpady tego rodzaju uznaje się obecnie za największe zagrożenie dla środowiska). To z kolei pozwala ograniczyć produkcję plastiku, ponieważ na nowo przywraca się funkcję użytkową temu już zużytemu. Tak zyskujemy pewność, że nasze odpady, z których powstało tworzywo PCR, nie trafią na dzikie wysypiska, do lasów ani do żadnych zbiorników wodnych. Warto przypomnieć sobie, że jeszcze do niedawna wszystkie nasze śmieci lądowały na wielkich wysypiskach, a niekiedy także trafiały do wody, gdzie w procesie powolnego rozkładu wydzielały szkodliwe toksyny, zanieczyszczając nasze środowisko.

Tworzywo PCR – zalety i wady

Trudno nie zauważyć szeregu zalet, jakie ma tworzywo PCR. Na pierwszym miejscu stoją oczywiście korzyści ekologiczne – kiedy przetwarzamy zużyte plastikowe opakowania, nie dochodzi do tak znacznej emisji CO2, jak w przypadku wytwarzania nowych opakowań i pozostawiania starych w stanie niezmienionym. Dzięki temu możemy zapobiec efektowi cieplarnianemu, któremu sprzyja zwiększona emisja CO2. Można je też wielokrotnie poddawać recyklingowi. Co ciekawe, opakowania przygotowane z tworzywa PCR odznaczają się naprawdę dużą trwałością, jednocześnie wykazując te same właściwości, co inne tworzywa sztuczne. Są więc odporne na uszkodzenia mechaniczne, zwłaszcza podczas transportu. Z kolei ich niewielka waga sprawia, że przewóz takich opakowań nie jest bardzo kosztowny.

Oczywiście, również to rozwiązanie, jak każde, ma swoje słabe strony. Głównym zarzutem pod adresem tworzyw PCR jest brak możliwości wykorzystywania ich na przykład do opakowań jednorazowych, mających kontakt z żywnością (dania na wynos, ale także warzywa, czy owoce). Dzieje się tak z powodu możliwych zanieczyszczeń, obecnych w tego rodzaju tworzywach oraz braku możliwości ich dostatecznego oczyszczenia. Mankamentem może być też konieczność uważnego dobierania granulatu pod konkretny cel, by powstające opakowanie mogło w stu procentach spełniać swoje zadanie.

Wymienione wady tworzywa recyklingowego wynikają jednak z małej popularności tego rozwiązania i istniejących błędów technologicznych. W przyszłości na pewno tworzywo PCR zostanie jeszcze udoskonalone, co pozwoli w dalszej perspektywie wyeliminować jego braki.

Odpady postkonsumenckie – co z nimi robić?

Wyrzucając puste plastikowe butelki, worki czy blistry, tworzymy odpady postkonsumenckie. Aby mogło z nich zostać wyprodukowane tworzywo PCR, po tym, jak trafią do właściwego kontenera, muszą być odebrane, a następnie przewiezione do specjalistycznych zakładów, w których czyści się je, po czym jeszcze raz poddaje selekcji. Po odpowiednim przygotowaniu wybrane elementy przewozi się do zakładów przetwórczych. Na miejscu poddaje się je właściwej obróbce, a potem regranulacji.

Powstający w ten sposób granulat mogą wykorzystywać firmy zajmujące się produkowaniem tworzywa PCR (najpierw wybierając taki, który pasuje im pod względem składu). Z odpadów postkonsumenckich mogą więc powstać opakowania, odpowiednie dla branży kosmetycznej, chemicznej (nadają się do przechowywania różnego rodzaju olejów, nawozów czy środków czystości) oraz branży papierniczej.

Bardzo możliwe, że wraz z upływem czasu, tworzywo PCR stanie się jeszcze popularniejsze, a po kolejnych poprawkach ostatecznie zrewolucjonizuje dotychczasowy rynek opakowań.

Udostępnij
Przypnij
Wrzuć
Sprawdź więcej
Opakowania wielokrotnego użytku. Czy na pewno zwalniają z opłaty SUP? W ostatnim czasie wielu producentów opakowań jednorazowych chcąc umożliwić swoim klientom uniknięcie obowiązku wprowadzenia opłat konsumenckich, przeprowadza dodatkowe badania swoich opakowań plastikowych i próbuje zmienić ich funkcję z jednorazowych na wielokrotnego użytku. Zwykle podstawą deklaracji na wielokrotność użycia jest tylko i wyłącznie badanie potwierdzające możliwość wykonania 125 cykli mycia opakowania w zmywarce.   W świetle obecnie obowiązujących przepisów, opisanych poniżej, takie badanie może okazać się nie wystarczające i narażać lokale gastronomiczne na kary administracyjne z powodu nie zastosowania się do przepisów SUP i wynikającego z nich obowiązku pobrania opłaty od klientów końcowych. Do obowiązków każdego przedsiębiorcy należy dostosowanie swojej działalności do obowiązków wynikających z obowiązującego prawa, dlatego w przypadku w uznania przez organ kontrolny, że przedstawione badania są niewystarczające aby  być zwolnionym z obowiązku pobierania opłaty SUP, nie będzie możliwości przeniesienia kary administracyjnej na dostawcę opakowań.
Otworzyliśmy nowy showroom! Zapraszamy do świeżo wyremontowanego showroomu! W nowo zaaranżowanej przestrzeni można wygodnie złożyć zamówienie i poczekać na jego odbiór. W międzyczasie można również zapoznać się z licznymi nowościami w naszym asortymencie, zarówno oglądając nowości na półkach jak i pełen asortyment online.
Opłata konsumencka – dyrektywa SUP Od 24 maja 2023 roku obowiązują  w Polsce znowelizowane przepisy ustawy o obowiązkach przedsiębiorców w zakresie gospodarowania niektórymi odpadami z tworzyw sztucznych oraz o opłacie produktowej i rozszerzonej odpowiedzialności podmiotów wprowadzających do obrotu m. in. opakowań jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych. Nowelizacja wynika z implementacji unijnej dyrektywy z 5 czerwca 2019 r., znanej jako dyrektywa SUP.
Popularne produkty
Przejdź do sklepu
Najnowsze posty
Opakowania wielokrotnego użytku. Czy na pewno zwalniają z opłaty SUP?
Otworzyliśmy nowy showroom!
Opłata konsumencka – dyrektywa SUP
Copyright 2024 - All Rights Reserved