Zapytania
0

0

Koszyk

Kategorie Produktów

Kontakt

Opłata konsumencka – dyrektywa SUP.
Od 01 stycznia 2024 roku weszły w życie przepisy ustawy wprowadzające w Polsce obowiązek pobierania opłaty konsumenckiej od kubków i pojemników jednorazowych zawierających tworzywa sztuczne.  > Dowiedz się więcej <

Etykiety na jedzenie - w jaki sposób oznaczać żywność?

Sprzedając jedzenie na wynos, warto nie tylko zadbać o właściwe opakowania, w jakich transportowane będzie gotowe danie, ale także o odpowiednie etykiety na jedzenie. Choć określenie to może brzmieć tajemniczo, prawda jest taka, że mamy z nimi do czynienia każdego dnia, kiedy odwiedzamy dowolny sklep z żywnością. Etykiety i naklejki na jedzenie stały się nieodłączną częścią naszego życia, warto więc zatem zadbać o to, by i w naszym biznesie znajdowały się na porządku dziennym.

Etykiety i naklejki na jedzenie – jak można oznaczać żywność?

Co takiego kryje się pod etykietami na jedzenie? Na co powinniśmy zwracać uwagę, wybierając ich format, kształt czy treść? Wbrew pozorom, ten niewielki detal, jakim są etykiety i naklejki na opakowania, może mieć istotne znaczenie dla rozwoju i reklamy naszej firmy cateringowej lub lokalu gastronomicznego, który prowadzimy. Przyjrzyjmy się zatem bliżej, dlaczego warto używać dodatkowych oznaczeń oraz gdzie można się w nie zaopatrzyć.

Etykiety i naklejki, umieszczane na opakowaniach lub bezpośrednio na produkcie, przede wszystkim mają wartość informacyjną. Za ich pomocą możemy zaznaczyć, że jest to produkt hand made, bądź że dane jedzenie zostało świeżo zrobione. Niejednokrotnie naklejki podkreślają także, że jest to produkt bio, bądź że opakowanie wykonano z materiałów ekologicznych.

Naklejki i etykiety można umieszczać na opakowaniu, prezentując dodatkowe informacje o jego zawartości. W ten sposób zaznacza się między innymi produkty bezglutenowe, aby łatwiej można je dostrzec w ofercie lokalu. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, by umieszczać je bezpośrednio na produkcie – przykładowo jako zdrowy wybór (healthy choice) można oznaczyć każdy owoc w naszej ofercie. Bez względu na miejsce docelowe, warto zadbać o to, by naklejka wyróżniała się na tle obszaru, na którym się znajduje. Jeśli będzie bowiem zlewać się kolorystycznie z tłem, nie będzie w ogóle dostrzegalna – a takie jest jej podstawowe zadanie.

Naklejki na jedzenie – dlaczego warto ich używać?

Choć część osób zastanawia się, czy naklejanie dodatkowych etykiet na opakowaniach lub produktach ma sens, okazuje się, że to właśnie one nierzadko przyciągają wzrok. Ich oddziaływanie na klienta możemy łatwo sprawdzić na sobie samym, wybierając się do dowolnego sklepu lub lokalu gastronomicznego. Z łatwością przekonamy się, że to etykiety zwracają naszą uwagę, zwłaszcza gdy wyróżniają się na tle opakowania bądź samego produktu.

Co więcej, naklejki i etykiety mogą także pozytywnie wpływać na wizerunek naszej firmy. To właśnie za ich pomocą informujemy potencjalnych klientów o naszym podejściu do ochrony środowiska, na przykład zaznaczając wprost, że używamy tylko papierowych słomek lub korzystamy wyłącznie z opakowań biodegradowalnych. Etykiety mogą także posłużyć za banderolę, która potwierdza, że dane pożywienie jest szczelnie zapakowane, a pudełko nie było wcześniej otwierane, ponieważ groziłoby to zerwaniem naklejonej etykiety.

Etykiety na jedzenie – gotowe czy na zamówienie?

Decydując się na zakup etykiet na jedzenie, wiele osób staje przed dylematem – postawić na uniwersalne naklejki, czy może stworzyć własne, niepowtarzalne wzory. Nie ma w tym przypadku jednej, prawidłowej odpowiedzi. Uniwersalne etykiety i naklejki mogą zazwyczaj w zupełności wystarczyć – przekazują wymagane informacje dla klienta, więc w pełni spełniają swoją funkcję.

