Zapytania
0

0

Koszyk

Kategorie Produktów

Kontakt

Opłata konsumencka – dyrektywa SUP.
Od 01 stycznia 2024 roku weszły w życie przepisy ustawy wprowadzające w Polsce obowiązek pobierania opłaty konsumenckiej od kubków i pojemników jednorazowych zawierających tworzywa sztuczne.  > Dowiedz się więcej <

Dokument DPR – czym jest i jakie są jego rodzaje?

Będąc posiadaczem odpadów opakowaniowych – bez względu na to, czy je wytwarzamy samodzielnie, czy kupujemy od firm trzecich – należy spełnić szereg obowiązków. Jednym z nich jest dopełnienie formalności, związanych z odzyskiem opakowań. Wśród obowiązków takiego przedsiębiorstwa znaleźć można między innymi te związane z dokumentami DPR. Nie wszyscy mają jednak świadomość, co to za dokumenty oraz w jaki sposób wejść w ich posiadanie – przyjrzyjmy się zatem bliżej tej tematyce.

Co to jest dokument DPR?

Skrót DPR oznacza nic innego, jak dokumenty potwierdzające recykling odpadów opakowaniowych. Jest to dokument, który potwierdza nie tylko wagę odpadów, które zostały przez nas przekazane w celu poddania ich recyklingowi, ale także zawiera informację o sposobie, w jaki zostaną one przetworzone. Dokument ten służy do potwierdzenia samodzielnego wykonania obowiązków, jakie wynikają z dysponowania odpadami opakowaniowymi przez przedsiębiorstwo.

Dokumenty potwierdzające recykling mają ściśle określony wzór, który wynika z Rozporządzenia Ministra Środowiska z dnia 11 września 2018 r. w sprawie wzorów dokumentów DPO i DPR. Dostępne są trzy odrębne egzemplarze, oznaczone symbolami literowymi A, B oraz C. Egzemplarz oznaczony symbolem A przeznaczony jest dla przedsiębiorcy lub organizacji odzysku, przekazujących odpady do recyklingu lub odzysku. Egzemplarz oznaczony symbolem literowym B trafia do prowadzącego odzysk, z kolei egzemplarz C powinien trafić bezpośrednio do wojewódzkiego inspektora ochrony środowiska.

Dokumenty potwierdzające recykling – jakie rodzaje?

Istnieją dwa typy dokumentów, które potwierdzają recykling. Pierwszy z nich to DPR – przez ten skrót rozumiemy dokument potwierdzający recykling odpadów opakowaniowych. Powinien on zawierać między innymi masę tych odpadów oraz sposób, w jaki zostały poddane recyklingowi. Osobnym dokumentem jest natomiast EDPR – dokument, który potwierdza eksport lub wewnątrzwspólnotową (czyli mającą miejsce na terenie Unii Europejskiej) dostawę odpadów opakowaniowych właśnie po to, by poddać je recyklingowi. Także ten dokument powinien zawierać informacje na temat masy odpadów recyklingowych.

Osobną kwestię stanowią dwa dodatkowe dokumenty – DPO i EDPO. W przypadku DPO mamy do czynienia z dokumentami potwierdzającymi inny proces odzysku odpadów, niż recykling. EDPO – analogicznie – odnosi się do sytuacji, w której poprzez eksport lub wewnątrzwspólnotową dostawę odpadów opakowaniowych mamy do czynienia z innym procesem odzysku odpadów, niż poddawanie ich recyklingowi.

Wniosek o potwierdzenie recyklingu – procedura złożenia

Istotną kwestię stanowi sposób, w jaki można uzyskać wspomnianą dokumentację.

Dokument DPR oraz DPO wystawiane są przez przedsiębiorcę prowadzącego recykling lub inny proces odzysku, na wniosek przedsiębiorstwa, które wprowadza produkty w opakowaniach lub na wniosek organizacji odzysku opakowań. Co ważne – wniosek o potwierdzenie recyklingu powinien być złożony w terminie do 30 dni od chwili przekazania odpadów na rzecz takiej organizacji. W dalszej kolejności dokument DPR wystawiany jest w trzech egzemplarzach, a termin jego wystawienia nie może przekroczyć 7 dni od daty wpłynięcia wniosku o potwierdzenie recyklingu.

