Zapytania
0

0

Koszyk

Kategorie Produktów

Kontakt

Opłata konsumencka – dyrektywa SUP.
Od 01 stycznia 2024 roku weszły w życie przepisy ustawy wprowadzające w Polsce obowiązek pobierania opłaty konsumenckiej od kubków i pojemników jednorazowych zawierających tworzywa sztuczne.  > Dowiedz się więcej <

Zgrzewanie opakowań, czyli jak skutecznie zabezpieczyć żywność

[vc_row][vc_column][vc_column_text]W branży gastronomicznej, jednym z większych wyzwań jest zabezpieczenie żywności przed wieloma różnymi zagrożeniami – zabrudzeniem, utratą walorów smakowych czy utratą temperatury. Skutecznym sposobem na wyeliminowanie tych problemów jest zgrzewanie opakowań. Na czym polega ten proces? I kiedy znajduje on zastosowanie?[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vcex_heading text=”Na czym polega zgrzewanie opakowań i kiedy warto je zastosować?
” tag=”h2″][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text]Ogólna zasada działania w przypadku zgrzewania opakowań jest stosunkowo prosta. Pod wpływem temperatury i nacisku, cząsteczki górnej i dolnej warstwy opakowania przeplatają się ze sobą, dając szczelne i stosunkowo trwałe łącznie, bez konieczności używania dodatkowych elementów spajających.

Ze względu na specyfikę procesu, do zgrzewania można wykorzystać te materiały, które wykazują właściwości termoplastyczne. Do tej grupy zaliczamy przede wszystkim tworzywa sztuczne. W zgrzewaniu, egzamin najlepiej zdają zatem opakowania plastikowe, jednak nie jest jedyna opcja. Coraz częściej, do termicznego łączenia nadają się również produkty wykonane z termoplastycznych materiałów, takich jak np. papier. Aby było to możliwe pokrywa się je warstwą tworzywa reagującego na temperaturę. Tym sposobem możliwe jest skuteczne zgrzewanie opakowań papierowych.

Istnieje wiele biznesów gastronomicznych, które nie wyobrażają sobie funkcjonowania bez zgrzewania opakowań. To rozwiązanie stosowane na szeroką skalę m.in. w:

  • różnego rodzaju lokalach serwujących dania na wynos lub oferujących usługę dowozu;
  • firmach cateringowych, szczególnie tych obsługujących imprezy w obiektach, w których brakuje miejsca do przygotowywania posiłków. Opakowania do zgrzewu bardzo często wykorzystuje się też jako pojemniki do diety pudełkowej;
  • sklepach, sprzedających wyroby garmażeryjne.

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vcex_heading text=”Co jest niezbędne do zgrzewania opakowań?
” tag=”h2″][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text]Proces zgrzewania w gastronomii wymaga trzech elementów – folii do zgrzewu, opakowania dostosowanego do tej technologii oraz specjalnej maszyny, który wykona zasadniczą pracę, czyli połączy oba te elementy.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vcex_heading text=”Przede wszystkim – zgrzewarka do opakowań foliowych
” tag=”h3″][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text]Zgrzewarka do opakowań to element kluczowy w całym procesie. Jej wybór uzależniony może być od wielkości, stosowanej technologii zgrzewu czy specyfiki łączonych materiałów.

Istnieje kilka metod zgrzewania opakowań:

  • zgrzewanie za pomocą rozgrzanej taśmy lub drutu, stosowaną przede wszystkim do folii polimerowych,
  • zgrzewanie kontaktowe – które należy do najstarszych i najbardziej znanych metod. W tym przypadku spinę tworzy nagrzana listwa, która dodatkowo ściska łączony materiał,
  • zgrzewanie za pomocą za pomocą ruchomego klina grzejnego, który przesuwa się po zgrzewanym materiale,
  • technika zgrzewania impulsowego – przeznaczona do łączenia folii PE, PP oraz PS, gdzie listwy zgrzewające zaprojektowane są w taki sposób, by mogły na przemienne szybko nagrzewać się i ochładzać,
  • nowoczesne zgrzewanie ultradźwiękowe – stosowane do materiałów takich jak poliwęglan czy tworzywa styrenowe. W tym przypadku, do łączenia wykorzystuje się drgania, które powodują ciepło i łączy warstwy opakowania.
  • zgrzewanie pojemnościowe – stosowane w przypadku folii PVC. Metoda ta wykorzystuje zmienne pole elektryczne, które nagrzewa materiał.

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vcex_heading text=”#E-8_V3lzb2tpZWolMjBqYWtvJUM1JTlCY2klMjAlM0NhJTIwaHJlZiUzRCUyMmh0dHBzJTNBJTJGJTJGdW5pcGFjay5wbCUyRnNrbGVwJTJGZm9saWEtc3Bvenl3Y3phJTJGZG8temdyemV3YW5pYSUyRiUyMiUzRWZvbGlhJTIwZG8lMjB6Z3J6ZXd1JTNDJTJGYSUzRSUwQQ==” tag=”h3″][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text]W technologii zgrzewania, folia do zgrzewania odgrywa ogromną rolę. To od niej zależy nie tylko szczelność opakowania, ale również estetyczne zaprezentowanie żywności. Najpopularniejsze są folie uniwersalne, pasujące do większości maszyn zgrzewających. Każdy producent tego typu urządzeń może jednak dostarczać folie dedykowane.

