Zapytania
0

0

Koszyk

Kategorie Produktów

Kontakt

Upcykling, czyli drugie życie opakowań jednorazowych

Bez wątpienia przez ostatnie lata jako ludzkość zaczęliśmy dążyć do dwóch rzeczy – chcemy żyć zarówno ekonomicznie, jak i ekologicznie. Próbujemy żyć mądrzej, wydawać mniej, a równocześnie zacząć dbać o naszą planetę – zarówno o kurczące się zasoby naturalne, jak i o zmniejszenie liczby śmieci, które nieustannie produkujemy. Jednym z trendów, który doskonale wpisuje się zarówno w aspekt ekonomiczny, jak i ekologiczny, jest tak zwany upcykling. Przyjrzyjmy się bliżej temu ciekawemu zjawisku i sprawdźmy, w jaki sposób możemy nadać drugie, lepsze życie jednorazowym opakowaniom.

Co to jest upcykling?

Poprzez upcykling rozumiemy jedną z form wtórnego przetwarzania odpadów. Pod tym względem jest on podobny do recyklingu, różni się jednak pewną zasadniczą kwestią. W wyniku upcyklingu, wykorzystując surowce uznawane za odpady, otrzymujemy produkt o wyższej wartości niż materiały, których użyliśmy do jego wytworzenia. Tym samym zjawisko to polega na nadaniu nowego, lepszego życia niepotrzebnym przedmiotom. Najprostszym i najczęściej spotykanym przykładem upcyklingu są meble wykonane z drewnianych europalet. To jednak nie jedyne rozwiązanie, jakie umożliwia ten nurt eko. Nic nie stoi bowiem na przeszkodzie, by nowe życie zyskały również opakowania jednorazowe, które z pozoru miały posłużyć wyłącznie raz, a następnie zostać zutylizowane.

Jakie opakowania można wykorzystać ponownie?

Wbrew pozorom, to, jakie opakowania jednorazowe wykorzystamy do upcyklingu, zależy od nas samych - ogranicza nas wyłącznie nasza wyobraźnia. Do najpopularniejszych opakowań, którym nadawane jest drugie życie, z pewnością należą wszelkie butelki i słoiczki. Część osób próbuje także upcyklingować kubki do kawy, czy też pudełka po ciastkach. Niejednokrotnie metalowa puszka, w której pierwotnie przechowywane były ciasteczka, nagle staje się w naszym domu pojemnikiem na coś o wiele cenniejszego, tym samym zyskując na wartości. Podobnie rzecz tyczy się wszelkiej maści kartonów i kartoników, którym łatwo znaleźć w domowym lub biurowym zaciszu zupełnie nowe przeznaczenie, z korzyścią dla nas samych.

Pomysły na upcykling opakowań

Pomysłów na powtórne wykorzystanie opakowań w taki sposób, by zyskały na wartości, jest wiele. Przykładowo nic nie stoi na przeszkodzie, by butelka szklana - lub też butelka plastikowa - otrzymały nowe życie w postaci minimalistycznego, cieszącego oko wazonika. Pojemniczki do sosów lub miseczki na zupę, po odpowiednim wyczyszczeniu, mogą posłużyć albo jako pudełko na skarby dla dziecka, albo też jako dość oryginalna doniczka, którą można przystroić według własnego upodobania. Kartonowe opakowania mogą posłużyć przykładowo jako sortowniki w szafie, oddzielające np. bieliznę, skarpetki i krawaty od reszty garderoby. Wielu mężczyzn wykorzystuje małe słoiczki jako wygodne i przejrzyste pojemniki na gwoździe czy śrubki, dzięki czemu w przydomowym warsztacie panuje porządek, a wszystkie przybory są nie tylko widoczne gołym okiem, ale i dostępne na wyciągnięcie ręki. Nierzadko ze zużytego plastiku lub makulatury wykonuje się materiał dekoracyjne, a nawet lampy. Co więcej - potłuczone, szklane butelki o różnych kolorach i pojemności pozwalają na wykonanie w domowym zaciszy efektownego witrażu, wykorzystującego barwne fragmenty szkła. W wielu przypadkach nasze jedyne ograniczenie stanowi liczba oraz rodzaj opakowań, jakie posiadamy. Warto jednak mieć świadomość tego, że z większości pudełek można wytworzyć nie tylko skrzynki na drobne akcesoria, ale także szkatułki, czy też ogrodowe lub balkonowe kwietniki.

Dlaczego warto ponownie wykorzystywać opakowania jednorazowe?

Podstawowym atutem upcyklingu jest niewielki – a w większości przypadków zerowy – wkład finansowy, jakiego potrzebujemy, by wytworzyć przysłowiowe coś z niczego. Wykorzystując wytworzone przez nas lub naszą firmę odpady, możemy zmniejszyć liczbę śmieci w przyrodzie, nadając wybranym produktom zupełnie nowe zastosowanie. Co więcej, opakowania jednorazowe wykorzystane po raz kolejny nierzadko generują oszczędności. Zamiast kupować dany produkt, możemy go własnymi silami wykonać z dostępnych materiałów, oszczędzając tym samym pieniądze, które wydalibyśmy na porównywalne, wytworzone przez kogoś rozwiązanie. Dodatkowym atutem upcyklingu jest możliwość sprzedawania wytworzonych przez nas, unikatowych produktów z odzysku, co może poprawić kondycję finansową naszego domowego budżetu. Nie wspominając o tym, ile przyjemności i satysfakcji może dać praca nad tego typu rękodziełem, a następnie oglądanie efektów swoich dokonań.  
Udostępnij
Przypnij
Wrzuć
Sprawdź więcej
Opakowania rPET – czym się charakteryzują? Jak powstają i czym są opakowania rPET? Dlaczego powinny zyskiwać na popularności i z jakiego powodu warto je wybierać podczas zakupów?
Jak segregować opakowania do cateringu? Czy opakowania do cateringu można wyrzucać w całości do jednego pojemnika na odpady? Jak powinno się je prawidłowo segregować?
Tworzywa HDPE i LDPE - czym są i czym się różnią? Jakie przedmioty codziennego użytku wykonuje się z tworzyw HDPE i LDPE? Czym właściwie są te tworzywa i jakie są podstawowe różnice pomiędzy nimi?
Popularne produkty
Przejdź do sklepu
Najnowsze posty
Opakowania rPET – czym się charakteryzują?
Jak segregować opakowania do cateringu?
Tworzywa HDPE i LDPE - czym są i czym się różnią?
Copyright 2021 - All Rights Reserved