Dokument potwierdzający odrębnie odzysk i odrębnie recykling wystawiany jest w jednym z trzech trybów. Może powstawać każdorazowo przy przyjmowaniu odpadów do odzysku lub recyklingu. Innym wariantem jest wystawianie dokumentu zbiorczo dla danego rodzaju odpadu za dany miesiąc w danym roku sprawozdawczym – w terminie 7 dni od ostatniego dnia danego miesiąca. Trzecia opcja to dokument DPR wystawiany zbiorczo dla danego rodzaju odpadu za poszczególne kwartały w danym roku sprawozdawczym. W tym przypadku terminem nieprzekraczalnym jest 30 dni od ostatniego dnia danego kwartału.

Jakie korzyści z wnioskowania o dokumenty DPR?

Dokumenty potwierdzające recykling mogą być sprzedane jednej z organizacji odzysku opakowań, które skupują takie dokumenty w celu zrealizowania wspomnianego recyklingu. Wartość tych dokumentów uzależniona jest od tego, jaki rodzaj odpadów poddawany jest recyklingowi oraz w jaki sposób będzie przebiegać proces ich przetwarzania. Ceny mogą się wahać od kilkudziesięciu do nawet kilkuset złotych za tonę takiego materiału poddanego recyklingowi. Do najkorzystniejszych finansowo zaliczyć należy między innymi potwierdzenia recyklingu drewna i papieru oraz tektury, które pochodzą z gospodarstw domowych. Oznacza to, że posiadając dokument DPR można osiągnąć korzyść finansową.

 

Ponadto zgodnie z ustawą o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi, to właśnie na podstawie dokumentów DPR lub DPO określa się masę odpadów opakowaniowych poddanych recyklingowi, lub innemu niż recykling procesowi odzysku. Dane te potrzebne są do tego, by prawidłowo wyliczyć opłatę produktową, zwaną potocznie opłatą odpadową.

Udostępnij
Przypnij
Wrzuć
Sprawdź więcej
Opakowania wielokrotnego użytku. Czy na pewno zwalniają z opłaty SUP? W ostatnim czasie wielu producentów opakowań jednorazowych chcąc umożliwić swoim klientom uniknięcie obowiązku wprowadzenia opłat konsumenckich, przeprowadza dodatkowe badania swoich opakowań plastikowych i próbuje zmienić ich funkcję z jednorazowych na wielokrotnego użytku. Zwykle podstawą deklaracji na wielokrotność użycia jest tylko i wyłącznie badanie potwierdzające możliwość wykonania 125 cykli mycia opakowania w zmywarce.   W świetle obecnie obowiązujących przepisów, opisanych poniżej, takie badanie może okazać się nie wystarczające i narażać lokale gastronomiczne na kary administracyjne z powodu nie zastosowania się do przepisów SUP i wynikającego z nich obowiązku pobrania opłaty od klientów końcowych. Do obowiązków każdego przedsiębiorcy należy dostosowanie swojej działalności do obowiązków wynikających z obowiązującego prawa, dlatego w przypadku w uznania przez organ kontrolny, że przedstawione badania są niewystarczające aby  być zwolnionym z obowiązku pobierania opłaty SUP, nie będzie możliwości przeniesienia kary administracyjnej na dostawcę opakowań.
Otworzyliśmy nowy showroom! Zapraszamy do świeżo wyremontowanego showroomu! W nowo zaaranżowanej przestrzeni można wygodnie złożyć zamówienie i poczekać na jego odbiór. W międzyczasie można również zapoznać się z licznymi nowościami w naszym asortymencie, zarówno oglądając nowości na półkach jak i pełen asortyment online.
Opłata konsumencka – dyrektywa SUP Od 24 maja 2023 roku obowiązują  w Polsce znowelizowane przepisy ustawy o obowiązkach przedsiębiorców w zakresie gospodarowania niektórymi odpadami z tworzyw sztucznych oraz o opłacie produktowej i rozszerzonej odpowiedzialności podmiotów wprowadzających do obrotu m. in. opakowań jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych. Nowelizacja wynika z implementacji unijnej dyrektywy z 5 czerwca 2019 r., znanej jako dyrektywa SUP.
Popularne produkty
Przejdź do sklepu
Najnowsze posty
Opakowania wielokrotnego użytku. Czy na pewno zwalniają z opłaty SUP?
Otworzyliśmy nowy showroom!
Opłata konsumencka – dyrektywa SUP
Copyright 2024 - All Rights Reserved