W zależności od rodzaju, folia do zgrzewania może wykazywać właściwości ułatwiające otwieranie (peel-off) bądź ograniczające parowanie zawartości (anti-fog). Na co zwrócić uwagę wybierając folię do zgrzewu? Znaczenie ma materiał wykonania, grubość, przeznaczenie (np. czy nadają się do pakowania MAP, pakowania próżniowego), przejrzystość oraz praktyczność użytkowania.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vcex_heading text=”#E-8_JTNDYSUyMGhyZWYlM0QlMjJodHRwcyUzQSUyRiUyRnVuaXBhY2sucGwlMkZza2xlcCUyRm9wYWtvd2FuaWEtZG8temdyemV3dSUyRiUyMiUzRU9wYWtvd2FuaWElMjBkbyUyMHpncnpld3UlM0MlMkZhJTNFJTBB” tag=”h3″][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text]Jeśli chodzi o opakowania do zgrzewu wybór jest bardzo szeroki. Producenci dostarczają je w różnych wariantach, jeśli chodzi o kształt, wielkość czy materiał wykonania.

Najpopularniejsze są pojemniki do zgrzewu wykonane z polipropylenu czyli tzw. PP. Jest to materiał, który wykazuje bardzo dobre właściwości termoplastyczne, a zatem idealnie nadaje się do zgrzewu. Jednocześnie, tworzywo to jeden z bezpieczniejszych plastików, które można recyklingować.

Alternatywą do opakowań z plastiku PP mogą być wykonane z papieru czy pulpy roślinnej, pojemniki ekologiczne przeznaczone do zgrzewu. Są one pokrywane cienką warstwą poliestru (PE), który zabezpiecza przed przesiąkaniem i ułatwia zgrzewanie.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vcex_heading text=”Zalety stosowania zgrzewania opakowań
” tag=”h2″][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text]Korzyści wynikających ze zgrzewania opakowań jest wiele. Przede wszystkim technologia ta bardzo dobrze zabezpiecza, szczególnie płynne posiłki przed rozlaniem i przesiąkaniem. Ma to ogromne znaczenie, szczególnie w przypadku dań serwowanych na wynos – zgrzewane opakowanie transportuje się po prostu łatwiej i wygodniej. Zabezpieczone folią pojemniki chronią też przed zanieczyszczeniem i zmieszaniem się posiłków.

Szczelne zamknięcie sprawia, że dania dłużej zachowują temperaturę, smak i wartości odżywcze. Co więcej, ten sposób pakowania gwarantuje nawet pięciokrotnie dłuższy czas przechowywania.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

Udostępnij
Przypnij
Wrzuć
Sprawdź więcej
Opakowania wielokrotnego użytku. Czy na pewno zwalniają z opłaty SUP? W ostatnim czasie wielu producentów opakowań jednorazowych chcąc umożliwić swoim klientom uniknięcie obowiązku wprowadzenia opłat konsumenckich, przeprowadza dodatkowe badania swoich opakowań plastikowych i próbuje zmienić ich funkcję z jednorazowych na wielokrotnego użytku. Zwykle podstawą deklaracji na wielokrotność użycia jest tylko i wyłącznie badanie potwierdzające możliwość wykonania 125 cykli mycia opakowania w zmywarce.   W świetle obecnie obowiązujących przepisów, opisanych poniżej, takie badanie może okazać się nie wystarczające i narażać lokale gastronomiczne na kary administracyjne z powodu nie zastosowania się do przepisów SUP i wynikającego z nich obowiązku pobrania opłaty od klientów końcowych. Do obowiązków każdego przedsiębiorcy należy dostosowanie swojej działalności do obowiązków wynikających z obowiązującego prawa, dlatego w przypadku w uznania przez organ kontrolny, że przedstawione badania są niewystarczające aby  być zwolnionym z obowiązku pobierania opłaty SUP, nie będzie możliwości przeniesienia kary administracyjnej na dostawcę opakowań.
Otworzyliśmy nowy showroom! Zapraszamy do świeżo wyremontowanego showroomu! W nowo zaaranżowanej przestrzeni można wygodnie złożyć zamówienie i poczekać na jego odbiór. W międzyczasie można również zapoznać się z licznymi nowościami w naszym asortymencie, zarówno oglądając nowości na półkach jak i pełen asortyment online.
Opłata konsumencka – dyrektywa SUP Od 24 maja 2023 roku obowiązują  w Polsce znowelizowane przepisy ustawy o obowiązkach przedsiębiorców w zakresie gospodarowania niektórymi odpadami z tworzyw sztucznych oraz o opłacie produktowej i rozszerzonej odpowiedzialności podmiotów wprowadzających do obrotu m. in. opakowań jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych. Nowelizacja wynika z implementacji unijnej dyrektywy z 5 czerwca 2019 r., znanej jako dyrektywa SUP.
Popularne produkty
Przejdź do sklepu
Najnowsze posty
Opakowania wielokrotnego użytku. Czy na pewno zwalniają z opłaty SUP?
Otworzyliśmy nowy showroom!
Opłata konsumencka – dyrektywa SUP
Copyright 2024 - All Rights Reserved