Zapytania
0

0

Koszyk

Kategorie Produktów

Kontakt

Opłata konsumencka – dyrektywa SUP.
Od 01 stycznia 2024 roku weszły w życie przepisy ustawy wprowadzające w Polsce obowiązek pobierania opłaty konsumenckiej od kubków i pojemników jednorazowych zawierających tworzywa sztuczne.  > Dowiedz się więcej <

Upcykling, czyli drugie życie opakowań jednorazowych

Bez wątpienia przez ostatnie lata jako ludzkość zaczęliśmy dążyć do dwóch rzeczy – chcemy żyć zarówno ekonomicznie, jak i ekologicznie. Próbujemy żyć mądrzej, wydawać mniej, a równocześnie zacząć dbać o naszą planetę – zarówno o kurczące się zasoby naturalne, jak i o zmniejszenie liczby śmieci, które nieustannie produkujemy. Jednym z trendów, który doskonale wpisuje się zarówno w aspekt ekonomiczny, jak i ekologiczny, jest tak zwany upcykling. Przyjrzyjmy się bliżej temu ciekawemu zjawisku i sprawdźmy, w jaki sposób możemy nadać drugie, lepsze życie jednorazowym opakowaniom.

Co to jest upcykling?

Poprzez upcykling rozumiemy jedną z form wtórnego przetwarzania odpadów. Pod tym względem jest on podobny do recyklingu, różni się jednak pewną zasadniczą kwestią. W wyniku upcyklingu, wykorzystując surowce uznawane za odpady, otrzymujemy produkt o wyższej wartości niż materiały, których użyliśmy do jego wytworzenia. Tym samym zjawisko to polega na nadaniu nowego, lepszego życia niepotrzebnym przedmiotom. Najprostszym i najczęściej spotykanym przykładem upcyklingu są meble wykonane z drewnianych europalet. To jednak nie jedyne rozwiązanie, jakie umożliwia ten nurt eko. Nic nie stoi bowiem na przeszkodzie, by nowe życie zyskały również opakowania jednorazowe, które z pozoru miały posłużyć wyłącznie raz, a następnie zostać zutylizowane.

Jakie opakowania można wykorzystać ponownie?

Wbrew pozorom, to, jakie opakowania jednorazowe wykorzystamy do upcyklingu, zależy od nas samych – ogranicza nas wyłącznie nasza wyobraźnia. Do najpopularniejszych opakowań, którym nadawane jest drugie życie, z pewnością należą wszelkie butelki i słoiczki. Część osób próbuje także upcyklingować kubki do kawy, czy też pudełka po ciastkach. Niejednokrotnie metalowa puszka, w której pierwotnie przechowywane były ciasteczka, nagle staje się w naszym domu pojemnikiem na coś o wiele cenniejszego, tym samym zyskując na wartości. Podobnie rzecz tyczy się wszelkiej maści kartonów i kartoników, którym łatwo znaleźć w domowym lub biurowym zaciszu zupełnie nowe przeznaczenie, z korzyścią dla nas samych.

Pomysły na upcykling opakowań

Pomysłów na powtórne wykorzystanie opakowań w taki sposób, by zyskały na wartości, jest wiele. Przykładowo nic nie stoi na przeszkodzie, by butelka szklana – lub też butelka plastikowa – otrzymały nowe życie w postaci minimalistycznego, cieszącego oko wazonika. Pojemniczki do sosów lub miseczki na zupę, po odpowiednim wyczyszczeniu, mogą posłużyć albo jako pudełko na skarby dla dziecka, albo też jako dość oryginalna doniczka, którą można przystroić według własnego upodobania. Kartonowe opakowania mogą posłużyć przykładowo jako sortowniki w szafie, oddzielające np. bieliznę, skarpetki i krawaty od reszty garderoby. Wielu mężczyzn wykorzystuje małe słoiczki jako wygodne i przejrzyste pojemniki na gwoździe czy śrubki, dzięki czemu w przydomowym warsztacie panuje porządek, a wszystkie przybory są nie tylko widoczne gołym okiem, ale i dostępne na wyciągnięcie ręki.

