Zapytania
0

0

Koszyk

Kategorie Produktów

Kontakt

Tworzywo PCR – czym jest i jak powstaje?

W ostatnich latach znacznie wzrosła nasza świadomość ekologiczna, dlatego też staramy się robić jak najwięcej rzeczy w trosce o środowisko naturalne, by nie doszło do jego szybkiej degradacji. Aby ograniczyć produkcję szkodliwych dla niego materiałów i tym samym nie zatruwać naszej planety, stosujemy wiele różnych rozwiązań. Jednym z nich okazuje się tworzywo PCR, które daje drugie życie wielu zużytym już tworzywom sztucznym.

Czym jest tworzywo PCR?

Tworzywo PCR to, najprościej mówiąc, tworzywo sztuczne pochodzące z odzysku, czyli poddane procesowi recyklingu. Wytwarza się je z już zużytego plastiku, który na nic się nie przyda, a jako odpad, będzie szkodził środowisku. Można je wykorzystywać w wielu branżach, w tym w budownictwie, a także w przemyśle mechanicznym, do wytwarzania niektórych elementów maszyn czy urządzeń. Skład, jaki ma tworzywo PCR, może być dość zróżnicowany, choć najczęściej co najmniej w 95 % stanowi ono odpady postkonsumenckie. W niektórych przypadkach natomiast okazuje się, że surowce wtórne to 100% danego tworzywa.

Dlaczego produkcja tworzywa PCR jest istotna?

Produkowanie tworzywa PCR jest istotne, ponieważ w znacznym stopniu zmniejsza ilość odpadów. Tym samym daje też szansę na wykorzystanie zużytych odpadów postkonsumenckich, czyli tych, które pochodzą z gospodarstw domowych (odpady tego rodzaju uznaje się obecnie za największe zagrożenie dla środowiska). To z kolei pozwala ograniczyć produkcję plastiku, ponieważ na nowo przywraca się funkcję użytkową temu już zużytemu. Tak zyskujemy pewność, że nasze odpady, z których powstało tworzywo PCR, nie trafią na dzikie wysypiska, do lasów ani do żadnych zbiorników wodnych. Warto przypomnieć sobie, że jeszcze do niedawna wszystkie nasze śmieci lądowały na wielkich wysypiskach, a niekiedy także trafiały do wody, gdzie w procesie powolnego rozkładu wydzielały szkodliwe toksyny, zanieczyszczając nasze środowisko.

Tworzywo PCR – zalety i wady

Trudno nie zauważyć szeregu zalet, jakie ma tworzywo PCR. Na pierwszym miejscu stoją oczywiście korzyści ekologiczne – kiedy przetwarzamy zużyte plastikowe opakowania, nie dochodzi do tak znacznej emisji CO2, jak w przypadku wytwarzania nowych opakowań i pozostawiania starych w stanie niezmienionym. Dzięki temu możemy zapobiec efektowi cieplarnianemu, któremu sprzyja zwiększona emisja CO2. Można je też wielokrotnie poddawać recyklingowi. Co ciekawe, opakowania przygotowane z tworzywa PCR odznaczają się naprawdę dużą trwałością, jednocześnie wykazując te same właściwości, co inne tworzywa sztuczne. Są więc odporne na uszkodzenia mechaniczne, zwłaszcza podczas transportu. Z kolei ich niewielka waga sprawia, że przewóz takich opakowań nie jest bardzo kosztowny. Oczywiście, również to rozwiązanie, jak każde, ma swoje słabe strony. Głównym zarzutem pod adresem tworzyw PCR jest brak możliwości wykorzystywania ich na przykład do opakowań jednorazowych, mających kontakt z żywnością (dania na wynos, ale także warzywa, czy owoce). Dzieje się tak z powodu możliwych zanieczyszczeń, obecnych w tego rodzaju tworzywach oraz braku możliwości ich dostatecznego oczyszczenia. Mankamentem może być też konieczność uważnego dobierania granulatu pod konkretny cel, by powstające opakowanie mogło w stu procentach spełniać swoje zadanie. Wymienione wady tworzywa recyklingowego wynikają jednak z małej popularności tego rozwiązania i istniejących błędów technologicznych. W przyszłości na pewno tworzywo PCR zostanie jeszcze udoskonalone, co pozwoli w dalszej perspektywie wyeliminować jego braki.

Odpady postkonsumenckie – co z nimi robić?

Wyrzucając puste plastikowe butelki, worki czy blistry, tworzymy odpady postkonsumenckie. Aby mogło z nich zostać wyprodukowane tworzywo PCR, po tym, jak trafią do właściwego kontenera, muszą być odebrane, a następnie przewiezione do specjalistycznych zakładów, w których czyści się je, po czym jeszcze raz poddaje selekcji. Po odpowiednim przygotowaniu wybrane elementy przewozi się do zakładów przetwórczych. Na miejscu poddaje się je właściwej obróbce, a potem regranulacji. Powstający w ten sposób granulat mogą wykorzystywać firmy zajmujące się produkowaniem tworzywa PCR (najpierw wybierając taki, który pasuje im pod względem składu). Z odpadów postkonsumenckich mogą więc powstać opakowania, odpowiednie dla branży kosmetycznej, chemicznej (nadają się do przechowywania różnego rodzaju olejów, nawozów czy środków czystości) oraz branży papierniczej. Bardzo możliwe, że wraz z upływem czasu, tworzywo PCR stanie się jeszcze popularniejsze, a po kolejnych poprawkach ostatecznie zrewolucjonizuje dotychczasowy rynek opakowań.
Udostępnij
Przypnij
Wrzuć
Sprawdź więcej
Produkcja opakowań kartonowych – jak przebiega? Jakie są etapy powstawania opakowań kartonowych? Czy jest to złożony proces? Czy produkcja opakowań kartonowych jest w pełni ekologiczna? Zapraszamy do zapoznania się z artykułem!
UniPack wyróżniony po raz kolejny tytułem Gazeli Biznesu!
Pulpa papierowa – do czego się ją wykorzystuje? Jak powstaje pulpa papierowa? Co wykonuje się z tego surowca? Czy naczynia z pulpy papierowej są trwałe? Czy warto wybierać produkty wykonane z pulpy papierowej ze względów ekologicznych?
Popularne produkty
Przejdź do sklepu
Najnowsze posty
Produkcja opakowań kartonowych – jak przebiega?
UniPack wyróżniony po raz kolejny tytułem Gazeli Biznesu!
Pulpa papierowa – do czego się ją wykorzystuje?
Copyright 2022 - All Rights Reserved