Z drugiej jednak strony, naklejki na zamówienie mogą zostać spersonalizowane o logotyp naszej firmy, bądź też zawierać napisy wykonane charakterystyczną dla naszej działalności czcionką, co może pozytywnie wpływać na rozpoznawalność naszej marki. Rozwiązanie to jednak może okazać się przydatne na dalszym etapie działalności – na start z pewnością wystarczą standardowe, dostępne w sprzedaży etykiety i naklejki na opakowania.

Gdzie kupić etykiety na jedzenie?

Po podjęciu decyzji o tym, jakie etykiety i naklejki na jedzenie są nam potrzebne, pozostaje kwestia dokonania ich zakupu. Część osób decyduje się na wędrówkę po sklepach, niekiedy w celu dopytania sprzedawców o źródło pochodzenia ich etykiet. Wystarczy jednak skorzystać z bogatej oferty, jaką prezentują hurtownie z opakowaniami na wynos. Zwłaszcza godne uwagi są w tym przypadku hurtownie online, ponieważ dostępne w nich etykiety możemy obejrzeć i zamówić bez potrzeby wychodzenia z domu.

Dzięki skorzystaniu z dostępnych w hurtowniach z opakowaniami etykiet możliwe jest sprawne skompletowanie potrzebnego zestawu. Dzięki temu zaoszczędzony czas można spożytkować między innymi na oklejenie znajdujących się w naszej ofercie produktów spożywczych oraz gotowych dań w opakowaniach na wynos.

Udostępnij
Przypnij
Wrzuć
Sprawdź więcej
Opakowania wielokrotnego użytku. Czy na pewno zwalniają z opłaty SUP? W ostatnim czasie wielu producentów opakowań jednorazowych chcąc umożliwić swoim klientom uniknięcie obowiązku wprowadzenia opłat konsumenckich, przeprowadza dodatkowe badania swoich opakowań plastikowych i próbuje zmienić ich funkcję z jednorazowych na wielokrotnego użytku. Zwykle podstawą deklaracji na wielokrotność użycia jest tylko i wyłącznie badanie potwierdzające możliwość wykonania 125 cykli mycia opakowania w zmywarce.   W świetle obecnie obowiązujących przepisów, opisanych poniżej, takie badanie może okazać się nie wystarczające i narażać lokale gastronomiczne na kary administracyjne z powodu nie zastosowania się do przepisów SUP i wynikającego z nich obowiązku pobrania opłaty od klientów końcowych. Do obowiązków każdego przedsiębiorcy należy dostosowanie swojej działalności do obowiązków wynikających z obowiązującego prawa, dlatego w przypadku w uznania przez organ kontrolny, że przedstawione badania są niewystarczające aby  być zwolnionym z obowiązku pobierania opłaty SUP, nie będzie możliwości przeniesienia kary administracyjnej na dostawcę opakowań.
Otworzyliśmy nowy showroom! Zapraszamy do świeżo wyremontowanego showroomu! W nowo zaaranżowanej przestrzeni można wygodnie złożyć zamówienie i poczekać na jego odbiór. W międzyczasie można również zapoznać się z licznymi nowościami w naszym asortymencie, zarówno oglądając nowości na półkach jak i pełen asortyment online.
Opłata konsumencka – dyrektywa SUP Od 24 maja 2023 roku obowiązują  w Polsce znowelizowane przepisy ustawy o obowiązkach przedsiębiorców w zakresie gospodarowania niektórymi odpadami z tworzyw sztucznych oraz o opłacie produktowej i rozszerzonej odpowiedzialności podmiotów wprowadzających do obrotu m. in. opakowań jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych. Nowelizacja wynika z implementacji unijnej dyrektywy z 5 czerwca 2019 r., znanej jako dyrektywa SUP.
Popularne produkty
Przejdź do sklepu
Najnowsze posty
Opakowania wielokrotnego użytku. Czy na pewno zwalniają z opłaty SUP?
Otworzyliśmy nowy showroom!
Opłata konsumencka – dyrektywa SUP
Copyright 2024 - All Rights Reserved