Nierzadko ze zużytego plastiku lub makulatury wykonuje się materiał dekoracyjne, a nawet lampy. Co więcej – potłuczone, szklane butelki o różnych kolorach i pojemności pozwalają na wykonanie w domowym zaciszy efektownego witrażu, wykorzystującego barwne fragmenty szkła. W wielu przypadkach nasze jedyne ograniczenie stanowi liczba oraz rodzaj opakowań, jakie posiadamy. Warto jednak mieć świadomość tego, że z większości pudełek można wytworzyć nie tylko skrzynki na drobne akcesoria, ale także szkatułki, czy też ogrodowe lub balkonowe kwietniki.

Dlaczego warto ponownie wykorzystywać opakowania jednorazowe?

Podstawowym atutem upcyklingu jest niewielki – a w większości przypadków zerowy – wkład finansowy, jakiego potrzebujemy, by wytworzyć przysłowiowe coś z niczego. Wykorzystując wytworzone przez nas lub naszą firmę odpady, możemy zmniejszyć liczbę śmieci w przyrodzie, nadając wybranym produktom zupełnie nowe zastosowanie. Co więcej, opakowania jednorazowe wykorzystane po raz kolejny nierzadko generują oszczędności. Zamiast kupować dany produkt, możemy go własnymi silami wykonać z dostępnych materiałów, oszczędzając tym samym pieniądze, które wydalibyśmy na porównywalne, wytworzone przez kogoś rozwiązanie. Dodatkowym atutem upcyklingu jest możliwość sprzedawania wytworzonych przez nas, unikatowych produktów z odzysku, co może poprawić kondycję finansową naszego domowego budżetu. Nie wspominając o tym, ile przyjemności i satysfakcji może dać praca nad tego typu rękodziełem, a następnie oglądanie efektów swoich dokonań.

 

Udostępnij
Przypnij
Wrzuć
Sprawdź więcej
Opakowania wielokrotnego użytku. Czy na pewno zwalniają z opłaty SUP? W ostatnim czasie wielu producentów opakowań jednorazowych chcąc umożliwić swoim klientom uniknięcie obowiązku wprowadzenia opłat konsumenckich, przeprowadza dodatkowe badania swoich opakowań plastikowych i próbuje zmienić ich funkcję z jednorazowych na wielokrotnego użytku. Zwykle podstawą deklaracji na wielokrotność użycia jest tylko i wyłącznie badanie potwierdzające możliwość wykonania 125 cykli mycia opakowania w zmywarce.   W świetle obecnie obowiązujących przepisów, opisanych poniżej, takie badanie może okazać się nie wystarczające i narażać lokale gastronomiczne na kary administracyjne z powodu nie zastosowania się do przepisów SUP i wynikającego z nich obowiązku pobrania opłaty od klientów końcowych. Do obowiązków każdego przedsiębiorcy należy dostosowanie swojej działalności do obowiązków wynikających z obowiązującego prawa, dlatego w przypadku w uznania przez organ kontrolny, że przedstawione badania są niewystarczające aby  być zwolnionym z obowiązku pobierania opłaty SUP, nie będzie możliwości przeniesienia kary administracyjnej na dostawcę opakowań.
Otworzyliśmy nowy showroom! Zapraszamy do świeżo wyremontowanego showroomu! W nowo zaaranżowanej przestrzeni można wygodnie złożyć zamówienie i poczekać na jego odbiór. W międzyczasie można również zapoznać się z licznymi nowościami w naszym asortymencie, zarówno oglądając nowości na półkach jak i pełen asortyment online.
Opłata konsumencka – dyrektywa SUP Od 24 maja 2023 roku obowiązują  w Polsce znowelizowane przepisy ustawy o obowiązkach przedsiębiorców w zakresie gospodarowania niektórymi odpadami z tworzyw sztucznych oraz o opłacie produktowej i rozszerzonej odpowiedzialności podmiotów wprowadzających do obrotu m. in. opakowań jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych. Nowelizacja wynika z implementacji unijnej dyrektywy z 5 czerwca 2019 r., znanej jako dyrektywa SUP.
Popularne produkty
Przejdź do sklepu
Najnowsze posty
Opakowania wielokrotnego użytku. Czy na pewno zwalniają z opłaty SUP?
Otworzyliśmy nowy showroom!
Opłata konsumencka – dyrektywa SUP
Copyright 2024 - All Rights Reserved